PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Książki także mają swoje rekordy: dotyczą one długości, wielkości, ceny czy wieku autorów.
Wszystkiego dowiecie się w kolejnej części literackich ciekawostek!
  1. Najdłużej graną sztuką teatralną jest „Pułapka na myszy” Agathy Christie, wystawiona po raz pierwszy 6 października 1952 roku. Autorka poprosiła, by „Pułapki na myszy” nie publikować w Wielkiej Brytanii tak długo, jak będzie ona prezentowana w teatrze (polskie tłumaczenie jednak istnieje i zostało oparte na wersji amerykańskiej).
  2. „Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych” Bohumila Hrabala to powieść złożona z jednego zdania, liczącego około 128 stron. Tym samym czeski utwór deklasuje „Nędzników” Wiktora Hugo zawierających zdanie długości 823 słów czy zdanie o długości 4391 słów zawarte w „Ulissesie” Jamesa Joyce’a.
  3. Autorem najdłuższego zdania w literaturze polskiej jest Jerzy Andrzejewski (autor „Popiołu i diamentu”), który w „Bramach raju” ciągnie wypowiedzenie przez ok. 100 stron. Drugie zdanie, które zarazem kończy utwór, ma 4 wyrazy: I szli całą noc.
  4. Biblia jest powszechnie uważana za bestseller wszech czasów. Według szacunków Księgi rekordów Guinnessa została sprzedana w liczbie ponad 5 miliardów egzemplarzy. Wśród książek fabularnych w ciągu ostatnich 50 lat największą sprzedaż osiągnął „Harry Potter” J.K. Rowling (450 milionów egzemplarzy).
  5. „Cytaty Przewodniczącego Mao” zostały sprzedane w liczbie 820 milionów egzemplarzy w czasie rewolucji kulturalnej w Chinach (1966–1976). Każdy Chińczyk był zmuszony do jej studiowania, a cytaty pełniły m.in. rolę pozdrowienia. Tzw. czerwona książeczka wydawana była oryginalnie w formacie A6, aby można było zawsze nosić ją przy sobie.
  6. Rekord najmłodszego publikującego autora należy do brazylijskiego kompozytora Adauto Kovalski da Silva, który wydał swoją książkę pt. „Aprender é Fácil” (z portug. „Uczenie się jest łatwe”) 15 października 2005 roku w wieku 5 lat i 302 dni.
  7. Książka pod tytułem „The Delany Sisters' Book of Everyday Wisdom” (z ang. „Książka codziennych mądrości sióstr Delany”) została wydana w październiku 1994 roku, kiedy jej autorka, Louise Delany, miała 105 lat. Siostra i współpracowniczka Louise, Annie Elizabeth Delany, miała wówczas 103 lata.
  8. Najmniejszą książkę świata można przeczytać jedynie z pomocą mikroskopu elektronowego. „Teeny Ted from Turnip Town” Malcolma Douglasa Chaplina to mikrochip wyryty za pomocą wiązki promieni jonowych na krystalicznej silikonowej stronie o wymiarach 70 na 100 mikrometrów. Publikacja posiada własny identyfikator ISBN.
  9. Tłumaczenie Nowego Testamentu z koptyjskiego na łacinę Davida Wilkinsa zyskało miano najwolniej sprzedającej się książki w historii. Opublikowana przez Oxford University Press w 1716 roku w nakładzie 500 egzemplarzy, pozycja sprzedawała się w tempie jednej sztuki na 20 tygodni i była dostępna w druku przez 191 lat.
  10. Najdroższą książką dostępną komercyjnie jest „Michelangelo. La Dotta Mano”(„Michał Anioł. Ręka uczona:”). Kosztuje 100 000 euro, a każdy egzemplarz powstaje 6 miesięcy. Oprawę zdobi marmurowa , ręczna kopia „Madonny przy schodach”, pierwszego dzieła Michała Anioła, a cała księga waży 24 kilogramy.