Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Angela Merkel. Cesarzowa Europy
Arkadiusz Stempin
[wydawnictwo:] Agora, 2021

Powrót bestsellerowej biografii Angeli Merkel. W nowym wydaniu ?Cesarzowej Europy? Arkadiusz Stempin pomaga wyobrazić sobie Europę po zakończeniu politycznej kariery przez kanclerz Niemiec. W nowych rozdziałach autor opisuje, jak w ostatnich latach Merkel zmagała z kryzysem ukraińsko-rosyjskim, falą uchodźców 2015 roku, skutkami Brexitu, Stanami Zjednoczonymi ery Trumpa czy wreszcie zaostrzającym się kryzysem klimatycznym i pandemią COVID-19.

Czy Merkel znalazła sposób na opanowanie nękającej cały świat fali popularności skrajnej prawicy? Z jakim dziedzictwem jesienią 2021 zostawi swoich następców w Niemczech i Brukseli? (z noty wydawcy)

? Backstage. Kulisy męskiego topmodelingu
Magdalena Kuszewska, Piotr Czaykowski
[wydawnictwo:] Znak Horyzont, 2021

Pierwsza książka o sekretach męskiego top modelingu. // Piotr wyjeżdża z Polski jako młody chłopak. Chce poznać świat. Modelem będzie przy okazji. Odwiedzi Ateny, Dubaj, Pekin, Hong Kong i Mediolan. W Chinach przymierzy podczas sesji 2500 pidżam w godzinę. We Włoszech pozna osobiście Giorgio Armaniego i będzie pracował dla najważniejszych domów mody. Po 10 latach wróci do Warszawy jako mężczyzna i najbardziej rozpoznawalny polski top model. // Jakie ciemne strony skrywa świat mody? Jakie mechanizmy rządzą show-biznesem? // Piotr Czaykowski jest zawodowym modelem, współpracującym ze światowymi domami mody. (z noty wydawcy)

? Bokser z Auschwitz. Losy
Tadeusza Pietrzykowskiego
Marta Bogacka
Wydawnictwo Demart, 2021

Niezwykła biografia Tadeusza Pietrzykowskiego - pięściarza, który zdobył tytuł Mistrza Wszechwag obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego nazwisko nie jest znane szerszemu kręgowi Polaków, pamiętają go jednak ci, którzy razem z nim przeżyli obozowe piekło. Nawet kiedy został już wywieziony z Auschwitz, pamięć o nim trwała, co udokumentował pisarz Tadeusz Borowski, który trafił do Oświęcimia w 1943 roku. W opowiadaniu ?U nas w Auschwitzu? napisał o Pietrzykowskim: ?Jeszcze dziś tkwi w nas pamięć o Numerze 77, który bił Niemców, jak chciał?. (z noty wydawcy)

Ciemność widoma. Pamiętnik o szaleństwie
William Styron
Wydawnictwo Replika, 2021

Depresja to powszechne zaburzenie psychiczne, które dotyka setek milionów osób na całym świecie niezależnie od płci i wieku. Połowa z nich miewa myśli samobójcze, a jedna piąta skutecznie odbiera sobie życie. // ?Ciemność widoma. Pamiętnik o szaleństwie? to pozycja wybitna, zarówno w kategoriach literackich, jak i psychologicznych, dziś uważana za jedną z najważniejszych osobistych relacji ludzi cierpiących na depresję. Opowieść o życiu w mrokach udręczonego umysłu i o sposobach wychodzenia z tego stanu przyczyniła się wydatnie do nagłośnienia choroby, wokół której zawsze panowało kłopotliwe milczenie. Styron wpuścił czytelnika w dramatyczny świat swojego pogrążonego w depresji umysłu i ze wstrząsającą dosłownością opisał własne cierpienia. (z noty wydawcy)

