PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

Pippi Pończoszanka (Pippi Langstrumpf) z powieści Astrid Lindgren szybko zdobyła wśród dzieci (i dorosłych) taką popularność, że warto było robić o niej filmy i seriale. To na ich potrzeby zbudowano dwa domy Pippi – jeden w Szwecji, drugi w Stanach Zjednoczonych.

Pippi w powieści mieszkała w Willi Śmiesznotce (Villekulla), razem ze swoim koniem i małpą, panem Nilssonem.

Dom wybudowany jako element filmowej scenografii stoi dziś w miejscowości Vibble na wyspie Gotlandia w Szwecji. Kręcono w nim i szwedzkie filmy, i serial z Inger Nilsson w roli głównej.

Drugi dom wybrano do roli willi Śmiesznotki w USA, na Florydzie, kiedy nagrywano sceny do „Nowych przygód Pippi Pończoszanki”. Był kiedyś rezydencją dwóch morskich kapitanów. A dziś jest jednym z najczęściej fotografowanych domów w okolicy. Jakiś czas temu wystawiono go na sprzedaż za 650 tys. dolarów (ok. 2,5 mln zł)!

Trzeci dom wzniesiono w Parku Astrid Lindgren w Vimmerby – rodzinnej miejscowości pisarki. To typowy park rozrywki, ze wszystkimi jego zaletami i wadami (biznes!). Wśród innych miejsc skonstruowanych wg opisów z „Dzieci z Bullerbyn”, „Karlssona z dachu” czy „Braci Lwe Serce” jest, oczywiście, również willa Śmiesznotka.