PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermany

 

Wielkie Litery to nowe wydania książek z większą czcionką, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki nowemu formatowi lektura Wielkich Liter jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Seria jest polecana osobom słabowidzącym i seniorom.

Sny wojenne
Marek Harny 
[Wydawnictwo:] Pruszyński i S-ka, 2018

Magdalena  od czasu, kiedy nabrała podejrzeń, że może być córką hitlerowskiego oprawcy  kata jej rodzinnego miasta- nie może znaleźć spokoju myśl ta nie opuszcza jej przez długie lata, odbierając radość i komplikując życie (… ) Nazwiska występujących w książce osób, z wyjątkiem powszechnie znanych postaci historycznych, zostały wymyślone. Jednak podobieństwo powieściowego Heinricha Nordmanna do zbrodniarza wojennego Heinricha Hamanna, który w latach 1939-1943 kierował komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a następnie aż do stycznia roku 1945 był szefem Gestapo w Krakowie, jest nieprzypadkowe.

sny wojenne

Człowiek ten po wojnie ukrywał się w RFN, w 1960 został tam aresztowany i sześć lat później skazany na dożywocie. Po dalszych dwudziestu latach wyszedł na wolność, by w 1993 umrzeć w domu spokojnej starości w Bad Neuenahr. (z noty wydawcy) 


pilsudska

Maria Piłsudska. Zapomniana żona
Elżbieta Jodko – Kula 
[Wydawnictwo:] Pruszyński i S-ka, 2018

Józef Piłsudski – wybitny umysł, strateg i mąż stanu, a jednocześnie człowiek bez solidnego wykształcenia, postać barwna ale i kontrowersyjna. Fakt, że pierwsza poważna miłość, przypuszczalnie na wieść o ślubie byłego kochanka, popełniła samobójstwo, a jedna z ostatnich jego wybranek zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach, ukazuje stopień zaangażowania emocjonalnego kobiet pozostających w związkach z Piłsudskim. Te zaś, które zostawały jego żonami też nie miały łatwego życia. Początkowo kochane i współuczestniczące w pracy i walce Józefa, z czasem były przez niego odsuwane i stopniowo zapominane. // Maria z Koplewskich, primo voto Juszkiewicz, Piłsudska, urodziwa, energiczna i pociągająca kobieta, była pierwszą żoną marszałka. Nazywano ją „Piękną Panią”. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku Maria poznała dwóch niezwykłych mężczyzn. Byli to Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Poróżniła ich rywalizacja o względy „Pięknej Pani”. Wciąż jeszcze formalnie zamężna (wczesne małżeństwo Marii nie było udane i związek rozpadł się szybko) wybrała Józefa. Przeżyła wiele szczęśliwych i podniosłych chwil, ale też wiele rozczarowań, w tym to największe – mężem, który opuszczając Kraków, opuścił też i Marię. (z noty wydawcy) 