Ćwiczenia z utraty
Agata Tuszyńska
Wydawnictwo Marginesy, 2021

Zapis kilkunastu ostatnich miesięcy wspólnego życia Agaty Tuszyńskiej i jej męża, krytyka literackiego, tłumacza i podróżnika, emigranta ?68 roku, Henryka Dasko. // To rzeczowo, prawie na ?gorąco? spisywany dziennik, odsłaniający grozę i rzeczywistość choroby ostatecznej oraz to, że śmierci nie da się oswoić. Z drugiej strony to piękna, emocjonalna książka poetycka. Opowieść o miłości i walce o życie, a w końcu o godność umierania. // Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z daleka, kawałkami wydzieranymi z pracowitego czasu obojga ? dni, tygodnie, rzadko więcej, bo były obowiązki, odpowiedzialność, jego dzieci, jej studenci, książki, biznesowi partnerzy. Ich czas miał się właśnie zacząć. Wybrali dla siebie wspólny warszawski adres. Ale mężczyzna, którego kochała i z którym miała się zestarzeć śmiertelnie zachorował. Wyrok był nagły i jednoznaczny ? nowotwór złośliwy mózgu. Nie było nadziei. W geście obrony mówili o miłości: ?Będziemy walczyć, będziemy razem. Nie poddamy się?. // Ta książka to terapia, pożegnanie i swoisty pomnik dla ukochanej osoby. (z noty wydawcy)

? Dziewczyny z Gross-Rosen.
Zapomniane historie z obozowego piekła
Agnieszka Dobkiewicz
[wydawnictwo:] Znak Horyzont, 2021

Ruth, Felice, Fela, Gerda, Alize, Halina ? sześć młodych dziewczyn, które połączył jeden los. Wszystkie miały swoje marzenia, plany, ambicje? lecz trafiły tam, gdzie granica między człowieczeństwem a bestialstwem była bardzo cienka. Każda z nich przetrwała piekło Gross-Rosen. Każda z nich została bezdusznie pognana w Marszu Śmierci. Niestety ? nie każda z nich przeżyła pochód w środku zimy. Co sprawiło, że niektórym kobietom dane było rozpocząć inne, szczęśliwe życie, podczas gdy pozostałym odebrano szansę na nowy początek? // Fatum? Siła wyższa? A może zwykły przypadek? // Naziści skrupulatnie zacierali ślady po własnych zbrodniach. Niszczyli obozy koncentracyjne, palili dokumenty, zakopywali więźniarki w masowych grobach gdzieś na odludziu. Dlatego przeszłość dziewczyn z Gross-Rosen pokryta jest kurzem zapomnienia. Agnieszka Dobkiewicz ? bazując na nielicznych dokumentach zachowanych do naszych czasów ? stara się jednak odkryć bolesną prawdę o życiu Ruth, Felice, Feli, Gerdy, Alize oraz Haliny. (z noty wydawcy)

? Dzikie żądze. Bronisław Malinowski
nie tylko w terenie
Grzegorz Łyś
Wydawnictwo W.A.B., 2021

Błyskotliwa, napisana z werwą i reporterskim zacięciem, biografia Bronisława Malinowskiego ? słynnego polskiego podróżnika, etnografa, socjologa, twórcy antropologii funkcjonalnej oraz jednego z pionierów wykorzystania obserwacji uczestniczącej w badaniach społecznych, autora książki ?Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji?. Fascynujący obraz epoki, w tym niełatwej przyjaźni łączącej Malinowskiego ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. (z noty wydawcy)

? Igrzec. Opowieści mocno osobiste
Lechosław Herz
Wydawnictwo Iskry, 2021

Lechosław Herz, aktor, pisarz, niestrudzony piewca polskiego krajobrazu, w kolejnej książce wspomina swoje dzieciństwo, rodzinę, początki pracy artystycznej w radiu i na scenach teatrów dramatycznych. Nie brakuje też opisów wypraw turystycznych podejmowanych wiele lat temu w różnych zakątkach Polski i pierwszych fascynacji wyjazdami zagranicznymi. Ciepła, serdeczna opowieść z pewnością zachęci czytelników do własnych, indywidualnych wypraw krajoznawczych jeszcze nieodkrytymi szlakami. (z noty wydawcy)

? Julian Tuwim. Pęknięcie
Katarzyna Kuczyńska-Koschany
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2021

