PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Realnie istniejących domów, w których „mieszkali” literaccy bohaterowie jest, oczywiście, o wiele więcej niż wybrana przez nas dziesiątka. Zwykle stanowiły bezpośrednią inspirację pisarskich pomysłów, chociaż nie zawsze. Aleksander Dumas wybudował zamek Monte Christo dopiero po komercyjnym sukcesie powieści i kształtował go na wzór własnej literackiej wizji, a domy Pippi Langstrumpf powstały jako scenografia filmowa.
 
Niezależnie od genezy, są zawsze miejscami upamiętnienia dzieła (i bohatera) literackiego, przejawem swoistego kultu. Bo przecież są to powieści „kultowe”, właśnie w znaczeniu, jakie temu słowu nadaje się dzisiaj. Słynne mieszkanie na ul. Sadowej w Moskwie (nr 50), zanim jeszcze zorganizowano w nim Muzeum Michała Bułhakowa (2007), było miejscem pielgrzymek fanów „Mistrza i Małgorzaty”, którzy zostawiali na ścianach klatki schodowej swoje inskrypcje, rysunki, graffiti i do dziś można je tam oglądać. Ten smakowity kąsek (trefne mieszkanie Berlioza, a później Wolanda), zostawiamy sobie na kolejną okazję.
 
Tymczasem zapraszamy do domów i mieszkań innych kultowych postaci. Żeby wejść, wystarczy kliknąć! Mamy nadzieję, że wycieczka się Państwu spodoba!

    ZAMEK MONTE CHRISTO >> 

    DOM DULCYNEI Z TOBOSO >> 

    DOM SHERLOCKA HOLMESA >> 

    DOM RASKOLNIKOWA >> 

    DOMY Z „LALKI” BOLESŁAWA PRUSA >> 

    DOM ANI Z ZIELONEGO WZGÓRZA >> 

    DOM RODZINY BUENDÍA (A WŁAŚCIWIE MÁRQUEZ IGUARÁN) >>  
 
   DOMY PIPPI POŃCZOSZANKI >>  
 
    KAPLICA WIELORYBNIKÓW W NEW BEDFORD („MOBY DICK”) >> 
 
    RYDLÓWKA >> 
.