Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Chata za wsią
Józef Ignacy Kraszewski
Wydawnictwo Mg, 2021

Tragiczne dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny. Mimo zawziętej walki o zapewnienie bytu sobie i żonie konsekwentna dyskryminacja dziewczyny przez rodzinę i całą społeczność wiejską doprowadza młodą parę do skrajnej nędzy i samobójstwa Cygana. Do ich klęski przyczynia się także obojętność dworu, którego reprezentantem jest zblazowany dziedzic, zakochany w pięknej Cygance, Azie. Szczęście udaje się znaleźć dopiero córce Tumrych, Marysi...

Powieść znakomicie napisana, odznacza się przejmującą wiernością szczegółu oraz realizmem w odmalowaniu obyczaju cygańskiego i chłopskiego. (z noty wydawcy)

? Czerwone tarcze
Jarosław Iwaszkiewicz
Wydawnictwo Marginesy, 2021

Książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego wyrusza w podróż przez Europę. Zostawia za sobą rozbitą na dzielnice Polskę targaną konfliktami między pomniejszymi możnymi i władcami rządnymi zwiększenia swoich wpływów. Podczas wędrówki odwiedza przepełnione cichym dostojeństwem klasztory, tętniące życiem zamki i stojący na skraju żałoby dwór cesarski. Udaje się również do Rzymu, do Palermo, a stamtąd ? do Ziemi Świętej, gdzie ramię w ramię walczy z templariuszami, a nawet przyjmuje połowiczne święcenia zakonne. Przez lata i kilometry drogi bezustannie towarzyszy mu wizja korony i tego, co symbolizuje ? Polski scalonej w silny, suwerenny organizm państwowy rządzony żelazną, ale sprawiedliwą ręką jednego władcy. // Kiedy książę wraca do Sandomierza, ma już ułożony plan działania i mimo trudności stara się wcielać go w życie. Czy Henryk posiada wystarczającą charyzmę, by żelazną ręką ująć ster władzy? Czy potrafi zdobyć się na okrucieństwo i bezwzględność, na powielenie bratobójczych zbrodni? Jakie są powinności władcy i gdzie leży racja stanu? Na podstawie wewnętrznych zmagań bohatera Iwaszkiewicz formułuje tezę, że o biegu historii decyduje człowiek i nawet najważniejsze decyzje na szczeblu państwowym mają podłoże psychologiczne. (z noty wydawcy)

? Klechdy sezamowe
Leśmian Bolesław
[wydawnictwo:] Dom Wydawniczy Rebis, 2021

Walczący z przebiegłym czarnoksiężnikiem książę Firuz Szach, skromny Ali Baba i jego sprytna niewolnica Morgana czy zakochany w Badrulbudurze Aladyn to tylko niektórzy bohaterowie tych przepięknych opowieści. Opowieści, w których szara rzeczywistość miesza się z magią, w których zwykłe wyprawy zamieniają się w niesamowite, barwne przygody i w których nagrodą za trudy jest zawsze spełnienie marzeń. A marzenia ? o szczęściu, bogactwie, zdrowiu, miłości ? to skarb największy ze wszystkich. I przez wszystkich upragniony. (z noty wydawcy)

Konarmia
Izaak Babel
Wydawnictwo Rea, 2021

Izaak Babel wszedł do literatury rosyjskiej i światowej przede wszystkim jako autor ?Konarmii?, opowiadania o kampanii bolszewickiej kawalerii przeciwko Polsce ? ostatniej próbie eksportu rewolucji do Europy Zachodniej. // W 1920 roku, jako korespondent wojenny, uczestniczył w pochodzie kozaków Budionnego. (z noty wydawcy)

