PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermany

 

Uwielbiam oglądać bajki, choć z pewnością nie należę do grupy docelowej, do której kierowane są te produkcje. Jednak dzisiejsze animacje niekoniecznie tworzone są wyłącznie dla dzieci. Dorośli mogą się na nich bawić równie dobrze, co najmłodsi, często zauważając drobne mrugnięcia okiem i żarty skierowane bezpośrednio do nich.

W Fonotece możecie znaleźć bogatą ofertę filmów dla dzieci. Są u nas zarówno najnowsze produkcje, jak i te starsze, cieszące się Waszym niesłabnącym zainteresowaniem. Zauważyłam, że często sięgacie po filmy „Było sobie życie”, „Był sobie kosmos” itd. Powodzenie mają też filmy o Panu Kleksie. Ostatnio chętnie wypożyczacie również „Anię z Zielonego Wzgórza” (reż. K. Sullivan, 1985) i jej filmowe kontynuacje, co jest zapewne spowodowane pojawieniem się nowego, polskiego tłumaczenia powieści Lucy Maud Montgomery.

Kolekcja filmów dla dzieci w Fonotece nieustannie się powiększa, dlatego tym razem przedstawię Wam kilka nowszych filmów animowanych, które znajdziecie na naszych półkach.

Dwóch braci i połowa ojca

„Naprzód” (reż. D. Scanlon, 2020) to świetna propozycja Pixara. Film ma nietypowy punkt wyjścia. Opowiada o dwóch braciach elfach, którzy odnajdują magiczny przedmiot zostawiony im przez zmarłego ojca. Po wypowiedzeniu zaklęcia będą mogli jeden dzień spędzić w jego towarzystwie. Na tym zależy szczególnie młodszemu z braci, który nie miał okazji poznać rodzica. Jak możemy się spodziewać, nie wszystko idzie zgodnie z planem i zamiast całego ojca na świecie pojawiają się tylko… jego nogi. Czasu jest niewiele, bracia wyruszają więc w pełną niebezpieczeństw podróż, podczas której spróbują wyczarować resztę taty, a przy okazji odkryją czym jest prawdziwe braterstwo i miłość.

naprzod.jpg

Jest to piękna produkcja, bardzo barwna, pełna niezwykłych stworzeń i magii. Jednak, jak często bywa w produkcjach Pixara, pod płaszczykiem baśniowości, film opowiada o uniwersalnych problemach i dostarcza sporo wzruszeń. Spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

Dalsze przygody jaskiniowców

„Krudowie 2 – nowa era” (reż. J. Crawford, 2020) to kontynuacja filmu z 2013 roku. Rodzina jaskiniowców wciąż poszkuje nowego miejsca do życia. Gdy wydaje im się, że natrafili na prawdziwy raj na ziemi, okazuje się, że zamieszkuje go już inna rodzina. Bettermanowie są całkowitym przeciwieństwem Krudów, to ludzie eleganccy i cywilizowani. Starcie tych jakże odmiennych rodzin prowadzi do wielkiej katastrofy. Bohaterowie będą musieli pokonać wzajemną niechęć, by uratować bliskich.

kurdowie

Druga część przygód rodziny jaskiniowców jest nieco słabsza niż oryginał, ale równie barwna i ciekawa wizualnie. Znajdziecie tu sporą dawkę rozrywki i humoru dla całej rodziny.

Uparte dusze

O filmie „Co w duszy gra” (reż. P. Docter, 2020) pisałam już jakiś czas temu. Przypomnę tylko, że jest to historia Joe Gardnera, muzyka jazzowego, który staje przed życiową okazją zagrania na jednej scenie ze słynną saksofonistką. Niestety, tuż przed koncertem, bohater ulega wypadkowi i trafia do zaświatów. Próbując wrócić na ziemię, dociera do miejsca, w którym dusze są przygotowywane do przyjścia na świat. Tam poznaje upartą Duszę 22, która w ogóle nie zamierza opuszczać bezpiecznej strefy.

co w duszy

Jest to produkcja bardzo poważna i może być trochę niezrozumiała dla młodszych widzów, ale naprawdę warta obejrzenia. Wspólny rodzinny seans z pewnością przyniesie wiele wzruszeń, ale i dostarczy trudniejszych tematów do rozmowy o życiu z najmłodszymi widzami.

Potwory morskie i ich przygody na lądzie

„Luca” (reż. E. Casarosa, 2021) to kolejna ciekawa animacja Pixara, tym razem skierowana raczej do młodszego widza. Tytułowy bohater jest istotą morską, nieco podobną do syreny. Pod wpływem nowego kolegi, Luca opuszcza rodzinę i wychodzi na ląd, by żyć wśród ludzi. Największym marzeniem obu chłopców jest zdobycie skutera Vespy, na którym będą mogli zwiedzić świat. By jednak spełnić to marzenie, najpierw muszą zdobyć pieniądze, które są główną nagrodą za zwycięstwo w lokalnym wyścigu. Przyjaciele sprzymierzają się z Gulią, która od kilku lat próbuje bez powodzenia wygrać tę rywalizację.

luca

To lekki i zabawny film. Wraz z bohaterami możemy podziwiać spokojny i sielankowy tryb życia małego, włoskiego miasteczka. „Luca” jest typowo wakacyjnym filmem, idealnym, by na chwilę oderwać się od brzydkiej pogody za oknem i codziennych problemów.

Smocze opowieści

„Raya i ostatni smok” (reż. D. Hall, C.L. Estrada, 2021) opowiada historię młodej wojowniczki Rai. Dziewczyna wyrusza na poszukiwania mitycznej smoczycy Sisu, która może ocalić świat przed przerażającymi istotami.

raya

Jest to film pełen akcji. Bohaterki wędrują po całym świecie, zbierając odłamki magicznego kamienia. Towarzyszą im niezwykłe postacie (świetny jest gang złodziei dowodzony przez bobasa) i przeżywają szalone przygody. Dzieciom spodoba się z pewnością kolorowa, zabawna i świetnie narysowana smoczyca Sisu. „Raya i ostatni smok” to opowieść mówiąca o zaufaniu i potędze przyjaźni. Polecam Wam ten film, ja świetnie bawiłam się podczas seansu.

Joanna Chaszczewicz