23-03-2020 (Poniedziałek)
godz. 18:00 - 19:30
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Uwaga! Z powodu zamknięcia Biblioteki prelekcja odbędzie się w innym terminie. Datę i godzinę podamy na naszej stronie internetowej.

Gdy w maju 1979 roku na amerykańskie ekrany trafił „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” nikt nie przypuszczał, że film ten da początek jednej z najpopularniejszych franczyz w dziejach światowej popkultury. Osiem lat później w kultowym „Predatorze” zadebiutował inny śmiercionośny kosmita. Istoty te po raz pierwszy spotkały się w komiksie opublikowanym na łamach antologii „Dark Horse Presents” pod koniec 1989 roku i od tego czasu regularnie ścierały się w różnych mediach – od komiksów, przez gry wideo, po filmy. Podczas drugiej prelekcji z cyklu „Fenomeny Popkultury” omówiona zostanie historia franczyz Obcy i Predator oraz ich wzajemnego zazębiania się.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Fenomeny popkultury” to cykl popularnonaukowych prelekcji poświęconych ważnym zjawiskom kultury popularnej.

Dawid Głownia – doktor nauk o sztuce UJ i doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz kina japońskiego. Autor książki „Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina” i artykułów naukowych poświęconych popkulturze.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”