Murphy
Samuel Beckett
[wydawnictwo:] PIW Państwowy Instytut Wydawniczy, 2021

Przywiązany do bujanego fotela w ciemnym kącie pokoju Murphy wykonuje tylko najdrobniejsze, mimowolne ruchy. Próbuje pogrążyć się w niebycie. Murphy jest pierwszym dłuższym tekstem literackim, z którego Samuel Beckett był zadowolony. Napisał go w ciągu dziesięciu miesięcy (sierpień 1935 ? czerwiec 1936) w sześciu cienkich zeszytach. // Oto pierwszy polski przekład tej powieści. // Bardziej szczegółowo fabułę kreśli Giorgio Manganelli: ?Spotykamy [Murphy?ego] na pierwszej stronie, siedzi nago w fotelu na biegunach, przywiązany siedmioma szarfami [?]. Dowiemy się później, że odrzuca wszelki związek pomiędzy przyczyną a skutkiem i wyznaje archaiczną koncepcję ducha i ciała [cieszy się, że jedno nie wynika z drugiego] [?]. Murphy nie zamierza pracować i najpierw się broni, a potem ucieka przed miłością; na koniec zaś kultywuje obrzydzenie wobec siebie samego, choroby, śmierć?. (z noty wydawcy)

? Raport Brodiego
Jorge Luis Borges
[seria:] Proza Światowa
[wydawnictwo:] PIW Państwowy Instytut Wydawniczy, 2021

?Raport Brodiego? to powrót Borgesa ? niemal dwadzieścia lat minęło od publikacji Alefa ? do krótkich narracji. Tu jednak więcej jest pastuchów i zabijaków niż filozofów i detektywów, gauczów, Metysów o porywczej naturze i sprawnej ręce, pojedynków na noże i rewolwery. A oprócz może Ewangelii według Marka i tytułowej relacji z krainy Jahusów chyba styl tylko łączy owe opowieści z poprzednimi tomikami. Lecz, jak uprzedza Borges: ?Nie ośmielam się twierdzić, że [opowiadania te] są proste; nie ma na ziemi ani jednej strony, ani jednego wyrazu, które by takie były, jako że wszystkie zakładają wszechświat, którego powszechnie znanym atrybutem jest złożoność. [?] Nie dążę do tego, żeby zostać Ezopem. Moje opowieści, jak te z Tysiąca i jednej nocy, pragną dostarczać rozrywki i wzruszać, a nie przekonywać?. (z noty wydawcy)

? Wyprawa Cyrusa
Ksenofont
Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik, 2021

Wczesną jesienią 401 r. p.n.e. zaciężne wojsko greckie, liczące ponad 10 tysięcy żołnierzy ? hoplitów i peltastów ? rozpoczęło odwrót spod Babilonu w środkowej Mezopotamii, kierując się ku ziemiom ojczystym. // Jak do tego doszło, że grecka armia znalazła się w samym centrum potężnego perskiego imperium Achemenidów? Dlaczego Grecy podjęli decyzję o odwrocie? Czy zdołali przedrzeć się ? zimą ? przez wyżyny i góry Armenii, przez tereny wrogiego im mocarstwa i krainy półdzikich a często nieznanych im plemion? Czy dotarli do rodzimych miast nad Morzem Egejskim? // Dokładną relację z całej wyprawy, absolutnie wyjątkowej w dotychczasowych dziejach, spisał i przekazał potomności Ksenofont, syn Gryllosa, Ateńczyk ? najpierw zwykły żołnierz, a z czasem jeden z wodzów ?wyprawy 10 tysięcy Greków? ? gdy po latach osiadł w majątku ziemskim na Peloponezie i poświęcił się pisarstwu, głównie o tematyce historycznej, politycznej i filozoficznej. ?Wyprawa Cyrusa?, znana też historykom jako ?Anabaza?, to jego najwybitniejsze dzieło. Wartościowe zarówno ze względów literackich, jak i poznawczych. Możemy dzięki niemu śledzić losy całej ekspedycji, przyglądać się od środka funkcjonowaniu greckiej armii, obserwować zachowania hoplitów, a także dowiedzieć się o istnieniu i obyczajach ludów żyjących na peryferiach ówczesnego cywilizowanego świata ? ludów, przez których ziemie ta armia wędrowała i z którymi staczała walki o przetrwanie. (z noty wydawcy)