UWAGA!
Od 20 marca 2021 r. do odwołania Dolnośląska Biblioteka Publiczna jest zamknięta dla użytkowników. Jednak niektóre usługi, możliwe do przekazania w trybie online, są realizowane. Szczegóły TUTAJ >>.

Budynek „A”, I piętro, pok. 11
tel. 71 33-52-235; e-mail:
Czynna
w poniedziałki, środy, piątki od 10.30 do 16.30,
we wtorki i czwartki od 12.30 do 18.30
. w soboty i niedziele nieczynna.
Kierownik: mgr Joanna Golczyk

Biblioteka Niemiecka, prowadzona we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie, przeznaczona jest dla wszystkich osób mówiących po niemiecku i uczących się tego języka – studentów germanistyki, uczniów wszystkich typów szkół, nauczycieli, lektorów języka niemieckiego oraz wszystkich zainteresowanych kulturą Niemiec.

W księgozbiorze znajduje się najnowsza niemieckojęzyczna literatura piękna (klasyka, literatura współczesna, książki dla dzieci i młodzieży), leksykony, słowniki, encyklopedie, stanowiące księgozbiór podręczny oraz aktualna literatura popularnonaukowa, obejmująca wybrane dziedziny wiedzy, takie jak: historia ogólna (w języku niemieckim), historia Niemiec, historia literatury niemieckojęzycznej, teoria literatury, językoznawstwo, socjologia i nauki społeczne, sztuka (malarstwo, architektura, film, teatr, muzyka).

Ważny składnik zasobu biblioteki stanowią czasopisma – prenumeratą objęte są tygodniki „Der Spiegel”, „Die Zeit”, „Wirtschaftswoche” oraz miesięczniki i magazyny: „Cicero”, „Psychologie Heute” oraz „Kulturaustausch”.

W Bibliotece Niemieckiej znajdują się również filmy fabularne i popularnonaukowe, audiobooki oraz nagrania muzyczne. Odrębną część Biblioteki Niemieckiej stanowi Medioteka Języka Niemieckiego z materiałami do nauki i nauczania języka niemieckiego.

W związku z epidemią koronawirusa obowiązują ogólne zasady zachowania bezpieczeństwa w pomieszczeniach (maseczki, dezynfekowanie dłoni, dystans) oraz limit maksymalnie 4 osób przebywających jednocześnie w Bibliotece Niemieckiej. Stanowiska komputerowe są wyłączone z użytkowania.