PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Zielone Wzgórza (Green Gables) leżą w środkowej części północnego wybrzeża Wyspy Księcia Edwarda (najmniejsza prowincja Kanady). W miejscowości New London znajduje się dom, w którym urodziła się autorka bestsellerowej „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Mongomery. W leżącym nad Jziorem Lśniących Wód domu jej dziadka, gdzie Lucy spędzała wakacje, można dziś wynająć pokój i wyruszać stamtąd na wędrówki śladami Ani Shirley. 

Warto zwiedzić dom kuzynów Lucy Maud, bo mieści się w nim teraz Muzeum Ani z Zielonego Wzgórza, choć tak naprawdę zostało poświęcone autorce powieści. Natomiast w położonej niedaleko miejscowości Cavendish, a konkretnie w Green Gables Heritage Place (Zielone Wzgórza – Miejsce Dziedzictwa Kultury), można obejrzeć pokój Ani, Nawiedzony Las, obejrzeć wystawę poświęconą temu, co inspirowało Lucy Maud Montgomery przy pisaniu powieści oraz – oczywiście – film o samej Ani, albo przejść się po ogrodzie... 

Łatwo też trafić do Avonlea, ale ta wioska to już prawie wyłącznie kawiarnie restauracje i sklepiki z rękodziełem. Większość sprzedawanych towarów jest opatrzone nazwą czy marką nawiązującą do powieści i jej głównej bohaterki.