Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Kamień i chleb
János Pilinszky
Wydawnictwo Biały Kruk, 2021

János Pilinszky (1921?1981) należy do najbardziej cenionych węgierskich pisarzy XX w. Był twórcą wszechstronnym, uprawiał także prozę, w tym eseistykę.

kamien

Tom ?Kamień i chleb?, pięknie ozdobiony przykładami współczesnego malarstwa węgierskiego i fantastycznie przetłumaczony, oddaje w pełni różnorodność twórczości Jánosa Pilinszkyego z wyraźnym akcentem na poezję. To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości tego narodowego pisarza węgierskiego. (z noty wydawcy)

list

? List do patomorfologa
Justyna Tomska
[wydawnictwo:] Znak Wizerunkowe, 2021

List do patomorfologa to nietypowy tytuł dla książki poetyckiej. Justyna Tomska w sposób zaskakująco bezpośredni opowiada o dwóch śmierciach. Pierwsza to śmierć ojca ? ta dokonana, zostawiająca bohaterkę z listą spraw do uregulowania, druga, czyli śmierć matki, wydarza się stopniowo, coraz bardziej zawłaszcza życiową przestrzeń, nie może się dopełnić. Z czasem to niedopełnienie staje się tak dotkliwe, że patomorfolog stwierdzający zgon pierwszego z rodziców zaczyna być traktowany jak przyjaciel rodziny, ktoś, do kogo można się zwracać w intymnej formie listu. Gdy druga śmierć ostatecznie się nie wydarza, bohaterka wierszy pyta: ?co potem zrobić z tą energią czekania. Z energią bycia właściwie pewnym?. (z noty wydawcy)

nad otchlania

? Nad otchłanią chybocąc się w locie
Aleksander Błok
PIW Państwowy Instytut Wydawniczy, 2021

W stulecie śmierci Aleksandra Błoka, jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów Srebrnego wieku, okresu w dziejach literatury rosyjskiej niezwykle bogatego w literackie talenty, ukazuje się tom wierszy, artykułów i dramatów lirycznych Błoka w przekładzie i z przedmową Adama Pomorskiego. Jest to autorski wybór tłumacza, poprzedzony erudycyjnym wstępem i opatrzony szczegółowymi przypisami - komentarzami. Ten znawca literatury rosyjskiej, tłumacz między innymi Achmatowej, Mandelsztama, Chlebnikowa, Jesienina czy Dostojewskiego, pokazuje nam Błoka jako artystę słowa nie tylko poetyckiego, choć poezja oczywiście przeważa w dorobku autora ?Śnieżnej maski? czy słynnego i kontrowersyjnego poematu ?Dwunastu?. Adam Pomorski przedstawia Błoka także jako dramaturga, autora choćby ?Szopki? czy ?Budy jarmarcznej?. (z noty wydawcy)

Ostatnia wolność
Tadeusz Różewicz
[wydawnictwo:] Biuro Literackie, 2021

Ostatnie, niepublikowane wcześniej w książkach utwory, które miały znaleźć się w kolejnym zbiorze autora. Wiersze pisane z perspektywy końca, wiersze o sprawach ostatecznych, o tym, co ważne i najważniejsze. Poeta przybiera w nich pasujący do wieku, pełen wyrozumiałej akceptacji ton kontemplacyjny, żegnając się ze światem w sposób stosowny dla starego mistrza. (z noty wydawcy)