Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Dante
Allesandro Barbero
Wydawnictwo Marginesy, 2022

Znakomicie udokumentowana biografia najwybitniejszego włoskiego poety opublikowana w 700. rocznicę śmierci. Jedna z najważniejszych książek roku we Włoszech, sprzedana w kilkuset tysiącach egzemplarzy. // Barbero kreśli wielowymiarowy portret Dantego na tle jego epoki: politycznych intryg, krwawych bitew i sporów ideologicznych. Pokazuje młodzieńcze aspiracje poety marzącego o awansie społecznym i wejściu do świata władzy. Opisuje politykę, korupcję i spiski zawiązywane w ciemnych korytarzach pałaców i zamków. Opowiada, jak poeta wygnany z Florencji odkrywa bogactwo i różnorodność czternastowiecznej Italii ? handlowych metropolii i dworów rycerskich. Nad dziełem życia, "Boską komedią", Dante pracował ponad trzynaście lat. Jego wizjonerski poemat o podróży przez zaświaty na wiele stuleci ukształtował wyobrażenie ludzi o tym, co ich czeka po śmierci.

dante b iext105050212

Ze względu na sławę, jaką Dante cieszył się już za życia, wiemy o nim więcej niż o jego współczesnych. Dzięki temu Barbero może portretować go nie tylko jako utalentowanego geniusza, lecz także jako zakochanego nastolatka czy wojownika z duszą na ramieniu ruszającego na bitwę. Dzięki temu tę biografię czyta się jak wciągającą powieść, a średniowiecze okazuje się epoką fascynującą i wciąż pełną tajemnic. (z noty wydawcy)


dziewczynka ktora nie potrafila nienawidzic b iext104905411

? Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić
Lidia Maksymowicz, Paolo Rodari
[Wydawnictwo:] Znak Horyzont, 2022

Nie płakała, gdy tatuowano jej numer. // Nie krzyczała, gdy przychodził po nią Mengele. // Nie poddała się. // Lidia ma trzy latka, gdy trafia do Auschwitz. Ukrywa się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele. Nie zawsze skutecznie. Eksperymenty pamięta do dziś. Po wojnie trafia do nowej rodziny ? biologiczną zabrała wojna. Wiele lat później okaże się, że matka jednak żyje ? mieszka w dalekiej Rosji i nigdy nie przestała szukać swojej córki. // Lidia Maksymowicz była jedną z półtora miliona osób, które przeszły przez Auschwitz. Jedną z siedmiu tysięcy, które doczekały wyzwolenia obozu. Numerem wytatuowanym na ręku. Długo zaklejała go plastrem. Żeby ludzie nie pytali. Żeby nie musiała tłumaczyć. Ale numeru nie usunęła ? by dziś opowiadać o piekle, które przeżyła, o utraconym dzieciństwie i najmroczniejszym sprawdzianie z człowieczeństwa. // Ponad 70 lat później wyblakły już numer całuje papież Franciszek. 70072. Symbol zwycięstwa nad nienawiścią. (z noty wydawcy)


klan malczewskich b iext104872456

? Klan Malczewskich
Paulina Szymalak-Bugajska, Magdalena Ewa
Nosowska 
Wydawnictwo Arkady, 2022

Klan Malczewskich to opowieść o ojcu i synu, Jacku i Rafale ? dwóch wielkich osobowościach przejawiających podobne słabości ? trudne do opanowania skłonności do druzgoczących romansów i ucieczek w samotność. // Jacek Malczewski szukał inspiracji w polskim folklorze, świecie baśni, legend, mitów. Jego twórczość świadczy o bogatej i bardzo intrygującej wyobraźni. Malował obrazy nasycone symbolami, oscylujące wokół miłości, cierpienia, śmierci, spraw narodowych i ogólnoludzkich. // Rafał Malczewski, syn Jacka, był obdarzony niezwykłym talentem, wdziękiem i inteligencją. Malował drobne figurki ludzkie zagubione w krajobrazie, małe stacyjki kolejowe, na których nic się nie dzieje, nastrojowe górskie pejzaże i surowe widoki industrialne. Jednym z motywów jego twórczości jest znikomość człowieka wobec ogromu przyrody i potęgi świata techniki. // Dzieliły ich nie tylko różnica wieku i style, ale też pasje. Ojciec ?po godzinach? pisywał wiersze i grał w karty na pieniądze; syn kochał rajdy samochodowe i wspinaczkę, której o włos nie przypłacił życiem. // W książce, którą oddajemy do rąk Czytelników, autorki skupiają się na podobieństwach i różnicach między bohaterami oraz tych momentach ich biografii, które wydają się najistotniejsze dla pełniejszego wglądu w twórczość Jacka i Rafała Malczewskich. (z noty wydawcy)


komeda osobiste zycie jazzu b iext74871074

? Komeda. Osobiste życie jazz
Magdalena Grzebałkowska
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2021

Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny ? tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały ?małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób?. Ale jego życie taką historią nie było. //  By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu ? Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. // To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą ? i często jedyną ? namiastką wolności. (z noty wydawcy)

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny oraz 1945. Wojna i pokój. Laureatka Nike Czytelników 2016. (z noty wydawcy)


prawdziwa historia krolowej zycia b iext104118783

? Prawdziwa historia Królowej Życia
Dagmara Kaźmierska
[Wydawnictwo:] ESPR, 2021

?Królową byłam zawsze. Od wielu lat wiem, jak smakuje sława. W Kotlinie Kłodzkiej znali mnie wszyscy. Nie ma się czym chwalić, kryminał to nie pierwszy rząd w operze. Ale gdybym udawała, że tego nie było, byłabym hipokrytką. Nie będę opowiadać bzdur, że byłam na wczasach w Ameryce. Nie zamierzam też ronić teraz krokodylich łez. One nie zmażą tego, co było. Zdawałam sobie sprawę, że igram z prawem. Wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała za to zapłacić. // Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło ? gdyby nie więzienie, nie trafiłabym do telewizji i nie doceniłabym też wielu innych rzeczy, nad którymi się wcześniej nie pochylałam. Teraz zna mnie cała Polska?. // Jak wyglądało dzieciństwo Królowej Życia, dlaczego nie została na stałe w Niemczech oraz czy miłość wszystko wybacza i jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu? // O tym w pierwszej części autobiografii niekwestionowanej Królowej ? Dagmary Kaźmierskiej. (z noty wydawcy)

................................................

?Królowe życia? to program stacji TTV, który od kilku lat skupia przed telewizorami dużą rzeszę fanów stale ciekawych nowości z życia tytułowych królowych. Niesłabnące zainteresowanie programem potwierdzają kolejne jego sezony oraz stale zwiększająca się rozpoznawalność jego bohaterek i bohaterów. Dagmara Kaźmierska jest z pewnością jedną z najjaśniej świecących gwiazd tego tytułu, którą teraz, dzięki autobiografii ?Prawdziwa historii Królowej Życia?, każdy ma szansę poznać jeszcze lepiej.

Kim jest Dagmara Kaźmierska? Bezkompromisowa, wyrazista, o ciętym języku, ale też zabawna, wrażliwa i troskliwa dla bliskich ? to tylko kilka cech chyba najbardziej znanej królowej życia, którymi zaskarbiła sobie sympatię całej rzeszy widzów. Stale rosnącą popularność Dagmary Kaźmierskiej z pewnością potwierdza ponad milion osób obserwujących jej profil w serwisie Instagram oraz fakt, że liczba ta ciągle się zwiększa. Dzięki występowi w dwóch filmach Patryka Vegi, Kaźmierska miała szansę zaprezentować się nowej, szerszej publiczności i dzięki wrodzonej naturalności i humorowi, zyskać sympatię. Jej życie to jednak nie tylko wzloty. Królowa życia nie wypiera się swojej kryminalnej przeszłości i kilkunastomiesięcznego pobytu w więzieniu. Przeciwnie, mówi o nich głośno jako o ważnych elementach, które ukształtowały jej charakter i pomogły w późniejszym sięgnięciu po sławę.


stulecie jakowa b iext99891153

? Stulecie Jakowa
Wołodymyr Łys
Poznańskie Towarzystwo im. Iwana Franki, 2021

Wołodymyr Łys to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i poczytnych współczesnych pisarzy ukraińskich, który od czasu swego debiutu literackiego w 1985 roku zaskakuje odbiorców ciekawymi i oryginalnymi tekstami, z których wiele zostało wyróżnionych prestiżowymi nagrodami literackimi. Powieść ?Stulecie Jakowa? została uznana w Ukrainie za najlepszą powieść ostatniego dziesięciolecia. //

