PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Romantyzm Polski, którego 200. rocznicę obchodzimy w tym roku, był okresem niezwykle bogatym w wybitne dzieła literackie, malarskie, muzyczne. Autorzy tej epoki natchnienia poszukiwali na różnych płaszczyznach swojej codzienności. Szczególnym upodobaniem obdarzyli ludzi prostych, zamieszkujących polskie wsie. To właśnie ich zwyczaje, ubiór, przyśpiewki, składający się na całokształt polskiej kultury ludowej ? folkloru polskiego, stały się zarówno źródłem ich informacji jak i inspiracji.

Badania nad naszą narodową spuścizną sięgają XIX wieku i prowadzone są po dziś dzień. Hugo Kołłątaj, Oskar Kolberg, Jan Karłowicz czy Zygmunt Gloger to tylko nieliczne nazwiska najbardziej znanych etologów i etnografów polskich. 

Ciekawym zagadnieniem badawczym powiązanym z tematem kultury ludowej, któremu warto poświęcić szczególną uwagę, jest nasza rodzima bajka i baśń ludowa. W magazynie biblioteki przechowujemy zarówno tradycyjne teksty literackie z dawnych lat jak i ich opracowania z zakresu literaturoznawstwa czy językoznawstwa.

 

Wartym wspominania projektem, szczególnie zaangażowanym w propagowanie wiedzy o tej rodzimej literaturze jest Słownik polskiej bajki ludowej.
Więcej o projekcie: https://bajka.umk.pl/

Od 4 do 16 kwietnia w naszej Czytelni zebrany i zaprezentowany zostanie wybór najciekawszych tytułów poświęconych tematyce folkloru polskiego. Zachęcamy również do zapoznania się z całością księgozbioru jaki oferujmy w tej tematyce, poprzez zaglądnięcie do naszego katalogu internetowego: 
https://tiny.pl/9kdj9