Julian Tuwim był postacią tragiczną w sensie, jaki temu wyrażeniu nadaje się w tragedii greckiej . Całe życie spędził Tuwim w cieniu własnego losu. Czarodziej, lecz z nieusuwalnym piętnem na policzku ? siebie samego nie uwalniał od smutku i naznaczenia. Wspaniały człowiek, pozbawiony przez los, czas i chorobę radości życia. Twórca o wielkiej, trudnej do zmierzenia wyobraźni ? cierpiący na lęk otwartej przestrzeni. Miał rację inny wielki łodzianin, Aleksander Bardini, gdy przypominał słowa żydowskiej modlitwy: ?Boże, nie podnoś mnie do góry. Boże, nie rzucaj mną o ziemię?. // Pęknięcie w poezji (w losie) to uchodźczy manifest ?My, Żydzi polscy?, napisany w 1944 roku jako tren dla zamordowanego narodu i jako list z wyznaniem tożsamości żydowskiej, pełen nieskrywanego bólu, lecz z gorzko sztubackim: ?Jestem Polakiem, bo tak mi się podoba?. Manifest jest najwyraźniejszą cezurą w życiu i tworzeniu Tuwima. Zabraknie mu języka dla tej niewyobrażalnej rzeczy, jaką była Zagłada Żydów. // Pęknięcie w życiu ? to grudzień 1953 roku (na początku miesiąca pogrzeb Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ? Tuwim czuwa przy trumnie, słabnie, odchodzi na bok). Pisze ostatni, straszliwy, bezlitosny (zwłaszcza wobec siebie samego), wiersz ?Hołdy?. 27 grudnia 59-letni poeta umiera w Zakopanem. Nie można było Tuwima uratować: serce ? dosłownie ? pękło. (z noty wydawcy)

Kama. Historia Kamili Skolimowskiej
Beata Żurek, Tomasz Czoik
[wydawnictwo:] Agora, 2021

Co można osiągnąć do 27. urodzin? // Znaleźć przyjaciół, wyzwolić ciekawość, dziwić się, szukać odpowiedzi, stawać w obronie, polubić siebie, rozpoznać swoje mocne strony, czuć, upadać, cieszyć się, płakać, podnosić się, kochać, śmiać się, żałować, złościć, wybaczać, coś zyskać, coś stracić? // Kamila Skolimowska, choć zmarła w wieku 27 lat, doświadczyła tego wszystkiego. I więcej ? poznała smak triumfu. Nie miała jeszcze 18 lat, gdy zdobyła złoty medal na igrzyskach w Sydney. // Ile jeszcze mogłaby osiągnąć? W tej książce nie znajdziecie odpowiedzi na to pytanie. Jej historia kończy się zbyt wcześnie. // Nie jest to jednak tylko tragiczna opowieść. Kama (bo tak ją wszyscy nazywali) - dziewczyna z warszawskiego blokowiska, o za dużej posturze i nieco nieokrzesana, stawia wszystko na jedną kartę. Niedoskonałości ciała zmienia w atut, dokłada niezłomność charakteru i nabywa pewności, że sport będzie ważną częścią jej życia. // Jest zwyczajną dziewczyną, która ma tę przewagę nad wieloma innymi zwyczajnymi dziewczynami, że doskonale wie, czego chce. Cała reszta to tylko konsekwentne dążenie do celu. Dzięki determinacji, osobowości, łutowi szczęścia i życzliwości najbliższych zdobywa nagrodę należną największym mistrzom. (z noty wydawcy)

Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall,
najgroźniejszej agentki II Wojny
Sonia Purnell
[wydawnictwo:] Agora 2021

Ona jest najniebezpieczniejszym ze wszystkich alianckich szpiegów. // Musimy ją znaleźć i zniszczyć ? komunikat Gestapo z 1942 r. // Virginia Hall, należąca do towarzyskiej elity Baltimore, pracowała dla brytyjskiej tajnej agencji rządowej i była pierwszą kobietą wysłaną przez aliantów za linię wroga. Mimo protezy nogi stała się podporą francuskiego ruchu oporu, rewolucjonizując tajne działania wojenne. Stworzyła rozległe siatki szpiegowskie, organizowała broń i materiały wybuchowe. Mimo listów gończych i wyznaczonej przez nazistów nagrody za jej głowę Virginia odrzucała kolejne rozkazy ewakuacji. Została zdemaskowana i uciekła śmiertelnie niebezpieczną drogą przez Pireneje do Hiszpanii. Wróciła jednak do akcji, by nadal ratować ludzi i poprowadziła zwycięską kampanię partyzancką, wyzwalając z rąk nazistów całe połacie Francji po D-Day. // W oparciu o nowe, szeroko zakrojone badania Sonia Purnell po raz pierwszy odkrywa zdumiewające i pełne tajemnic życie Virginii Hall. Jest to historia o tym, jak zaciekły upór jednej kobiety pomógł wygrać wojnę. (z noty wydawcy)

Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny
Hanna Faryna-Paszkiewicz
[wydawnictwo:] Mando, 2021

 Natychmiast wywoływał śmiech. Przecież Pan Janeczek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, przecież Majster, który uczy Jasia, przecież rólki arcydzieła w filmach Stanisława Barei? A jednak prywatnie był śmiertelnie poważny. Skąd się brała jego oryginalność? Czy potrafił uciec przed popularnością? Czy miał inne pasje niż aktorstwo? I jak wyciągał spod nóg wybitnych aktorów dywaniki? // Biografię znakomicie dopełniają wspomnienia krewnych oraz bliskich mu artystów. Anna Seniuk opowiada, jak Janek wprowadzał ją na warszawskie sceny, a Wiktor Zborowski zdradza, czym brzydkim postraszył go wuj, gdy strzelił gafę przed publicznością. Autorka książki, prywatnie siostrzenica aktora, wydobywa sekrety z rodzinnych archiwów. Łamie stereotypy, pokazując wuja od nieznanej strony. (z noty wydawcy)

Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino
Krzysztof Krawczyk, Andrzej Kosmala
[wydawnictwo:] Świat Książki, 2021

Uzupełniona, oficjalna (auto)biografia Krzysztofa Krawczyka, opowieść na dwa głosy: artysty oraz jego menedżera ? Andrzeja Kosmali. // Całe życie wielkiego piosenkarza aż po jego ostatnie dni. Tylko w tej książce przeczytacie o niespotykanej męskiej przyjaźni, dowiecie się, jak wyglądały kulisy sławy i barwne życie Krzysztofa Krawczyka, a także zapoznacie się z anegdotami i wcześniej nieznanymi faktami. Całość dopełniona wypowiedziami współpracowników artysty i jego najbliższych przyjaciół. Wielką gratką dla fanów artysty będzie bogaty materiał ilustracyjny ? zdjęcia z prywatnego archiwum Artysty. (z noty wydawcy)

laczniczka zoski

Łączniczka ?Zośki?
Dorota Majewska, Aleksandra Prykowska
Wydawnictwo MUZA S.A., 2021

Danuta Rossman (z d. Zdanowicz) urodziła się w 1922 roku i wychowała w środowisku warszawskiej inteligencji. Jej młodzieńcze lata przypadły na okres wojny. Była harcerką i nieocenioną łączniczką Tadeusza Zawadzkiego ?Zośki?, ale przede wszystkim pełną życia dziewczyną. Największą radość czerpała ze spotkań z przyjaciółmi z liceum Batorego i gimnazjum Królowej Jadwigi. To byli bohaterowie Kamieni na szaniec. Uwielbiała tańczyć i śpiewać. Choć powodzenie miała ogromne, to nade wszystko ceniła przyjaźń. // W czasie wojny brała udział w licznych akcjach zbrojnych, walczyła w Powstaniu Warszawskim, a po jego zakończeniu przebywała w obozach jenieckich na terenie Niemiec. Po wojnie wraz z mężem, Janem Rossmanem, kontynuowali pracę nad rozwojem działalności harcerstwa w Polsce i za granicą, mając na niego kluczowy wpływ. // Danuta Rossman była kobietą o silnym charakterze. Pomimo trudnych doświadczeń, nigdy nie narzekała na swój los. Nie lubiła bezczynności, wolała działać, podejmując wielowymiarową walkę nie tylko z okupantem, ale przede wszystkim walkę wewnętrzną, duchową, o siebie i o drugiego Człowieka. (z noty wydawcy)

Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości
Wojciech Orliński
Wydawnictwo Literackie, 2021

