PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermany

 

Allie ReynoldsBrytyjska snowboardzistka i pisarka. Przez pięć sezonów brała udział w zawodach we Francji, Szwajcarii, Austrii i Kanadzie. Później wymieniła snowboard na deskę surfingową i wyjechała na Gold Coast w Australii, gdzie uczyła cudzoziemców języka angielskiego. Jej opowiadania publikowane były w magazynach dla kobiet w Wielkiej Brytanii, Australii, Szwecji i RPA. Ma dwójkę dzieci oraz kota, który myśli, że jest psem. Rozgrywka jest jej debiutancką powieścią.

rozgrywka
Wydawnictwo Albatros, 2021

O tym jak niebezpieczne mogą być sporty ekstremalne, wie z pewnością każdy sportowiec. Czasami jednak zagrożenie może nadejść z najmniej spodziewanej strony i może wcale nie mieć związku z ukochaną dyscypliną sportową. Bohaterowie „Rozgrywki” debiutanckiej powieści brytyjskiej pisarki Allie Reynolds na własnej skórze przekonują się o tym, że zaśnieżone stoki kryją w sobie wiele śmiertelnych niebezpieczeństw i to wcale nie sama natura jest ich najgroźniejszą rywalką.

Milla, główna bohaterka „Rozgrywki”, była przed laty obiecującą snowboardzistką, której wróżono owocną karierę. Dziesięć lat wcześniej, podczas przygotowań do zawodów w ośrodku narciarskim we francuskich Alpach doszło jednak do tragicznych zdarzeń, które zakończyły karierę sportową nie tylko Milli, ale również kilku osób, z którymi dziewczyna właśnie się zaprzyjaźniła. W tajemniczych okolicznościach zaginęła wówczas jedna z uczestniczek zawodów Saskia, inna z kolei została sparaliżowana. Nie radząc sobie z wyrzutami sumienia, Milla zrywa kontakt z nowymi przyjaciółmi i rezygnuje z dalszej kariery sportowej.

Pewnego dnia kobieta otrzymuje jednak dziwne zaproszenie do ośrodka, w którym niegdyś doszło do tragedii. Chociaż wciąż nie odnaleziono ciała Saskii, sąd oficjalnie uznał ją za zmarłą. Dla Curtisa, brata zaginionej, jest to idealny pretekst do spotkania z dawnymi przyjaciółmi i uczczenia pamięci siostry. Milla podejrzewa jednak, że za zaproszeniem może kryć się coś więcej Curtis najprawdopodobniej nadal chce wyjaśnić, co przydarzyło się jego siostrze i być może liczy, że ktoś z uczestników tamtych wydarzeń w końcu przyzna się do winy… jaka by ona nie była.

Tym sposobem piątka niegdysiejszych przyjaciół - Milla, Curtis, Brent, Dale i jego żona Heather, spotykają się w tym samym ośrodku, w którym poznali się lata temu. Hotel jest jednak opuszczony, Curtis zaprzecza jakoby to on zorganizował ten wyjazd, a jedyna droga powrotu czyli górska kolejka, zostaje wyłączona. Niepokój Milli budzą także tajemnicze liściki – ktoś zaprasza wszystkich do zabawy, która jednak szybko przestaje im się podobać. Tajemniczy organizator sugeruje bowiem, że zna prawdę o wydarzeniach sprzed lat i wie, że to któreś z nich zabiło Saskię. Gdy znikają telefony komórkowe i ośrodek zostaje całkowicie odcięty od świata zewnętrznego, pozornie niewinny wyjazd zamienia się w walkę o przetrwanie. Każdy z uczestników feralnego spotkania ma bowiem coś do ukrycia i najwyraźniej każdy w jakiś sposób jest zamieszany w tajemnicze zniknięcie Saskii. Pomiędzy całą grupą narasta coraz większa nieufność, napięcie staje się coraz trudniejsze do zniesienia, a tajemniczy ktoś tylko czeka na ich pierwsze potknięcie.


Współczesne wydarzenia przeplatają się ze wspomnienia Milli sprzed dziesięciu lat. Dzięki nim poznajemy początki znajomości całej grupy i powoli odkrywamy kolejne tragiczne wydarzenia, do których doszło tamtej zimy. Relacje bohaterów okazują się bowiem bardzo zagmatwane, a niewinna początkowo rywalizacja sportowców z biegiem czasu przybiera coraz drapieżniejsze i śmiertelnie niebezpieczne oblicze. Historia nieco naiwnej wówczas Milli i bezwzględnej, ambitnej Saskii z każdym kolejnym rozdziałem wciąga czytelnika bez reszty, tym bardziej, że główna bohaterka najwyraźniej też nie jest całkiem bez skazy.

W pierwszej chwili można uznać, że fabuła książki opiera się na znanym i mocno oklepanym schemacie, który przewinął się już przez wiele książek czy filmów – grupa osób odciętych przez śnieg od świata, każdy kryje jakąś mroczną tajemnicę i każdy jest gotów na wszystko, byle tylko przetrwać. Trzeba jednak przyznać, że dzięki dwóm planom czasowym i tak naprawdę dwóm wątkom kryminalnym, autorce udało się uniknąć wtórności. Na oryginalność całej historii wpływa również fakt, że akcja rozgrywa się w rzadko opisywanym środowisku snowboardzistów i w świecie (nie do końca) zdrowej, sportowej rywalizacji. Autorka „Rozgrywki” sama przez kilka lat trenowała snowboarding, co znalazło odzwierciedlenie w używanej przez nią terminologii i w dokładnych opisach treningów czy wykonywanych akrobacji.


Od samego początku czytelnik zostaje wrzucony w sam środek tajemnic, kłamstw i oczywiście zbrodni, chociaż długo nie jest jasne, co właściwie stało się z Saskią i jakie demony dręczą główną bohaterkę książki. Z każdy kolejnym rozdziałem Allie Reynolds odsłania przed nami małą część całej układanki, co wbrew pozorom jeszcze bardziej gmatwa całą historię i sprawia, że właściwie każdy zdaje się być podejrzanym… tylko właściwie o co? Zabójstwo Saskii? Spowodowanie nieszczęśliwego wypadku?

A może piękna i ambitna snowboardzistka, która miała więcej wrogów niż przyjaciół wcale nie zginęła przed dziesięciu laty? Tylko dlaczego miałaby teraz szukać zemsty i polować na bliskich jej niegdyś ludzi?

Agnieszka Smok – bibliotekarka z wykształcenia i zamiłowania. Dzień bez książki to dla niej dzień stracony, uwielbia fantastykę i thrillery, a w ramach odpoczynku od czytania, grywa w planszówki i gry komputerowe. Na co dzień pracuje w Wypożyczalni DBP.