PolskiEnglishFrançais (France)

 

Do Fonoteki trafiło ostatnio dużo nowości filmowych, muzycznych i książkowych. Możecie u nas wypożyczyć najnowsze płyty Adele, Eda Sheerana, a także świetny album „Pieśni współczesne”, który jest wynikiem współpracy Miuosha z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wśród filmów zaś znajdziecie m.in. „Na rauszu”, „Nomadland”, „Czarną Wdowę”, „Co w duszy gra”, „Obiecującą młodą kobietę” i wiele innych filmów.

 

„Na rauszu” (reż. T. Vinterberg, 2020) to duński film opowiadający historię czterech nauczycieli, którzy stracili zapał do swojej pracy. Bohaterowie, zainspirowani wynikami badań pewnego naukowca, chcą sprawdzić, czy codzienne spożywanie określonej dawki alkoholu wpłynie pozytywnie na ich pracę i życie osobiste. Z początku rzeczywiście wydaje się, że 0,5 promila alkoholu we krwi pomaga wyluzować się i z większą werwą prowadzić zajęcia z uczniami. Jednak, jak możemy się łatwo domyślić, wkrótce eksperyment wymyka się im spod kontroli. Film określany jest jako komedia, ja osobiście nazwałabym go raczej czarną komedią. Bez zbędnego moralizowania pokazuje, do czego może doprowadzić życie „na rauszu”. Oscar dla najlepszego filmu międzynarodowego, moim zdaniem w pełni zasłużony. W jednej z głównych ról świetny Mads Mikkelsen. Warto zobaczyć!

 

„Nomadland” (reż. Ch. Zhao, 2020) to film, o którym bardzo dużo mówiło się w tym roku. Obraz zdobył aż trzy Oscary w kategoriach: „Najlepszy film”, „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa” (Frances McDormand) i „Najlepszy reżyser” (Chloé Zhao). „Nomadland” powstał na podstawie książki Jessiki Bruder o tym samym tytule. Film opowiada historię współczesnych nomadów, którzy przemierzają Stany Zjednoczone w swoich vanach, podejmując dorywcze prace. Tę podróż śledzimy oczami Fern (Frances McDormand), która straciła wszystko po upadku firmy zatrudniającej całe miasteczko Empire. Jeśli szukacie mocnych wrażeń i akcji, to nie jest film dla Was. Nomadland to typowe kino drogi, niespieszne, ale wyjątkowo piękne. Zachwycają tu nie tylko historie ludzi (w filmie możemy zobaczyć autentycznych nomadów, którzy występują pod własnymi imionami), ale także krajobrazy. Dawno nie widziałam tak pięknie ukazanej Ameryki. Ogromne, ale niezwykłe pustkowia, dzieła natury, które podkreślają samotność bohaterów, ale i jednocześnie sprawiają, że sami mamy ochotę porzucić zatłoczone miasta i razem z nimi ruszyć w trasę. Jednocześnie twórcy filmu nie pozwalają nam zapomnieć o tym jak trudne jest takie życie, a przebita opona na pustkowiu, może stanowić zagrożenie życia. Nomadland to film minimalistyczny, spokojny, ale i wzruszający. Naprawdę warto obejrzeć!

 

„Co w duszy gra” (reż. P. Docter, 2020) to animacja ze studia Pixar. W filmie śledzimy losy Joe Gardnera muzyka jazzowego, który staje przed życiową okazją zagrania na jednej scenie ze słynną saksofonistką. Niestety, tuż przed koncertem, bohater ulega wypadkowi i trafia do zaświatów. Próbując wrócić na ziemię, dociera do miejsca, w którym dusze są przygotowywane do przyjścia na świat. Tam poznaje upartą Duszę 22, która w ogóle nie zamierza opuszczać bezpiecznej strefy. Film zadaje pytania o istotę i cel życia. Muszę przyznać, że jest to produkcja bardzo poważna. Co prawda, Disney wielokrotnie poruszał już trudne tematy w animacjach dla dzieci. Przykładem może być świetny „Odlot” z 2009 roku, którego reżyserami są P. Docter i B. Peterson. Jednak mam wrażenie, że tym razem twórcy poszli o krok za daleko i film może być w wielu miejscach niezrozumiały dla młodych widzów. Jednak jest to niezwykle ciekawa produkcja, do której obejrzenia bardzo Was zachęcam. Film zdobył dwa Oscary w kategoriach: „Najlepszy długometrażowy film animowany” i „Najlepsza muzyka oryginalna”.