Autorski wybór korespondencji pisarza z instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi dokonany przez Wojciecha Orlińskiego obnaża, ile bezsensownych problemów i kumulujących się trudności czekało w PRL na człowieka, który ciężką pracą i talentem odniósł duży sukces. Odrzucenie scenariusza do ?Szpitala Przemienienia? bez żadnego wyjaśnienia, zwodzenie w kwestii wydania powieści i brak wsparcia w sporach z enerdowskim wydawcą czy notoryczne trudności z naprawą wadliwych samochodów ? to tylko niektóre z nich. (z noty wydawcy)

? Mam na imię Selma
Selma Van de Perre
[wydawnictwo:] Wielka Litera, 2021

Selma van de Perre miała siedemnaście lat, kiedy wybuchła druga wojna światowa. Do tego czasu bycie Żydem w Holandii nie miało żadnego znaczenia. Ale w 1941 roku ten prosty fakt stał się sprawą życia lub śmierci. Kilkakrotnie Selma uniknęła pojmania przez nazistów. Następnie w akcie buntu wstąpiła do ruchu oporu, używając pseudonimu Margareta van der Kuit. Przez dwa lata ?Marga? ryzykowała wszystko. Używając fałszywego dowodu tożsamości i podając się za Aryjkę, podróżowała po całym kraju, dostarczała biuletyny, wymieniała się informacjami, dbałą o morale. Robiła to, co ?trzeba było zrobić?. W lipcu 1944 roku skończyło się jej szczęście. Została przetransportowana do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück jako więźniarka polityczna. W przeciwieństwie do swoich rodziców i siostry - którzy, jak się później dowiedziała, zginęli w innych obozach - przeżyła, używając swojego pseudonimu i udając kogoś innego. Dopiero po zakończeniu wojny pozwolono jej odzyskać tożsamość i odważyła się znów powiedzieć: Mam na imię Selma. // Teraz, mając dziewięćdziesiąt osiem lat, Selma opowiada swoją historię własnymi słowami. (z noty wydawcy)

Mickiewicz. Miłości i romanse
Iwona Kienzler
Wydawnictwo Lira, 2021

Gdyby żył dzisiaj, prawdopodobnie byłby bohaterem portali plotkarskich czy tabloidów. Sensację wzbudzałyby jego związki z kobietami. Miał na swoim koncie romanse z mężatkami, a kiedy już założył rodzinę, żył w trójkącie, a zdaniem niektórych wręcz w czworokącie. Medialny rozgłos mogłyby mu też przynieść przynależność do towiańczyków czy kontrowersyjne poglądy, zwłaszcza że do ich głoszenia wykorzystywał katedrę uniwersytecką. Nic zatem dziwnego, że pomimo iż Mickiewicza okrzyknięto narodowym wieszczem, to poeta już wśród współczesnych budził emocje i powodował spory. // Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce przygląda się postaci Adama Mickiewicza głównie przez pryzmat jego życia prywatnego. Dzięki temu możemy m.in. poznać jego relacje z kobietami począwszy od tajemniczych Józi i Anieli przez legendarną Marylę Wereszczakównę, Konstancję Łubieńską ? urodziwą mężatkę, która skutecznie odciągnęła poetę od wstąpienia w szeregi powstańców, a skończywszy na ?przeklętej towianicy?, Ksawerze Deybel. (z noty wydawcy)

? Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn
Donald Spoto
Wydawnictwo Dolnośląskie, 2021

Bardzo obszerna, obiektywna, oparta tylko na faktach, wywiadach i sprawdzonych źródłach relacja z życia i twórczości wielkiej i powszechnie uwielbianej gwiazdy Hollywood - Audrey Hepburn. // Donald Spoto to wybitny specjalista od biografii gwiazd i sław. Jest autorem wielu cenionych biografii, m.in. Jacqueline Kennedy, Jamesa Deana, Elizabeth Taylor, Ingrid Bergman, Alfreda Hitchcocka, a także św. Franciszka z Asyżu i Joanny d'Arc. // Biografia ilustrowana licznymi fotografiami pięknej aktorki. (z noty wydawcy)

? Pra. Iwaszkiewiczowie. Opowieść o rodzinie
Ludwika Włodek
Wydawnictwo Marginesy, 2021

