PolskiEnglishFrançais (France)

 
Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi do Oddziału Książki Mówionej przybyły nowości. Są to audiobooki w postaci płyt, ale też książki z serii: Duże Litery. Poniżej przedstawimy opis ciekawszych tytułów,  składający się z dwóch części. W pierwszej umieścimy kilka  bardziej interesujących audiobooków, które pod koniec czerwca trafiły do zasobów biblioteki, natomiast w drugiej  zaprezentujemy ofertę książkową na wakacje.
 
Życzymy przyjemnego czytania i słuchania oraz zapraszamy do Oddziału po nowe zbiory!


CZĘŚĆ I – AUDIOBOOKI POLECANE NA LIPIEC
 
Aduvill, Siw
Hvile. Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie
Czyta: Iwona Milerska
Wielka Litera, 2020
 
Solidna porcja odpoczynku sprawia, że stajemy się inteligentniejsi i bardziej kreatywni, wino smakuje nam lepiej, a orgazmy stają się dłuższe. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że gra toczy się o wielką stawkę…
 
 
Bortnowska, Halina
Wytrwaj. Znieś. Przetrzymaj. Listy z wyspy Tyflonii, miejsca internowania dotkniętych Utratą
Czyta: Maja Komorowska
Agora, 2020
 
Magiczna opowieść o próbie przetrwania. Wytrwaj. Znieś. Przetrzymaj to piękna historia o sile życia mimo wszystko i o tym, że każdy z nas może być Utraceńcem – niekoniecznie z powodu utraty wzroku…
 
 
Gieysztor, Aleksander
Mitologia Słowian
Czyta: Maciej Popczyński
Aleksandria, 2021
 
Perun, Weles, Swaróg, Mokosz, Utopki, Żmije; kogo czcili, a przed kim czuli trwogę nasi przodkowie? W co wierzyli dawni Słowianie, jeszcze przed nadejściem chrześcijaństwa? Co z ich wierzeń przetrwało do naszych czasów? Gdzie oddawali cześć swoim bogom?

Niniejszy audiobook to jedna z najbardziej znanych pozycji podsumowujących zagadnienie mitologii słowiańskiej. Ta skądinąd rozprawa naukowa trafiła pod strzechy polskich domów, stając się przewodnikiem dla zainteresowanych Słowiańszczyzną jak i szeroko pojętym folklorem. Posłowie: prof. Leszek Słupecki.
 
 
Janiszewski, Bogusław
Mury. Rewolucje
Czyta: Lena Schimscheiner
Albus; Heraclon International, 2020
 
MURY – Wszędzie tam, gdzie jest jakiś mur, ludzie próbują go zdobyć albo zza niego uciec. Spośród wielu znanych i mniej znany murów, które wybudował człowiek, autor wybrał kilkanaście. Każdy został opatrzony metryczką zawierającą informacje: kiedy powstał, jakie ma wymiary, z jakiego materiału i w jakim celu został wybudowany.

REWOLUCJE – Autor opisał ponad dwadzieścia rewolucji, krwawych i bezkrwawych, zarówno tych, które zmieniły świat na lepszy, jak również te, które lepiej żeby nigdy się nie wydarzyły. Pomiędzy rewolucją społeczną, naukową, technologiczną, filozoficzną czy kulturalną odnajdziemy rewolucję hormonalną i żołądkową. Każda rewolucja została opatrzona metryczką zawierającą informacje: kiedy miała miejsce, jaki był jej zakres i konsekwencje.
 
 
Komorowska, Maja
31 dni maja
Czyta: autorka
Agora, 2020
 
Pierwsze wydanie książkowe ukazało się nakładem Wydawnictwa Tenten w roku 1993.
 
Maja Komorowska w zapisie trzydziestu jeden dni maja, zawarła w pewnym sensie całe swoje życie. Warto mieć w pamięci  – znany z teatru i z ekranu – jej głos, i w ten sposób, podkładając głos pod wydrukowane zdania, wysłuchać niezwykłej relacji. O „cudownie pięknym miesiącu – maju" pisał ongiś Heine. Wesołemu majowi 1968 roku w Paryżu grubą opowieść poświęcił James Jones. Długie wyjaśnienia nie są potrzebne. Jak na spotkaniach z Mają Komorowską każdy uczestnik ma wrażenie, że ona jest dla niego i tylko dla niego, tak i ta książka skierowana jest do wielu i do każdego z osobna. Daje szansę spotkania bliskiego, wręcz intymnego. A takie spotkania nie potrzebują przewodników, nie potrzebują osób trzecich. Głos ma Maja.
 
