PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

Alicja Zawisza (1926-2012) - historyczka, działaczka społeczna, publicystka, żołnierka Armii Krajowej. Więziona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. „Mateczka” Polonii z Breslau. Od 1945 roku mieszkanka Wrocławia. Współtwórczyni Towarzystwa Miłośników Wrocławia (1956). Organizatorka sekcji Polonii wrocławskiej.  W latach 60.  XX wieku stworzyła Gabinet Dokumentów Kultury Polskiej na Śląsku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Gromadziła i upowszechniała wspomnienia i pamiątki Polaków - mieszkańców miasta Wrocławia. Za całokształt pracy na rzecz miasta Wrocławia w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Wrocławia.

Przypominamy, że WSZYSTKIE zestawienia (jest ich już ponad  100) można znaleźć w zakładce „Bibliografie”, w menu „Dla czytelników” (patrz >>). Mogą być przydatne uczniom i studentom przy pisaniu prac, ale także wszystkim osobom, których interesuje jakiś konkretny temat i poszukują książek lub publikacji prasowych z nim związanych.