Nowe i uzupełnione wydanie najbardziej fascynującej książki o rodzinie Iwaszkiewiczów, napisanej przez prawnuczkę Anny i Jarosława. // Ludwika Włodek poruszyła wątki dotąd przez biografów marginalizowane. Opowiedziała losy całej rodziny ? aż do dzisiaj. Pokazała Iwaszkiewicza uwikłanego w sprawy żony, córek i wnuków. Rozdartego pomiędzy ukraińską przeszłością i warszawską codziennością. Zaangażowanego w sprawy publiczne i domowe. Myślącego o dalekich podróżach i tęskniącego do kochanków. Dotąd nikt z taką odwagą, a jednocześnie delikatnością nie opisał stosunków panujących na Stawisku, w domu, w którym Anna i Jarosław spędzili większość swojego długiego życia i w którym, jako mała dziewczynka, mieszkała także autorka. Rozmawiała z rodziną, a także z przyjaciółmi pisarza i jego bliskich. Czytała ich nieopublikowane listy, wspomnienia i pamiętniki. // Tak powstała przejmująca opowieść: miejscami tragiczna, miejscami zabawna, pełna anegdot i obalająca wiele mitów. (z noty wydawcy)

? Ratowałam od zagłady. Wspomnienia Irene
Gut Opdyke
Irene Gut Opdyke, Jennifer Armstrong
[wydawnictwo:] Poradnia K., 2021

Irena Gutówna ma siedemnaście lat, kiedy wybucha wojna, która łagodną, spokojną uczennicę szkoły pielęgniarskiej w Radomiu zamieni w bohaterkę. Od samego początku wojny los jej nie oszczędza, jednakże wraz z kolejnymi doświadczeniami, kolejnym poniżeniem, będzie rosła w niej siła nie tylko by przetrwać, ale również by ratować życie innych. // Angażuje się w działalność konspiracyjną, a kiedy Holocaust staje się faktem ? wykorzystuje niemiecko brzmiące nazwisko i aryjski wygląd, by nieść na każdy możliwy sposób pomoc Żydom. Wreszcie pomaga ludziom w ucieczce z getta, ukrywa ich w lesie, a także w piwnicy domu majora SS, w którym pracuje jako gospodyni. // Wstrząsająca historia Ireny Gut-Opdyke to opowieść o sile i odwadze wobec tragicznych wyborów moralnych czyta się jak doskonale skonstruowany thriller. Wojna została przedstawiona oczami kobiety i z dala od wybuchów, a jednak jest pełna niuansów i ostrożności pozwalającej bohaterce omijać najbardziej podłe i podstępne pułapki rzeczywistości rozpadającej się na jej oczach. (z noty wydawcy)

Rzeczy ważne, a czasem błahe
Henryk Woźniakowski, Dominika Kozłowska
[wydawnictwo:] Znak Wizerunkowe, 2021

Pogodny, choć zmęczony Tadeusz Mazowiecki, a tuż za nim Henryk Woźniakowski. To zdjęcie wykonane podczas pamiętnej kampanii prezydenckiej z 1990 roku nadal wisi nad biurkiem autora. Gdyby wówczas wygrali, być może Polska wyglądałaby dziś inaczej. Po tym doświadczeniu Woźniakowski wraca do Krakowa i ? nie rezygnując z zaangażowania społecznego ? na trwałe wiąże się z działalnością wydawniczą. Okazuje się, że jest mu to zdecydowanie bliższe niż agresywny niekiedy świat polityki. // W rozmowie z Dominiką Kozłowską Henryk Woźniakowski, prezes jednego z największych polskich wydawnictw, opowiada o zawodzie wydawcy i swoim spojrzeniu na sprawy publiczne. Wspomina bliskich, którzy nauczyli go przywiązania do wolności, pokazuje, skąd biorą się współczesne polskie podziały, a jednocześnie nie stroni od anegdot. Znaleźć tu można ciekawe relacje ze spotkań z Jerzym Giedroyciem, Józefem Czapskim, Michelem Foucault czy Henrym Kissingerem. (z noty wydawcy)

