PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Agnieszka Krzemińska - z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Dzięki stypendium powiązanemu z nagrodą Ryszarda Kapuścińskiego dwa lata studiowała na Freie Universität w Berlinie. Na co dzień popularyzuje wiedzę o przeszłości m.in. w Polskim radiu, ?Świecie Nauki? i tygodniku ?Polityka?.

okladka net

 

Spełnione marzenie młodych odkrywców

Archeologia jest wyjątkowa. Jako nauka ma status dziedziny interdyscyplinarnej, co daje jej wiele możliwości ciągłego rozwoju. Tak jak historia, może sprawiać wrażenie dziedziny sztywnej, zasuszonej, skupiającej się na datach, raczej dla pasjonatów niż laików. Często jest niespełnionym marzeniem małych chłopców i dziewczynek, którzy w piaskownicy poszukiwali skarbów. Dla prawdziwych pasjonatów potrafi stać się jednak sposobem na życie. I jak w swojej książce opowiada Agnieszka Krzemińska, dla tych szczęśliwców, największym odnalezionym skarbem stają się z czasem przedmioty codziennego użytku, a nie tylko złote monety.  

Tajemnice ziem polskich

Mumie, piramidy, miecze, korony, złote monety, grobowce władców ? to o takich skarbach opowiadają najczęściej filmy o przystojnym archeologu z nieodzownych kapeluszem. Tereny państwa polskiego, chodź może nie tak egzotyczne jak te przedstawione w kinach, również są pełne tajemnic czekających na odkrycie. Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich to przedstawiona chronologicznie wizja kolejnych epok, mówiąca o ludach zamieszkujących ziemie polskie, ich zwyczajach, kulturze, majątku. W książce odnajdziemy informacje powszechnie znane (podział na epoki archeologiczne, ich etymologię, najbardziej charakterystyczne wydarzenia), jak i sporo ciekawostek. Aby ułatwić zrozumienie wydarzeń mających miejsce na naszych ziemiach, autorka porównuje je z ogólnym obrazem epok. Z każdym kolejnym rozdziałem dowiemy się o znaczeniu rolnictwa (ingerencji człowieka w naturę), handlu, wydobyciu metali, zmianach administracyjnych, zachodzących w społeczeństwach ? w badaniach prowadzonych przez archeologów. Te stałe elementy stanowią wstęp do najważniejszej części opowieści ? o najciekawszych znaleziskach odkrytych na przestrzeni lat na terenach państwa polskiego. Autorka przytacza przykłady odnalezionych skarbów, omawia ich znaczenie dla dalszego rozwoju nauki. Opowiada m.in. o wrakach statków leżących na dnie Bałtyku i polskich jezior, o pochodzeniu Słowian, pochówkach antywampirycznych, a nawet poszukiwaniach przeprowadzanych w latrynach. Szeroki przekrój analizowanych treści sprawia, że książka pomimo niewielkiej objętości jest ?napakowana? wiedzą, która dzięki popularnonaukowemu stylowi pisania autorki, jest łatwa do przyswojenia.

Ciekawostka goni ciekawostkę

Jeżeli ciekawi Cię czym są ?garnkonośne pola?, czy Biskupin jest osadą słowiańską, kim tak naprawdę byli Wandalowie i jaki mają związek z ziemiami polskimi - sięgnij koniecznie po książkę Agnieszki Krzemińskiej. Jej lektura jest prosta, a przy tym przypomina, że ?nie wszystko złoto co się świeci? ? jak mówi przysłowie. Skarbem okazuje się często być to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się bezwartościowe. Jest również przypomnieniem, że być może nie wszystko należy koniecznie od razu wykopywać z ziemi, czasami warto pozostawić coś dla kolejnych pokoleń, zwiększając tym samym wartość historyczno-archeologiczną ?skarbu?.  

Agnieszka Brzeska

Agnieszka Krzemińska,Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich, Wydawnictwo Literackie 2022