PolskiEnglishFrançais (France)

 

W czasie pandemii, kiedy wiele wydawnictw przeżywa kryzys i rezygnuje z wydawania niektórych magazynów i gazet lub przenosi je do Sieci, staramy się nadal szukać nowych tytułów, aby stale uzupełniać naszą ofertę. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy czasopism, które niedawno pojawiły się na bibliotecznych półkach. Zachęcamy do zapoznania nie tylko z poniższym tekstem, ale również z periodykami znajdującymi się w Czytelni.


M jak Mieszkanie – miesięcznik o urządzaniu wnętrz wydawany przez TIME SA. Ten pełen inspiracji, kolorowy magazyn pokazuje najnowsze trendy w urządzaniu mieszkań. Przedstawia porady ekspertów i gotowe rozwiązania, które można spróbować zastosować w swoich nieruchomościach. Na jego łamach można zobaczyć mieszkania i domy czytelników, znajdą się tam również plany poszczególnych pomieszczeń, jak i całych przestrzeni. Ich opisy zawierają uniwersalne porady, np. dotyczące doboru kolorów mebli czy ścian.
Numery podzielone są na stałe rubryki: nowości, moodboard, trendy, tak mieszkamy, pasują do wnętrza, nowe mieszkanie, dekorujemy, porady ekspertów, kupujemy, przegląd oraz spotkania.


Radca Prawny w Administracji – kwartalnik wydawany przez Presscom dla prawników, kierowników i dyrektorów instytucji państwowych i samorządowych, a także wszystkich innych osób, które potrzebują być na bieżąco z aktualną wiedzą.
Czasopismo dostosowane jest do obecnych czasów i porusza m.in. tematy związane z bezpieczeństwem pracy zdalnej, czy doręczeniami elektronicznymi. Pojawiają się również nowe narzędzia, które mogą przyspieszać pracę.
Każdy numer jest podzielony na działy: temat numeru, praktyka, orzecznictwo, zawód radca. Dodatkowo wyróżnione zostały stałe rubryki: informacja publiczna, finanse publiczne, prawo pracy, zamówienia publiczne, technologie oraz felietony.


Świat Zdrowia – miesięcznik wydawany przez “Świat Zdrowia” dla każdej zainteresowanej osoby. Poruszane w nim tematy zazwyczaj przedstawiane są tak, aby nie tylko wspomnieć o danym zagadnieniu, ale i jak najlepiej je omówić. Można poczytać o chorobach, ich leczeniu i zapobieganiu, objawach i badaniach, ale też o urodzie i składnikach kosmetyków.
Na jego łamach można przeczytać wywiady z lekarzami czy farmaceutami, np. na temat wystawiania recept. Zawsze poruszane są też kwestie zdrowego odżywiania się.
Artykuły podzielone są na działy: aktualności, wywiad z gwiazdą, temat miesiąca, zdrowie, inspiracje, zatrzymać czas, przepis na zdrowie oraz recepta na czas wolny.


Kultura Wsi – kwartalnik popularnonaukowy wydawany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Czasopismo dotyczy m.in. działalności NIKiDW, kultury wsi i zamieszkujących ją ludzi oraz różnych inicjatyw i wydarzeń organizowanych w całym kraju.
Artykuły zostały zgrupowane w działach: kultura a państwo, studia i materiały, ludzie, przemiany, twórczość, działalność NIKiDW, wydarzenia i informacje kulturalne oraz części naukowej Studia nad Kulturą i Dziedzictwem Wsi.


Wroclife – dwumiesięcznik wydawany przez fundację Wroclife we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Czasopismo w przystępny sposób prezentuje tematy związane z życiem i pracą w mieście pełnym zmian. Znajdziemy tutaj artykuły poświęcone historii Wrocławia, a także jego współczesnym wydarzeniom. Nie zabraknie również poleceń interesujących lokalizacji na mapie miasta oraz jego okolicy, które będą świetnym miejscem do spędzenia czasu wolnego. Magazyn zachęca także do skorzystania z aktualnej oferty kulturalnej.


Kontrowersy – ukazujące się od tego roku regionalne czasopismo architektoniczne, które w dość niecodzienny sposób przybliża czytelnikom losy wrocławskich budynków. Czasopismo jest odpowiedzią na wiele zmian zachodzących we Wrocławiu, a także przypomnieniem czasów świetności obiektów pochodzących z ubiegłego wieku. W pierwszym numerze przeczytać można o dwóch znajdujących się nieopodal rynku budynkach: ZETO oraz popularnym ostatnio Solpolu.


Game Time – to wydawany od tego roku kwartalnik dotyczący sportów amerykańskich. Jego wydawcą jest spółka Panthers Wrocław, która odpowiada za drużynę futbolu amerykańskiego w naszym mieście. Magazyn poświęcony jest jej osiągnieciom i ciekawostkom dotyczącym drużyny. Czasopismo przedstawia ciekawe wywiady z osobami związanymi z tą dyscypliną sportu. Przybliża również inne nietypowe na polskim podwórku dyscypliny sportowe.


30 minut – tygodnik ukazujący się na terenie Wałbrzycha i Świdnicy, traktujący o wydarzeniach z regionu. Zawiera najświeższe informacje o bieżącym życiu w mieście i okolicach, ciekawostki z okolicy, wiadomości o nadchodzących wydarzeniach oraz szereg ogłoszeń. W tygodniku nie brakuje inspirujących rozmów, porad domowych, zdrowotnych czy urodowych. W czasopiśmie znaleźć można również rubrykę sportową prezentującą aktualne wiadomości i wyniki z regionu.

Dagmara Bojko
Ewa Długosz

Źródła:
Radca Prawny w Administracji [online]: https://rpwa.pl/ [dostęp: 27.10.2021]
Empik [online]: https://www.empik.com/m-jak-mieszkanie,p1000247938,prasa-p [dostęp: 27.10.2021]
Wroclife [online]: https://wroclife.pl/magazyn/ [dostęp: 27.10.2021]