PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Monika Szymor ? łodzianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Łódzkiego. Projektantka mody, założycielka marki odzieżowej SheMore. Od lat promuje ideę slow fashion. Publikuje na temat zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnych wyborów konsumenckich. Wspiera kobiety w kształtowaniu własnego wizerunku i stylu. Od dziecka zakochana w książkach. (tekst z okładki)

Idea slow jest w dzisiejszych czasach mocno eksploatowana, choć wydawać by się mogło, że to świeże zjawisko. Jej wydźwięk może przez to być zniekształcony, a jak zaznacza autorka ?Slow Fashion? - Monika Szymor, zrozumienie slow może być kluczem, nie tylko do mniej przeładowanej szafy pełnej nienoszonych ubrań, ale także zauważenia problemu wykonywania nieetycznej pracy ponad siły w branży odzieżowej, nie tylko w krajach Bliskiego i Dalekiego Wchodu, ale również w Polsce. 

 

[wydawnictwo:] Moc Media 2021


To właśnie na problemach nadprodukcji ubrań, fast fashion, trosce o środowisko naturalne oraz warunkach pracy, m.in. szwaczek, skupia się autorka. Na przykładach znanych sieci odzieżowych ukazuje skalę problemu jakim jest szybka moda, która nie tylko szkodzi kondycji Ziemi, ale przede wszystkim krzywdzi ludzi zatrudnionych w przemyśle odzieżowym. W przejrzysty sposób przedstawia, jak jest skonstruowany jest łańcuch dostaw, prezentuje procentowy rozkład zarobków podmiotów w nim uczestniczących, przy tym zwraca uwagę na przyczyny i konsekwencje tego zjawiska. Objaśnia psychologiczne znaczenie centrów handlowych, częstych zmian kolekcji w sieciówkach, przedstawia style konsumpcjonizmu (pułapki), z których niewielu z nas zdaje sobie na co dzień sprawę.


Negatywne kwestie, które omawia, Monika Szymor podpiera nie tylko suchymi faktami liczbowymi, których w książce nie brakuje. Aby uzmysłowić czytelnikowi, na jak ciężką pracę zmuszeni są zdecydować się mieszkańcy np. Bangladeszu, który jest jednym z największych ośrodków eksportowych odzieży, opowiada m.in. o pochodzeniu i sposobach pozyskiwania bawełny. Innym przykładem obrazującym koszmar tamtejszych warunków pracy jest nawiązanie do katastrofy z 2013 roku, gdy nad zatoką Bengalską runął ośmiokondygnacyjny budynek, w którym mieściło się pięć fabryk odzieżowych. Ważną sprawą poruszaną w książce jest pozycja kobiet w fabrykach, często nie tylko pracujących w fatalnych warunkach, ale również molestowanych oraz będących ofiarami przemocy psychicznej.


Szczególnie trudnym w odbiorze wątkiem, jest ten mówiący o naszym kraju. Jak podaje autorka, polskie szwalnie niewiele różnią się od tych z krajów trzeciego świata. Tu również, nadal, panują fatalne warunki, a kobiety pracują ponad siły, otrzymując najniższe pensje.


Aby pomóc czytelnikowi zrozumieć zależności panujące w branży odzieżowej oraz wybrać inną drogę, Monika Szymor przedstawia możliwości, jakie daje ruch slow fashion. Wyjaśnia, dlaczego małe marki mają stosunkowo wysokie ceny, zachęca do przejrzenia własnej szafy i zapoznania się z ideą garderoby kapsułowej. Propaguje przyjazną modę poprzez edukację, w którą zaangażowany powinien być zarówno producent jak i klient. Przedstawia korzyści jakie daje ta zmiana ? zmniejszenie zużycia wody, oszczędność energii, zmniejszenie ilości odpadów, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.


Jako że książka przez samą autorkę nazwana jest rzetelnym poradnikiem eksperckim, nie brakuje w niej porad bezpośrednio związanych z modą ? podziału materiałów, ich historii i sposobu pozyskiwania, zalecenia jak o nie dbać, aby służyły dłużej. Dowiemy się także, jak rozeznać się w oznaczeniach na metkach, jak szybko rozpoznać ubrania dobrej jakości. Nie zabrakło tu również pomysłu, jak bezboleśnie wdrożyć slow fashion do już posiadanej bazy ubrań.


Książka napisana przez właścicielkę małej marki z kręgu  slow fashion okazuje się być dość wstrząsająca i dająca do myślenia. Pomimo poruszanych trudnych tematów czyta się ją dobrze, a podczas lektury nie czuć, aby w sposób nachalny sugerowała poddanie się nowej modzie. W oczywisty jednak sposób zwraca uwagę na problem nadprodukcji ubrań i bezrefleksyjność zakupów konsumenckich. Pomimo iż skierowana do wszystkich zainteresowanych troską o środowisko naturalne oraz zrównoważoną modą,powinna trafić do jak najszerszego grona czytelników.Lektura ?Slow Fashion? ma szansę pozytywnie wpłynąć na świadomość kupujących odzież oraz uzmysłowić, jak ciężkie warunki pracy panują w niektórych, nie tylko odległych, miejscach na świecie, pomimo ogromnego postępu technologicznego i społecznego jaki obserwujemy w obecnych czasach 


Agnieszka Brzeska

Lektury polecane przez autorkę, które są dostępne w naszych zasobach:

1. Marta Madejska, ?Aleja Włókniarek? (sprawdź TUTAJ >>). Nasi czytelnicy mogą również skorzystać z darmowego dostępu do tej książki na platformie Legimi.
2. Marek Rabij, ?Życie na miarę: odzieżowe niewolnictwo? (sprawdź TUTAJ >>).