PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Dulcynea – obiekt platonicznej, urojonej miłości błędnego rycerza Don Kichota, tytułowego bohatera arcydzieła Miguela Cervantesa de Saavedra – była prostą wieśniaczką z miejscowości Toboso. Don Kichot postrzegał ją jako ideał piękna (zęby jak perły, lica jak róże itp.), jego giermek Sancho zaś widział w niej pannę dorodną wprawdzie, lecz nie delikatną a silną, hałaśliwą i skłonną do amorów. 

Jej imię wskazuje na źródło inspiracji pisarza. Była nią zapewne Ana Martinez Zarco de Morales, którą zwano „dulce Ana” („słodka Anna”), autentyczna mieszkanka Toboso (gmina Toledo w regionie La Mancha), żyjąca tam w XVI w.

Dom w Toboso, który zgodnie z tradycją miał należeć do Any Martinez Zarco, jest dziś nazywany Domem Ducynei i mieści się w nim muzeum. Odtworzono w nim szesnastowieczny dwór w stylu „manchego”.

W centrum Toboso, na Plaza Mayor, można obejrzeć wykonany w metalu pomnik Dulcynei i adorującego ją Don Kichota (w przyklęku, oczywiście!). W samym Toboso można zwiedzić również Muzeum Cervantesa, z wydaniami „Don Kichota” w 70 językach (to chyba jakiś rekord!).