Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

O autorze:
Sławomir Koper urodził się w 1963 roku w Warszawie. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem książek historycznych, publicystą, , scenarzystą radiowym i telewizyjnym. Współpracuje z czasopismami historycznymi. Uważa, ?? że życie prywatne z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka?.Napisał m.in.: ?Śladami pierwszych Piastów?; ?Spacer po Lwowie?; ?Życie prywatne elit II Rzeczypospolitej?; ?Kobiety w życiu Mickiewicza?; ?Józef Piłsudski. Człowiek i polityk?; ?Życie artystek PRL?; ?Nobliści skandaliści?.

O książce

??starałem się? przedstawić mozaikę polskiego teatru i kina międzywojennego?.

W pierwszym rozdziale autor zapoznaje nas z przedwojennymi instytucjami kulturalnymi. Opisuje  teatry w stolicy, Lwowie i Krakowie nie zapominając o recenzentach. Pisze też o kabaretach i początkach przemysłu filmowego. Osobno omawia sylwetkę Andrzeja Własta, który prowadził kabaret ?Morskie Oko?. Informuje nas też ile ówcześni celebryci zarabiali i jakimi sposobami. 

Z ciekawostek: Piłsudski lubił oglądać kreskówki, a Zimińska romansowała z arystokratą. 

Następna część jest poświęcona ?Stefanowi Wielkiemu?, czyli Stefanowi Jaraczowi, którego autor nazwał niepokornym buntownikiem i wiecznym marzycielem. Dowiadujemy się o jego niełatwej drodze do teatru, nałogu, pobycie w obozie, chorobie. 

?Król Eugeniusz? to Eugeniusz Bodo, który nie był amantem ale miał charyzmę i skłonność do prostych kobiet o śniadej skórze. Autor opowiada m.in. o tym, że słynny aktor zajmował się rękodziełem, a także o tym, co kolekcjonował, jakiego miał psa, ile znał języków oraz gdzie i dlaczego umarł. 

Rozdział pod tytułem: ?Cała miłość w jednym Tomie?  przybliża sylwetkę ?najwszechstronniejszego artysty Warszawy? Konrada Toma (taki nosił pseudonim; jak się naprawdę nazywał, też dowiecie się z książki). A jak Tom, to i Zula Pogorzelska (wyjaśniono, dlaczego śpiewała altem?). Poznajemy też powojenne losy tego artysty.

Trzech panów ? Jaracz, Bodo, Konrad Tom ? czas więc na kobietę: ?Boska Loda? to rozdział o Lodzie Halamie, jej rodzicach, o występach, romansach, małżeństwach, pobycie za granicą i powrocie do Polski w latach powojennych. 

?Nasza Jadzia Kochana? to oczywiście aktorka Jadwiga Smosarska.  Zdaniem autora ?bez Smosarskiej nie można sobie wyobrazić polskiego kina w latach międzywojennych?. A zaczynała jako niezbyt pilna uczennica na pensji, co bardzo wpłynęło na jej sposób bycia. A kto zachęcił ją do studiowania aktorstwa, co musiała łączyć z pracą w banku?  Kim był jej mąż i co zbudował w Krynicy? Jakiemu znanemu politykowi remontował dom? Ile lat trwała kariera Smosarskiej i co robiła na emigracji? Odpowiedzi znajdziecie w książce. 

 ?Piękna Tola? ??przykuwała uwagę mężczyzn od pierwszego wejścia na scenę?. To o Toli Mankiewiczównie. Aktorce śpiewającej w kraju i za granicą. Na scenie i w filmach. ?Była wspaniałą koleżanką i człowiekiem. Reprezentowała klasę, której już dzisiaj nie ma?? 

Książka finiszuje sylwetkami dwóch panów. ?Zapomniany gwiazdor? to tekst o komiku Antonim Fertnerze, a ?Pierwszy amant Drugiej Rzeczypospolitej? o Aleksandrze Żabczyńskim, który naprawdę miał na imię Bożydar.

Kogo interesuje ta tematyka, przeczyta książkę z przyjemnością. Ja mam pretensje do autora o preferowanie męskich bohaterów. A gdzie Zimińska, Pogorzelska, Ina Benita? One też były gwiazdami. 

IRENA BROJEK ? Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika Wrocławska, Szkoła Inspekcji Pracy, DzBP we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, PWST, RBP i MBP we Wrocławiu). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą ?dress-party?. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: https://kotnagalezi.home.blog.