PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

W „Studium w szkarłacie” (1887), pierwszej powieści Arthura Conan Doyle'a” z cyklu o słynnym detektywie, Sherlock Holmes i weteran wojenny doktor Watson poznają się w chwili, kiedy obaj szukają mieszkania. I decydują się wspólnie wynająć w Londynie lokal pod adresem 221b Baker Street. Ani wtedy nie było takiego adresu, ani dziś go nie ma, choć na fasadzie domu widnieje tablica „221b Baker Street Sherlock Holmes consulting detective”. Budynek jednak mieści się między numerami 234 i 247! Dom o tym fikcyjnym adresie jednak istnieje naprawdę i mieści Muzeum Sherlocka Holmesa.

Po wejściu do „mieszkania” Holmesa trudno oprzeć się wrażeniu, jakby Holmes i Watson naprawdę tu mieszkali – na stole leży otwarta książka i rozpieczętowane listy, obok fotela odłożona gazeta z epoki, wszędzie mnóstwo bibelotów, przedmiotów i sprzętów (także tych związanych z prowadzonymi przez Holmesa śledztwami) oraz liczne atrybuty Holmesa, m.in. skrzypce, lupa, charakterystyczna czapeczka, fajki...

Można odwiedzić gabinet detektywa i jego sypialnię, pokoje doktora Watsona i gospodyni, pani Hudson. Na trzecim piętrze zaś znajduje się istne „muzeum figur woskowych”. Obok głównych bohaterów, obejrzeć można zarówno ich przeciwników-zbrodniarzy, jak i ofiary zbrodni. To miejsce trudno oglądać bez emocji!