Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

<< WSTECZ

? Kant
Roger Scruton
Wydawnictwo Naukowe PWN 2022

?Krótki kurs filozofii? to błyskotliwe wprowadzenia w prace kluczowych filozofów i najważniejsze idee filozofii. Autorami poszczególnych tomów serii, wydanej w oryginale przez Oxford University Press, są wybitni specjaliści prezentowanych obszarów. Immanuel Kant był nie tylko najbardziej wpływowym filozofem okresu Oświecenia, ale też jednym z najtrudniejszych. Jak przekonuje Roger Scruton ? sam w sobie wybitny filozof ? ?Kant chciał zakreślić granice ludzkiemu rozumowi; w końcu jednak był zmuszony je przekroczyć?.
kant krotki kurs filozofii b iext116998567

W tym przystępnym opracowaniu Scruton przybliża czytelnikowi najważniejsze aspekty wyjątkowo złożonej filozofii Kanta oraz pokazuje, dlaczego jego spuścizna okazała się tak trwała, a ?Krytyka czystego rozumu? do dziś stanowi jedną z najważniejszych książek w dziejach.
kolakowski i poszukiwanie pewnosci b iext115559510

? Kołakowski i poszukiwanie pewności
Hubert Czyżewski
Znak Wizerunkowe 2022

Hubert Czyżewski śledzi intelektualną wędrówkę autora ?Głównych nurtów marksizmu?: od żarliwych filipik antykościelnych z czasów stalinowskich do początku XXI w., gdy filozof deklarował, że ?stoi po stronie chrześcijaństwa?. // Autor przekonuje, że przez całe życie to myśl religijna stanowiła jądro refleksji Kołakowskiego. Jego ojczyzną duchową był świat XVII-wiecznych mistyków, a nie XX-wiecznych rewolucjonistów czy liberalnych demokratów. Kołakowski przechodzi od prób zbudowania moralnej pewności na samym człowieku do uznania, iż potrzebuje on zewnętrznego, transcendentnego oparcia dla etyki. Potrzebuje hipotezy Boga, który jednak niekoniecznie jest opiekuńczym chrześcijańskim Ojcem. Ale czy fakt, że Bóg jest ludziom potrzebny, może być dowodem na Jego istnienie? Kołakowski zostawia nas z pytaniami, które wciąż niepokoją naszą wyobraźnię religijną. (z noty wydawcy)


rozum slowo dzieje szkice wybrane b iext116995301

? Rozum, słowo, dzieje. Szkice wybrane
Hans-Georg Gadamer
PIW Państwowy Instytut Wydawniczy 2022

?Rozum, słowo, dzieje?  to zbiór esejów Hansa Georga Gadamera pokrywający szeroki wachlarz jego zainteresowań. Bazując na rozważaniach nad fundamentalnymi problemami ? dziejowości, prawdy i języka ? Gadamer rozwija swoją koncepcję hermeneutyki filozoficznej i daje przykłady jej zastosowania w interpretacji mitów, poezji oraz filozofii. (z noty wydawcy)


to co naturalne eseje antropologiczne b iext115704631

? To, co naturalne. Eseje antropologiczne 
Robert Spaemann
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2022

Robert Spaemann pyta o jednostkę i jej istotę w kontekście współczesnych nauk przyrodniczych oraz nawiązującej do nich filozofii, która redukuje człowieka do statusu jednej z istot naturalnych. W jaki sposób powinniśmy pojmować przyrodę, aby siebie samych móc rozumieć jako istoty naturalne? Jak jednocześnie nie utracić tego, co wyróżnia nas spośród innych istot naturalnych? W zamieszczonych w książce esejach Spaemann pokazuje, że pojęcie ?tego, co naturalne? jest dwuznaczne. ?Zgodność z naturą? nie jest ?dana naturalnie?, lecz jest tym, co odpowiada pojęciu rozumności. // Pytanie ?Kim jest człowiek?? różni się istotnie od pytania ?Kim jest zięba??, na to drugie odpowiadamy, wyliczając cechy, na podstawie których pewne ptaki nazywamy ziębami. Pytanie o to, co czyni człowieka człowiekiem, nie służy klasyfikacji przedmiotów, lecz ? jako pytanie o ?istotę? ? jest częścią historycznego procesu rozumienia i potwierdzania samego siebie przez człowieka w obliczu różnych wyzwań. Dzisiaj wyzwaniem dla potwierdzenia siebie jest scjentyzm, tj. pewnego rodzaju sposób pojmowania funkcji nauki w całości naszego życia. // Fragment książki "To, co naturalne"

Serię zapoczątkowało wydanie książki ?Kim jest człowiek?? Abrahama J. Heschela w tłumaczeniu Katarzyny Wojtkowskiej, inicjatorki serii.

Od 2017 roku ukazały się m.in.: Moje poszukiwania absolutów Paula Tillicha, Dlaczego kochamy? Harry?ego Frankfurta, W mroku uczonej niewiedzy Karola Tarnowskiego, Sens życia i jego znaczenie Susan Wolf, Lustereczko, powiedz przecie? Simona Blackburna, Status moralny. Obowiązki wobec osób i innych istot żywych Mary Anne Warren, Śmierć i życie po śmierci. Kiedy umrę, ludzkość będzie trwać Samuela Schefflera, Prawda i życie. Dlaczego prawda jest ważna Michaela Patricka Lyncha, Godny pożądania stan świadomości. O przyjemności jako wartości ostatecznej Katarzyny de Lazari-Radek oraz Zależne zwierzęta rozumne. Dlaczego ludzie potrzebują cnót Alasdaira MacIntyre?a.
W przygotowaniu książka autorstwa Roberta P. George?a. (z noty wydawcy)

<< WSTECZ