9788382343557

Wołyniacy: jedno życie
Jan Kuriata 
[Wydawnictwo:] Pruszyński i S-ka, 2022

Z opowiadań rodziców, krewnych i ich znajomych autor odtworzył w literackiej formie dzieje własnej rodziny, poczynając od lat trzydziestych XX wieku, a kończąc na początkach XXI wieku. Ich losy wiodły od wołyńskiej wsi Rudnia Łęczyńska poprzez Dolny Śląsk aż po Pomorze Środkowe. Bohaterowie, urodzeni w latach 1918 i 1923, dobrze rozumieli rzeczywistość wołyńskiej wsi, otoczonej większością ukraińską i żydowską. Trzy światy – polski, żydowski i ukraiński – żyły obok siebie, ale jakby rozdzielone niewidoczną granicą, przenikały się bardzo słabo. Biedne wiejskie bytowanie zostało przerwane przez sowiecką agresję we wrześniu 1939 roku. Latem 1942 doszło do mordu bereżnieńskich Żydów – tylko nieliczni ukryli się w rozległych lasach. Rok 1943 przyniósł niemiecką zbrodnię spalenia i zniszczenia Rudni Łęczyńskiej. Zginęło dziewięćdziesięciu siedmiu członków rodziny autora. Wokół szalały już bandy UPA i trwały mordy polskiej ludności. Uratowani z Rudni spędzili dwie zimy w lesie. UPA darowuje im życie, za to tak zwani partyzanci zamordowali kilku kolejnych krewnych. W 1945 zaczely się wysiedlenia do Polski, dla nich to były wypędzenia w nieznane. Dopiero w latach pięćdziesiątych zrozumieli, ze do siebie na Wołyń nie wrócą. Rozpoczęły się kłótnie i sądy o domy i ziemie, sprzęty, czyli gehenna w stalinowskiej oprawie. // Rudni już nie ma, jest tylko las i pomnik upamiętniający pomordowanych pomocników radzieckich partyzantów” – kolejna historyczna fałszywka. Ten reportaż to opowieść prawdziwa o prawdziwych nastrojach Wołyniaków. (z noty wydawcy) 


9788382343755

Lalki z getta
Eva Weaver 
[Wydawnictwo:] Pruszyński i S-ka, 2022

Mika to żydowski chłopiec, który na początku wojny odziedziczył po dziadku płaszcz i kolekcję pacynek ukrytych w jego przepastnych kieszeniach. Dzięki lalkom i swoim zdolnościom pomaga towarzyszom niedoli oderwać się od wojennej rzeczywistości i choć na chwilę zapomnieć o jej potwornościach. // Pewnego dnia na Mikę zwraca uwagę jeden z Niemców – od tej pory chłopiec będzie musiał zapewniać rozrywkę oprawcom i każdego dnia walczyć o honor i przetrwanie. Jedna z pacynek Miki trafia do Maxa, niemieckiego żołnierza, którego przeżycia w Polsce i w syberyjskim gułagu ukazują wojnę z innej perspektywy. (z noty wydawcy) 


1599906837915

Opowiadania bizarne
Olga Tokarczuk 
Wydawnictwo Literackie, 2022

Dziesięć opowieści. Każda z nich toczy się w innej przestrzeni. // Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, zwyczajna kamienica gdzieś w Polsce, odległa Azja i miejsca wyimaginowane. Czytelnik nie może być pewien, dokąd doprowadzą go poszczególne historie. Autorka wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty. Francuskie słowo: „bizarre” znaczy dziwny, śmieszny i niezwykły. Czym jest poczucie dziwności i skąd ono się bierze? Czy bizarność jest cechą świata, czy może jest w nas? (z noty wydawcy) 


w sluzbie madame curie b iext105066540

W służbie Madame Curie
Weronika Wierzchowska 
[Wydawnictwo:] Pruszyński i S-ka, 2022

Francja, rok 1915 – trwa pierwsza wojna światowa. Młode dziewczęta zgłaszają się na szkolenia pielęgniarskie, by służyć na froncie i przyczynić się do zwycięstwa. Hela to emigrantka z Polski, dla której jest to szansa na lepsze życie. Za Sophie ciągnie się reputacja rozrywkowej dziewczyny. Monique – pozornie oschła i nieśmiała – szuka przyjaźni. Judith pochodzi z arystokratycznej rodziny. Claire jest nielubiana, bo zadziera nosa. Ze względu na swoją inteligencję i zdolności do nauki, pięc bohaterek dołącza do elitarnego szkolenia prowadzonego przez Marię curie – mają zostać radiolożkami i wykorzystywać na froncie aparaty rentgenowski. W dramatycznych wojennych okolicznościach między kobietami rodzą się niezwykłe więzi, po raz kolejny udowadniając, że nie ma nic potężniejszego od kobiecej przyjaźni. (z noty wydawcy) 


Więcej informacji o zbiorach dostępnych w serii Duże Litery Znajdziecie Państwo na stronie internetowej:

DBP - Książka Mówiona