Sontag. Życie i twórczość
Benjamin Moser
[wydawnictwo:] Agora, 2021

Susan Sontag pisała o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i amerykanizmie ? jej dzieła stały się kluczem do zrozumienia współczesnej kultury. Benjamin Moser analizuje dzieła Sontag ukazując geniusz jej twórczości, radykalnej myśli i społecznego aktywizmu oraz sięga głębiej, poza publiczny wizerunek, i ujawnia nieznane prywatne oblicze pisarki. Snując tę fascynującą opowieść, wykorzystuje setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo oraz przedstawia blisko sto fotografii. // ?Sontag. Życie i twórczość? to pierwsza książką oparta na zamkniętych dla świata rodzinnych archiwach i świadectwach osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, jak na przykład jej życiowa partnerka i światowej sławy fotografka Annie Leibovitz. (z noty wydawcy)

? Tom Hanks. Enigma
David Gardner
[wydawnictwo:] Znak Horyzont, 2021

Pierwsza w Polsce biografia Toma Hanksa. // Ulubieniec milionów. Aktor, reżyser, producent filmowy, pisarz, dwukrotny zdobywca Oscara ? Toma Hanksa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. // Kochany za role w komediach romantycznych, takich jak kultowa ?Bezsenność w Seattle? czy ?Masz wiadomość?, doceniany za role dramatyczne. Zdobywca dwóch Oscarów: za postać prawnika w ?Filadelfii? oraz niezapomnianą kreację w uwielbianym przez widzów na całym świecie filmie ?Forrest Gump?. Filmy ?Szeregowiec Ryan?, ?Cast Away ? poza światem? czy ?Kapitan Phillips? ugruntowały pozycję Hanksa jako jednej z największych gwiazd Hollywood. // Za radosnym wizerunkiem kryje się człowiek o burzliwym dzieciństwie. Tom szybko postanowił się ustatkować, ale życie miało inne plany. A potem pojawiła się Rita i wszystko odmieniła. Nadeszły sukcesy, sława i kolejne możliwości ? w tym w świecie polityki. Tom na prezydenta? (z noty wydawcy)

? Walter Gropius. Człowiek, który
zbudował Bauhaus
Fiona MacCarthy
Wydawnictwo Filtry, 2021

Kim był Walter Gropius ? człowiek, który w reakcji na rzeź pierwszej wojny światowej wymyślił Bauhaus? W jakiej mierze jego pragnienie nowego, demokratycznego świata się ziściło? Czy nasze miasta i domy nie wyglądałyby inaczej, gdyby nie jego uparte dążenie, by architektura była przede wszystkim funkcjonalna, a sztuka stała się elementem codzienności? Na jakie kompromisy musiał iść, będąc awangardzistą w czasach nazizmu, socjalistą w czasach zimnej wojny, Niemcem w Ameryce, a Amerykaninem w Japonii? Fiona MacCarthy kreśli portret człowieka, którego niezbywalną cechą zawsze i wszędzie było człowieczeństwo. (z noty wydawcy)

zywot czleka

? Żywot człeka zmałpionego
Henryk Jerzy Chmielewski
[wydawnictwo:] Prószyński Media, 2016

Opowieść o swoich losach w przedwojennej i wojennej Warszawie, Papcio Chmiel, autor znanych komiksów ?Tytus, Romek i A?Tomek?, zawarł w książce ?Tarabanie w Barbakanie?, wydanej przez Prószyński Media w 2013 roku. // W ?Żywocie człeka zmałpionego?, opisuje swoje dzieje od momentu zakończenia wojny po dzień dzisiejszy. Liczne zdjęcia, dokumenty i fragmenty komiksów doskonale ilustrują drogę Henryka Jerzego Chmielewskiego przez wyboje PRL-u, rodzenie się nowego ustroju z całkiem odmiennym rynkiem wydawniczym oraz ostatnie dokonania dziewięćdziesięciotrzyletniego artysty. // Do lektury książki zachęca... Tytus. Pisze: ?Nareszcie, drogi dzisiejszy czytelniku, i ty, czytelniku emerycie, możecie przeczytać o wszystkich bezeceństwach z życia Papcia Chmiela. Dowiecie się, skąd Papcio czerpał pomysły do tych marnych trzydziestu jeden książeczek komiksowych, sześciu albumów historycznych i podręcznika dla analfabetów ? ?Elemelementarza?. Dowiecie się, jakiego szmalu i majątku, poza sławą, dorobił się ten wąsatosiwy artysta. Zdradzę Wam również w tym elaboracie tajemnice miłosnych przygód moich i mojego wesołego staruszka?. (z noty wydawcy)