PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Carla Valentine ? ukończyła studia z zakresu medycyny sądowej, przez lata służyła wiedzą i pomocą przy sekcjach zwłok. Ostatecznie została kuratorem technicznym Muzeum Patologii, gdzie zajmuje się przywracaniem okazów do ich dawnej świetności. Jest także prezenterką telewizyjną, konsultantką i mówcą publicznym.

morderstwo nie jest takie proste agatha christie miedzy kryminalem a true crime b iext115563952

?To właśnie uwielbiam u Christie ? że podrzuca nam najnowsze odkrycia ze świata kryminalistyki tak zwyczajnie, jakby to były wiejskie ploteczki?.

Carla Valentine, ?Morderstwo nie jest takie proste?

Hołd oddany Królowej Kryminału. Inaczej nie można określić książki ?Morderstwo nie jest takie proste?. Autorka reportażu wyraża wielki szacunek i podziw dla twórczości Agaty Christie. Tak duży, że przymyka oko na jej wszystkie nieścisłości i niedopatrzenia. Jednak czy można nie wybaczyć tego absolutnej mistrzyni powieści kryminalnej, której książki sprzedano na całym świecie w takiej ilości egzemplarzy, że wyprzedzają ją tylko Szekspir i Biblia?

?Morderstwo nie jest takie proste? to mały podręcznik podstawowej wiedzy na temat kryminalistyki i kryminologii. W ośmiu rozdziałach autorka przemyca dużą dozę informacji dotyczących balistyki, toksykologii, analizy ran czy pisma w dokumentach. Oczywiście, dla osób zainteresowanych tym tematem nie zawarto w książce zapewne nic odkrywczego, jednak amator i laik w tej dziedzinie powinien znaleźć w niej jakąś ciekawostkę. Valentine za pomocą przykładów z twórczości Christie przeprowadza czytelnika przez podstawy dziedziny.

Zauważyć można, że autorka dobrze zna książki Christie, potrafi przytoczyć jedno zdanie z konkretnej opowieści. Zwraca uwagę na to, że twórczość Królowej Kryminałów to nie tylko pomysł, ale również ciężka praca, która spowodowała dopracowanie książek w każdym szczególe. ?Morderstwo nie jest takie proste? pokazuje jak Christie na bieżąco aktualizowała swoją wiedzę. Przedstawia sprawy kryminalne, które toczyły się w latach działalności pisarki, i to, jak świetnie ona się w nich orientowała. Historie o Herkulesie Poirocie czy pannie Marple oparte są na technikach i badaniach, które dopiero pojawiły się na kryminalistycznym ?rynku?. Poirot ze swoim niezbędnikiem detektywa wyprzedza znacznie wykorzystanie odpowiednich narzędzi do zbierania dowodów z miejsc zbrodni przez prawdziwych kryminalistyków. A niektóre techniki pojawiają się w książkach kilka miesięcy po opublikowaniu prac naukowych na ich temat.

Valentine mimo przytaczania historii z powieści stara się w jak najlepszy sposób nie zdradzać czytelnikowi zbyt dużo. W książce nie pojawiają się rozwiązania spraw kryminalnych, a jedynie sugestie na co zwracać uwagę, by docenić kunszt pracy, jaką Christie włożyła w swoją twórczość. ?Morderstwo nie jest takie proste? to szacunek i podziw dla kobiety, która wyprzedzała swoje czasy, a jej fenomen trwa niezmiennie kilkadziesiąt lat później.

Dagmara Bojko

Carla Valentine, Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime, Wydawnictwo SQN, 2022.