PolskiEnglishFrançais (France)

 
06-12-2021 (Poniedziałek)
godz. 10:30 - 18:30
Czytelnia, II piętro
Maraton trwa od 6 do 11.12.2018 w godz. 10.30–18.30 (w środę 10.30–15.30)

W grudniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W związku z tym, jak co roku, pod patronatem Amnesty International odbywa się Maraton Pisania Listów. Jest to największa tego typu akcja w obronie praw człowieka na całym świecie.

Chcesz walczyć z niesprawiedliwością i bronić praw człowieka? Przyjdź i napisz list! Wszystkich chętnych zapraszamy do Czytelni w godzinach jej otwarcia. Zapewniamy kartki i długopisy.
 
Każdy list ma znaczenie. Każdy może go napisać. Każdy może coś zmienić.

Oficjalna strona Maratonu: https://maraton.amnesty.org.pl/

W związku z 7-leciem organizacji Maratonu w Bibliotece zapraszamy również na związaną z nim wystawę w ciągu komunikacyjnym II piętra. Więcej informacji TUTAJ >>.
 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 
Bohaterowie Maratonu Pisania Listów 2021, których bronimy:

Janna Jihad – OKUPOWANE TERYTORIA PALESTYŃSKIE - Janna Jihad chce po prostu normalnego dzieciństwa dla siebie i wszystkich palestyńskich dzieci. Jednak piętnastoletnia Palestynka mieszka na Zachodnim Brzegu okupowanym przez Izrael, a jej życie w obliczu nieustającej dyskryminacji jest dalekie od normalnego. Janna zaczęła dokumentować przemoc ze strony wojska, gdy miała siedem lat, a jej dziennikarstwo obywatelskie przyciąga niechcianą uwagę. Nękano ją i grożono jej śmiercią, ale ona nie zamierza się poddawać - przynajmniej, dopóki nie skończy się rasizm instytucjonalny wobec Palestyńczyków.

Mohamed Baker – EGIPT - Prawnik zajmujący się obroną praw człowieka, Mohamed Baker, fałszywie oskarżony o terroryzm, przebywa w więzieniu z powodu obrony praw osób najbardziej marginalizowanych w Egipcie. Władze więzienne traktują go z wyjątkową surowością: nie przysługuje mu łóżko, materac, nie może ćwiczyć na świeżym powietrzu, a nawet mieć przy sobie zdjęć rodzinnych. Nie widuje się z żoną, nie pozwolono mu zobaczyć się z umierającym ojcem. Obrona wolności innych ludzi nie powinna go kosztować utraty własnej.

Rung Panusaya – TAJLANDIA - Kiedyś nieśmiała i cicha nastolatka, Panusaya – znana jako “Rung”, czyli “tęcza” – stała się wiodącym głosem w ruchu demokratycznym w Tajlandii. Studentka, głośna zwolenniczka równości i prawa do wolności słowa, sprzeciwia się wykorzystywaniu prawa lèse-majesté do uciszania krytyków rządu. W marcu bieżącego roku władze uwięziły ją na 60 dni na mocy tego prawa. Przez 38 dni prowadziła strajk głodowy, po czym została zwolniona. Dziś grożą jej liczne zarzuty i dożywotnie więzienie.

Mikita Zalatarou – BIAŁORUŚ - Mikita Zalatarou czekał na przyjaciela, gdy został wciągnięty w tłum protestujących i tak zaczął się jego koszmar. W ciągu 24 godzin policjanci aresztowali 16-latka w jego domu i oskarżyli o rzucenie koktajlu Mołotowa w stronę dwóch funkcjonariuszy. Zamknęli go i najpewniej torturowali. Mimo braku dowodów Mikita – cierpiący na epilepsję – został skazany na pięć lat pozbawienia wolności.

Sphere – UKRAINA - Organizacja pozarządowa Sphere działa na rzecz praw kobiet i społeczności LGBTI od roku 2006 i należy do najstarszych tego typu organizacji w kraju. Założona przez aktywistki Annę Sharyhinę i Virę Chemyginę, zapewnia bezpieczną przystań dla kobiet i społeczności LGBTI w Charkowie, drugim co do wielkości mieście na Ukrainie. Jednak w ostatnich latach organizacja doznała dziesiątek ataków ze strony agresywnych grup anty-LGBTI. Anna i Vira zgłaszają je policji, ale ta nie pociągnęła nikogo do odpowiedzialności.