 
Łoszewski, Krzysztof
Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej
Czyta: Roch Siemianowski
Bosz; Heraclon International, 2021
 
Niezwykle ciekawe spojrzenie specjalisty na świat mody męskiej od początków jej istnienia do czasów współczesnych. Znany projektant mody i stylista przemierza kolejne etapy rozwoju mody męskiej, pokazując zarówno jej zmiany, jak i wpływ na nowoczesną męską modę. Inne tytuły tego autora to: Smart casual. męski styl i Dress code. Tajemnice męskiej elegancji.
 
 
Peyre, Roger
Napoleon i jego epoka. Tom 1. Bóg wojny (1769–1804)
Czyta: Roch Siemianowski
Heraclon International 2021
 
Bóg wojny, a jednocześnie intelektualista w mundurze zafascynowany matematyką, słuchający arii operowych i namiętnie czytający książki. Wskrzesiciel marzeń o Polsce. Człowiek, który wierzył, że może podbić Europę i narzucić jej swoja wolę, jednocześnie podkreślający wartość swobód obywatelskich i równości wobec prawa. Pragnął złamać brytyjską hegemonię na świecie i mawiał, że „Europa to kretowisko”, więc należy podbijać Wschód, czemu miał służyć dalekosiężny plan marszu w kierunku Indii.
 
 
Schmid, Wilhelm
Spokój ducha. Co zyskujemy z wiekiem
Czyta: Roch Siemianowski
Biblioteka Akustyczna – Virtualo; Heraclon International, 2020
 
Dystans, luz to podejście do życia, które możemy wypracować na każdym jego etapie, a szczególnie gdy wkraczamy w smugę cienia. Wilhelm Schmid, berliński filozof sztuki życia, nie tylko głosi pochwałę wewnętrznego spokoju, ale sam wprowadza własne rady w życie, aby pokazać, jak można osiągnąć upragnioną Gelassenheit. Ciepła i mądra lektura dla tych, którzy chcą żyć pięknie, dobrze i uważnie.
 
 
Wocław, Wojciech S.
Savoir-vivre, czyli jak ułatwić sobie życie
Czyta: Roch Siemianowski
Bosz; Heraclon International, 2021
 
Zasady savoir-vivre’u to nie sztywny kołnierz, który krępuje nasze wszystkie ruchy. Bywa, że o dobrym wychowaniu świadczy raczej umiejętność sprawnego ich łamania niż ślepe przestrzeganie. Etykietalny anarchista jednak nigdy za człowieka obytego uznany nie zostanie, więc reguły i tak znać trzeba. Które zatem zasady łamać, kiedy i w jakich okolicznościach?
 
 
Zelek, Aleksandra i Tomasz
Cień wysokiej przestrzeni
Czyta: Lena Schimscheiner
Lira Publishing; Heraclon International, 2020
 
Zabierzemy Cię w podróż w czasie na trzy różne ciała niebieskie – Ziemię, Księżyc i Marsa!
Katowice, koniec dwudziestego pierwszego wieku. Haruki, japoński doktor informatyki pracujący w hodowli sztucznej świadomości, spotyka Natalię, uzdolnioną studentkę ostatniego roku fizyki…
 
Baza zlokalizowana na niewidocznej stronie Księżyca. W ciszy kosmicznej próżni przeprowadzony zostaje wyjątkowy eksperyment między parą ludzi a Luną – „księżycowym dzieckiem” superinteligencji Gai… Dzieje ludzi, syntetycznych świadomości i bytów postludzkich stawiają przed nami frapujące pytania: czym się staniemy w konfrontacji ze sztuczną inteligencją? Co definiuje ludzkość w obliczu technologicznej rewolucji?

CZĘŚĆ II – KSIĄŻKI Z SERII DUŻE LITERY
 
Finke, Katharina i Amila
Żona na sprzedaż. O przemocy wobec kobiet w Indiach
Prószyński i S-ka, 2017
 
Zabrana rodzinie w wieku dziewięciu lat, wydana za mąż jako jedenastolatka, matką została w wieku dwunastu lat. Historia młodej, odważnej Hinduski, która z każdym dniem staje się coraz silniejsza i nie traci nadziei na lepsze jutro.
 