?Jakiż ja stary jestem? ? myśli Jakiw. ? Jaki stary, Boże mój!.
Właśnie się zachwiał na progu swojej chaty. By nie upaść, złapał się za odrzwia. Świat dokądś popłynął. Nie był zdziwiony ? już nieraz się tak zdarzało. Dziwiło go coś innego ? wcześniej traktował to jakoś inaczej. Zwyczajniej. Jakby tego nie zauważał. Udawał, że nie zauważa. Zatoczył się, to się zatoczył. Stary jest, no i już. A tu coś go zakłuło, jakby przeszyło, w serce czy obok serca. I znowu. Właśnie tak upadnie, serce mu stanie, nie od razu go znajdą. Wtedy będzie mu wszystko jedno ? znajdą czy nie, ale teraz nie jest. ?Dopóki żyję? ? myśli Jakiw. Ano dopóki żyje. Trzeba iść. Iść? Dokąd? I nagle rozumie ? trzeba iść, wyglądać listonoszki. Może wreszcie przyniesie wiadomość. Od tej dziewczyny, od tej przeklętej dziewczyniny, Oleńki, Aliony, jak ona mówiła...?

W życiu starego Jakiwa Mecha, na krótki czas, podobnie jak motyl, pojawia się bezdomna dziewczyna. Pyta, czy kiedykolwiek kochał i wynurza się gdzieś z głębi jego pamięci wspomnienia o miłości, ból i strach, cykl wojen i reżimów, radość i smutek, grzechy i skruchy?
?Powieść ?Stulecie Jakowa zrobiła wrażenie bez względu na gust czy upodobania literackie. Tak się dzieje tylko w przypadku naprawdę dobrych książek ? od razu przekonują nawet największych sceptyków; jak dotyk żywej istoty przekonuje ciepłem i pulsowaniem krwi pod skórą?
Książka ta jest nie tylko o dziadku Poleszuku, mężczyźnie z wymierającego gatunku prawdziwych, którego jak trzaskę ciskało po wodach występującego z brzegów XX stulecia ? lecz także w jakiś tajemniczy sposób, jak to zawsze w prawdziwie dobrych książkach bywa ? o każdym z nas.
Oksana Zabużko (z noty wydawcy)


wszyscy wiedzieli b iext105068996

? Wszyscy wiedzieli
Karolina Korwin-Piotrowska
[Wydawnictwo:] Mando, 2022

Wszyscy wiedzieli. Wszyscy milczeli. Coś wreszcie pękło. // ?Pani, jak na kobietę, to nawet nie jest głupia!?. ?Szkoda, że tych tłustych nóg nie możesz sobie obciąć?. ?To dzięki jej nieuctwu będziemy wszyscy tu stać do rana?. ?No proszę, stoi gówno i płacze?. // Brzmi znajomo? // W marcu 2021 roku Anna Paliga jako pierwsza odważyła się napisać o przemocy w łódzkiej filmówce. Bardzo szybko dołączyły do niej inne osoby, opisując własne doświadczenia: absolwenci szkół filmowych i teatralnych, znani aktorzy. // Mobbing, przemoc fizyczna i psychiczna, molestowanie mogą dotknąć każdego z nas. Bez względu na to, czy pracujemy w sklepie spożywczym, zagranicznej korporacji czy redakcji poczytnego pisma. Nie są problemem wyłącznie szkół artystycznych. Ale dzięki znanym osobom łatwiej zmienić rzeczywistość. To właśnie wybitne aktorki dały siłę ruchowi #MeToo. // ?To będzie opowieść o tym, co sprawiło, że ludzie najpierw dali się zastraszyć, zgnieść, poniżyć, wpędzić w nałogi, traumy, ale potem zaczęli mówić i otwarcie sprzeciwiać się układom, systemowi, autorytetom, którymi byli straszeni od lat?. // Uznani aktorzy i eksperci o wyrwaniu się z kręgu przemocy. // Ja też mogę być molestowany/a, ja też mogę spotkać się z przemocą. Ja też mogę stanąć sam/a wobec sytuacji, gdy wszyscy wiedzą i nikt nic nie powie. Czas to zmienić! (z noty wydawcy)