PolskiEnglishFrançais (France)

 

O autorce:
Marta Matyszczak urodziła się w Chorzowie. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Śląskim. Jest dziennikarką, autorką scenariuszy, fars teatralnych i gier typu Virtual Reality.  Prowadzi „Kawiarenkę Kryminalną”, portal poświęcony literaturze kryminalnej.  Napisała cykl ośmiu „Kryminałów pod psem”, którym jest Gucio, kundel przygarnięty ze schroniska. 

O książce

Las na zawsze pozostanie 
Domem twoim aż po grób.  
Choćbyś bardzo tego nie chciał, 
Serce, duszę oddasz mu.
 

Akcja zaczyna się, gdy Mirela Bąk płynie kajakiem z synem Karolkiem, który był leniwy jak buła z margaryną. Przy śluzie Paniewo zobaczyli w wodzie trupa.  

„Las i ciemność” to kolejny tom o psie Guciu, detektywie Szymonie Solańskim i jego ukochanej dziennikarce Róży Kwiatkowskiej. 

Ona go kocha od lat szkolnych, on, jak to facet, a to kocha, a to się miga. Ale stanęło na tym, że ślub wezmą w Puszczy Augustowskiej. Pewnie nasłuchali się piosenki „Augustowskie noce”. A, nie – facetowi się zdawało, że narzeczona spędziła tam piękne wakacje i miło je wspomina. 

Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle. Zamiast rozkoszy we dwoje w apartamencie, Róża przeżywa samotne noce w przyczepie kempingowej, mało wypasionej. A to wszystko z zazdrości, bo weddingplanerka jest śliczna, więc panna młoda odwołała planowanie uroczystości, w tym rezerwację pokoju i sali. 

Jest to kryminał „z przymrużeniem oka”, więc autorka bawi się nazwiskami: Szymon Solański (dwa S), Róża Kwiatkowska (florystycznie), policjant to Jędrzej Dychał. Poza tym aspirant nosi nazwisko Barański, a dziennikarz Olek Szpon. Jest też złośliwa, bo mafiozo Albin jest konusem i nie ma kciuka. 

Bardzo znaczącą, ale tu go mało, postacią jest pies Gucio, który wyraża lokalny patriotyzm, preferując kiełbasę śląską. No i nie znosi konkurencji w postaci kocimoczów, czyli kotów. Uważa, że „psa się nie porzuca, nigdy i nigdzie”. I tu się zgadzam. 

Mamy też w książce wspomnienia sprzed 19 lat, które wiążą się z teraźniejszością. Nieudane wakacje Róży spędzone w tym samym miejscu z koleżankami, które są wredne i ją tępią. A ona jest wysoka, gruba i z kompleksami. Ukochany Szymuś miał przyjechać, ale został w domu. Nie tak miało być przecież. 

Teraz jest nie lepiej, ale ma choć satysfakcję, że schudła i nareszcie wychodzi za mąż, a wiejska niegdyś piękność zbrzydła, dwaj koledzy utyli i wyłysieli, wredną koleżankę mąż leje, mimo że mają czwórkę wspaniałych dzieciaków – Brajanka, Andżelę, Karolka i Krzysia, inna zaś nie zrobiła aplikacji i handluje narkotykami.
 
Czy Szymon i Róża pobiorą się i w jakiej scenerii? Czy zagadka trupa w wodzie zostanie rozwiązana, a przestępca ukarany? Tego dowiecie się z książki. 

IRENA BROJEK Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika Wrocławska, Szkoła Inspekcji Pracy, DzBP we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, PWST, RBP i MBP we Wrocławiu). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą „dress-party”. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: https://kotnagalezi.home.blog.