 
Frączyk, Izabela
Kobiety z odzysku
Prószyński i S-ka, 2019
 
Pierwszy tom serii wydanej pod takim samej tytułem, czyli Kobiety z odzysku.
Trzy kobiety: młoda wdowa, była żona bigamisty oraz doświadczona przez życie rozwódka, nawet nie przypuszczają, jak wiele w ich życie mogą wnieść wspólne egipskie wakacje. Leniwy urlop na leżaku? Nic bardziej błędnego. Niesamowite zbiegi okoliczności sprawią, że ich świat stanie na głowie i po powrocie do kraju nic nie będzie takie jak przedtem… Następne tomy noszą tytuł: Kobiety z odzysku. Trudne wybory” i Kobiety z odzysku. Ryzykowne decyzje.
 
 
Frączyk, Izabela
Koncert cudzych życzeń
Prószyński i S-ka, 2017
 
Pierwszy tom serii Stajnia w Pieńkach. Sprawdzone przyjaciółki, dobrze płatna praca i kochający facet – czy może być coś ważniejszego? Magda była zadowolona ze swego życia… do czasu gdy w drzwiach jej mieszkania stanęła teściowa z walizkami. A to dopiero początek nieoczekiwanych zmian w jej życiu. W spadku po babci otrzymuje stadninę koni w Pieńkach, która okazuje się podupadającą i zadłużoną ruiną, ale może to właśnie ten moment, gdy los daje szansę, by zacząć wszystko od nowa? Następne tomy serii to: Spalone mosty i Jedną nogą w niebie.
 
 
Hafif, Mira
Turecka rozkosz
Prószyński i S-ka, 2021
 
Ta historia wydarzyła się naprawdę. Kiedy Magda, najlepsza przyjaciółka Basi, wyjeżdża na wakacje do Turcji, żadna z nich nie przypuszcza, jak bardzo zmieni to losy ich obu. Już w drugim tygodniu urlopu Magda wyznaje Basi, że jej serce skradł przystojny Murat i za nic ma przestrogi o mężczyznach z tamtych stron, którzy bez skrupułów wykorzystują kobiety takie jak ona. Zakochana po uszy, planuje wziąć ślub i zacząć nowe życie w Turcji. Barbara nie podziela jej entuzjazmu, ale po jakimś czasie, gdy jej sytuacja zawodowa w Polsce się komplikuje, sama pakuje walizki i wsiada w samolot lecący do Stambułu.
 
Tę historię autorka zaczęła opisywać na jednym z forów internetowych, gdzie doradzała Polkom wracającym z wakacji pod palmami ze złamanym sercem. To one prosiły, by z tych zapisków i porad stworzyła książkę. Tak powstała Turecka rozkosz.
 
 
Marat, Joanna
Trzecia siostra
Prószyński i S-ka, 2018
 
Są w różnym wieku i mają różnych ojców. Spotykają się w Warszawie, by pochować matkę. Nathalie – najstarsza – grywa role rosyjskich emigrantek w amerykańskich serialach klasy B. Jej przyjazd po dwudziestu latach nieobecności wywołuje sile emocje w topiącej smutki w alkoholu pani neurolog Agacie i Miłce, zakonnicy. Już na lotnisku rozpoczyna się regularna wymiana ognia… W ferworze działań wojennych rodzi się pytanie: która z nich jest tą trzecią – nie do pary? Jest to opowieść o braku kobiecej solidarności, powtarzalności rodzinnych historii i o tym, że czasem należy dokończyć sprawy niedokończone i przestać uciekać.
 
 
Niedźwiedzka, Magdalena
Maria Skłodowska-Curie
Prószyński i S-ka, 2017
 
Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Piotrem Curie, Albertem Einsteinem i Paulem Langevinem. Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913 (wcześniejsze losy bohaterki poznajemy w retrospekcji) i pokazuje skomplikowaną osobowość Marii na tle barwnego Paryża i Warszawy, która w opisanym czasie była pod zaborami.
 
 
Picoult, Jodi
Iskra światła
Prószyński i S-ka, 2018
 
W klinice dla kobiet, oferującej pomoc wszystkim potrzebującym, praca wre jak każdego innego dnia. Nagle do środka wpada zdesperowany mężczyzna, otwiera ogień i bierze zakładników. Dochodzi do tragedii. Na miejsce przybywa policyjny negocjator i przygotowuje się do rozmowy ze sprawcą. Wystarczy jednak krótki esemes, by ziemia usunęła mu się spod nóg. Wśród zakładników jest jego córka, która przyjechała tu w sobie tylko znanym celu…
 
