PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermany

O autorce:

Marta Matyszczak urodziła się w Chorzowie. Ukończyła politologię o specjalności dziennikarskiej na Uniwersytecie Śląskim. Jest dziennikarką, autorką scenariuszy, fars teatralnych i gier typu Virtual Reality. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną portal poświęcony literaturze kryminalnej. Napisała cykl ośmiu „kryminałów pod psem”, którym jest Gucio, kundel przygarnięty ze schroniska.

O książce

„Pokój na świecie zależy od dobrego nastroju kotów”.

Po psiej serii autorka tworzy kocią. W tej powieści jest złotooka kotka imieniem Burbur i jej gamoniowaty syn Pedro. Kocia matka pisze pamiętnik, a w nim m..in. „Wymierzam karę każdemu, komu się ona należy”. „Ojciec chrzestny mógłby mi kuwetę czyścić”, „Woda to zło. Kąpiel to przekleństwo”. Koty mają denerwujące towarzystwo w postaci odważnej papugi.

Ludzkimi bohaterami są czterdziestoletnia, pochodząca ze Śląska,  uczestniczka Dyskusyjnego Klubu Książki Rozalia, drobna blondynka z wyłupiastymi oczami  i właścicielka kliniki weterynaryjnej o nazwie „Podaj łapę”. „Rozalia Ginter wiedziała jedno: rodzina to jej największy skarb”.

Mąż Paweł, komendant policji, sypia mocno jak ten niedźwiedź, czego nie można powiedzieć o żonie. Mają córki bliźniaczki Hanię i Helenę oraz niepełnosprawnego syna.

Poza tym jest zła teściowa i niedobra matka, wścibska sąsiadka, często urywająca się z pracy recepcjonistka Ilona, Niemiec szukający skarbu po dziadku, który kiedyś mieszkał w Mikołajkach, niejaki Maniukiewicz Adam właściciel hotelu, pomocny sąsiad Robert Osipczuk i inni, w tym męski trup zwisający z kładki dla pieszych i damski przejechany autem.

Trupy to za mało więc mamy tu też dwa narkotykowe gangi.

Całość ma humorystyczne wątki, jak choćby fragment, gdy Niemiec odkopuje skarb po dziadku w postaci wyliniałego futra.

Autorka poza kryminalną akcją przybliża nam historię Mazur, topografię Mikołajek i przekręty w postaci sprzedawania w Internecie cegieł z nielegalnej rozbiórki domów.

Na początku książki autorka zamieściła spis czterdziestu bohaterów, z krótką ich charakterystyką, a każdy rozdział ma niedługie streszczenie.

Zakończeniem autorka zaskakuje czytelnika, co powoduje pytanie: co dalej i oczekiwanie na następną książkę.

Marta Matyszczak, Mamy morderstwo w Mikołajkach, seria: Kryminał z pazurem, Wydawnictwo Publicat S.A. oddział we Wrocławiu, 2021,

IRENA BROJEK – Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika Wrocławska, Szkoła Inspekcji Pracy, DzBP we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, PWST, RBP i MBP we Wrocławiu). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą „dress-party”. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: https://kotnagalezi.home.blog.