PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermany

Od dłuższego czasu publikujemy cykl zestawień bibliograficznych „Słynni wrocławianie”. Tym razem polecamy Państwu kolejne dwie wrocławskie bibliografie, jednak nie dotyczące postaci, ale szczególnych i frapujących zjawisk (tematów).

Pierwsze z nich to WUWA. O tym, że w latach 30. XX wieku wystawa architektoniczna określana tą nazwą miała we Wrocławiu miejsce, wiedzą przede wszystkim znawcy tematu. Autor bibliografii krótko opisuje ją we wprowadzeniu, więc dodamy tylko, że obiekty na niej prezentowane są obecne w pejzażu miasta do dziś.

Dom hotelowy dla bezdzietnych małżeństw i osób
samotnych, zbudowany dla wystawy WUWA w 1929 r.
Projekt budynku i wnętrza: Hans Scharoun.
Fot. Julo, domena publiczna

Ich losy wciąż budzą zainteresowanie, zarówno specjalistów, jak i dziennikarzy, powstało sporo publikacji, dlatego Damian Tyws z Działu Informacji, który jest autorem obu zestawień, zapowiada kolejną bibliografię poświęconą tej sprawie.

Drugie zestawienie dotyczy Twierdzy Wrocław (Festung Breslau) i związanych z nią wydarzeń.

Zachęcamy nie tylko miłośników historii, ale wszystkich zainteresowanych dziejami naszego miasta, do przejrzenia tych materiałów bibliograficznych.

Przypominamy, że WSZYSTKIE zestawienia (jest ich już ponad 100) można znaleźć w zakładce „Bibliografie”, w menu „Dla czytelników” (patrz >>). Mogą być przydatne uczniom i studentom przy pisaniu prac, ale także wszystkim osobom, których interesuje jakiś konkretny temat i poszukują książek lub publikacji prasowych z nim związanych.