PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Herman Melville w słynnej powieści o białym wielorybie „Moby Dick” uwiecznił autentyczną świątynię, którą przed wyruszeniem w rejs tradycyjnie odwiedzali marynarze, głównie wielorybnicy. Leżące nad Atlantykiem New Bedford wielorybnicy uważali za swój port macierzysty.

Na ścianach Kaplicy Wielorybników (tak ją nazwał Melville, oficjalna nazwa Seaman's Bethel) widnieją tablice z nazwiskami zabitych wielorybników z New Bedford. Jest również ławka, w której siedział Melville, kiedy odwiedził to miejsce w 1840 roku.

Słynny Ojciec Mapple z „Moby Dicka” wygłasza w kaplicy kazanie o tematyce żeglarskiej, stojąc na ambonie w kształcie dziobu statku. Tak ją wymyślił Melville, przypisując ten projekt kapelanowi żeglarzy. Ale w latach 60. XX w. budowniczy łodzi i architekt okrętów zbudował nową ambonę wg tego literackiego przepisu.

Dziś kaplica traktowana jest jako miejsce kulturowego dziedzictwa – New Bedford Historic District. 

Dodajmy, że jedną z atrakcji New Bedford jest Muzeum Wielorybnictwa, gdzie obejrzeć można, m.in. największy na świecie model statku wielorybniczego (skala 1:2) oraz pełne szkielety płetwala błękitnego, humbaka i kaszalota.