 

„Obiecująca młoda kobieta” (reż. E. Fennell, 2020) to dość wstrząsający film. Główna bohaterka Cassandra (Carey Mulligan) próbuje się zemścić na osobach winnych gwałtu, a ostatecznie również śmierci jej najlepszej przyjaciółki. Bohaterka jest zdecydowana na wszystko, by ukarać winnych. W drodze do celu poświęca nie tylko swoje aspiracje, ale i życie osobiste. W ciągu dnia pracuje w kawiarni, by nocami, udając pijaną, polować na mężczyzn o złych zamiarach. Jest to wyjątkowo ciężka produkcja z niezwykle dobrą rolą Carey Mulligan, a końcówka filmu wciska w fotel!

 

„Cruella” (reż. C. Gillespie, 2021) to film opowiadający genezę słynnej Cruelli de Mon – antagonistki z animacji 101 dalmatyńczyków. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego bohaterka tak nienawidziła nakrapianych piesków, to tutaj znajdziecie odpowiedź i będzie ona dość przerażająca. Akcja filmu rozgrywa się w latach 70., w Londynie. Estella, młoda dziewczyna, która pragnie zostać projektantką, wypowiada wojnę baronowej von Hellman, właścicielce słynnego domu mody. Jest to prawdziwa bitwa na cekiny, ćwieki i piękne materiały. Olśniewające kreacje i smaczki ze świata mody sprawiają, że chwilami można się zastanawiać, czy to nie jest przypadkiem nowa odsłona filmu „Diabeł ubiera się u Prady” (reż. D. Frankel, 2006). W głównej roli zobaczycie Emmę Stone, a w czarny charakter wcieliła się Emma Thompson. Film spodoba się zarówno dorosłym, jak i starszym dzieciom.

Jeśli jesteście fanami filmów o superbohaterach, to z pewnością zainteresują was dwa tytuły: „Czarna Wdowa” (reż. C. Shortland, 2021) – produkcja Marvela o Natashy Romanoff, a także „Legion samobójców: The Suicide Squad” (reż. J. Gunn, 2021), czyli nowa produkcja ze świata DC Comics. W przypadku tego drugiego tytułu należy wspomnieć, że w kinach film miał kategorię wiekową R, ponieważ jest wyjątkowo brutalny i krwawy, dlatego nie nadaje się dla młodszych widzów.

Miłośników Guya Ritchiego zachęcam do sięgnięcia po film „Jeden gniewny człowiek” (reż. G. Ritchie, 2021), w którym możemy zobaczyć Jasona Stathama w roli głównej. Ritchie przyzwyczaił nas do lżejszego wydania swoich gangsterskich filmów (jak choćby świetny „Przekręt” z 2000 roku czy „Dżentelmeni” z 2019 roku), tym razem jednak postawił na całkowicie poważną narrację. Czeka na Was ciężkie kino akcji w dawnym stylu, gdzie zamiast zadawać pytania, wyciąga się broń, a zemsty dokonuje się na zimno.

Mamy też sporo nowych i ciekawych propozycji dla dzieci, oprócz wspomnianego wyżej „Co w duszy gra”. Tych, którzy tak jak ja uwielbiają animację „Krudowie” (reż. Ch. Sanders, K. De Micco) z 2013 roku, ucieszy informacja o drugiej części filmu. Miłośników smoków zapraszam do obejrzenia animacji „Raya i ostatni smok” (reż. D. Hall, C. López Estrada, 2021).

Oczywiście nie sposób opisać i wymienić wszystkich filmów, które niedawno do nas trafiły. Chciałam jedynie zachęcić Was do obejrzenia tych, które już udało mi się zobaczyć! Produkcje te cieszą się dużym zainteresowaniem i dlatego zachęcam Was do ich zamawiania. Zapraszam do Fonoteki!

Joanna Chaszczewicz