 
Shukri, Laila
Perska zmysłowość
Prószyński i S-ka, 2019
 
Szaleńcza miłość nawet za cenę śmierci? Znana z „Perskiej zazdrości” Joanna, podejrzewając swojego męża, kuwejckiego biznesmena o kolejną zdradę, pod wpływem impulsu wylatuje na rajską wyspę Bali. W towarzystwie swojej przyjaciółki Angeliki i Jennifer – świeżo upieczonej rozwódki – chce zapomnieć o małżeńskich problemach i wcześniejszych dramatycznych przeżyciach. Kiedy na jej drodze staje Richard, zniewalająco przystojny Amerykanin, Joanna zakochuje się w nim niemal od pierwszego wejrzenia. Czy jej mąż dowie się o zdradzie? Czy czeka ją kara ukamienowania, która w jego kulturze grozi kobiecie za cudzołóstwo? Laila Shukri po raz kolejny wprowadza czytelnika w świat wielkich uczuć i namiętności.
 
 
Sawicka, Wioletta
Jeśli się odnajdziemy, kotku
Prószyński i S-ka, 2015
 
Po rozstaniu z Patrykiem Anna nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji. Ciężko było jej odejść, ale jeszcze ciężej ponosić konsekwencje odejścia, bo przecież są dzieci, którym odebrała poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Teściowa oskarża ją o egoizm, psują się też relacje z przybraną córką, Mają. Anna jest rozdrażniona, cierpi na bezsenność i czuje się winna. Jednak mimo że wciąż kocha męża nie potrafi mu zaufać. Tak samo jak nie może wybaczyć ojcu. Obaj za bardzo ją zranili. A złośliwy los szykuje bohaterom jeszcze jedną niespodziankę…
 
 
Słabuszewska-Krauze, Iwona
Portugalka
Prószyński i S-ka, 2017
 
Kochać chcemy wszyscy, ale to nienawiść bywa prostsza… bo w tej rodzinie nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Leonardo to ceniony winiarz, który uważa, że udało się zapomnieć o tym, co kiedyś utracił. Ktoś jednak wie, że to nieprawda. Camila, piękna i zagadkowa, uchodzi za kobietę sukcesu, ale zostaje posądzona o morderstwo. Gabriela jest szanowaną seniorką rodu, w sercu jednak skrywa pielęgnowaną latami nienawiść… Jest też Horacio, człowiek, który wbrew swojej woli sprawił najwięcej zamieszania i Sophie –obywatelka świata próbująca uciec od toksycznych relacji w rodzinie. I jest takie miejsce, w które nikt nie zapuszcza się przypadkowo i gdzie sprawy załatwia się we własnym gronie… Wchodząc w ten świat, czytelnik poczuje prawdziwą Portugalię z całym bogactwem barw, słońca, ale i mroku. Oto odcienie, wystarczy wejść i rozwiązać zagadkę…
 
 
Wierzchowska, Weronika
Życie tak zwyczajne
Prószyński i S-ka, 2016
 
Anna zaczyna pracę w technikum jako stażystka ucząca chemii. Przez niedoświadczenie i brak przygotowania do zawodu pakuje się w kolejne kłopoty, nie radzi sobie w kontaktach z uczniami i nauczycielami, przez których czuje się na dodatek poniżana. Załamuje się i nie widzi dla siebie ratunku. Zamierza zrezygnować z kariery pedagogicznej, kiedy w jej ręce wpada tajemniczy dziennik. Badając jego historię, poznaje losy kilku nauczycielek i guwernantek żyjących wcześniej, począwszy od XIX wieku i jak ona borykających się z przeciwnościami losu…
 
 
Wierzchowska, Weronika
To nie tak
Prószyński i S-ka, 2017
 
Blanka pracuje jako toksykolog w firmie wykonującej ekspertyzy sądowe i kryminalistyczne. Jej życie osobiste wali się w gruzy – zostaje porzucona przez wieloletniego partnera, który w dodatku jest jej szefem. Katastrofa w związku powoduje tez drastyczne zmiany w pracy. Blanka trafia do nowego działu, gdzie musi podjąć współpracę z, co prawda przystojnym, ale ekscentrycznym Patrykiem. I kiedy wydaje się, że spokojnie może odzyskiwać równowagę psychiczną, na horyzoncie pojawia się trzech mężczyzn wprowadzających w jej życie jeszcze większy zamęt. Blanka nawet nie przypuszcza, że najważniejsze zmiany jeszcze przed nią…
 
 
► Wszystkie opisy książek pochodzą z okładek, do znalezienia również na stronie internetowej: https://ksiegarnia.pwn.pl