PolskiEnglishFrançais (France)

 
Nie tylko Romeo i Julia! W literaturze znaleźć można mnóstwo tragicznych historii miłosnych, które poruszają, irytują lub szokują.
Sprawdźcie!
  1. Orfeusz i Eurydyka
Znany z mitologii śpiewak i poeta decyduje się zejść do Hadesu, by odzyskać swoją żonę, która umarła ukąszona przez żmiję. Warunek jest jeden: Eurydyka będzie prowadzona za Orfeuszem w czasie drogi powrotnej, a ten nie może się obejrzeć. Tuż przed bramą Orfeusz ulega pokusie i traci ukochaną na zawsze.
 
  1. Tristan i Izolda
Zgodnie z celtycką legendą, bohaterowie, przeznaczeni innym wybrankom dworskim, omyłkowo wypijają napój miłosny i dopiero pod przymusem podporządkowują się konwenansom. Zraniony w walce Tristan pragnie zobaczyć Izoldę ostatni raz, ale uniemożliwia mu to zazdrosna żona. Po śmierci kochanków z grobu Tristana wyrasta krzak głogu i łączy go z grobem Izoldy.
 
  1. Werter i Lotta
Młody, wrażliwy mieszczanin zakochuje się w zaręczonej kobiecie. Mimo cierpienia nie potrafi przejąć inicjatywy, kobieta natomiast nie jest zdolna złamać słowa danemu narzeczonemu. Po ślubie pary zrozpaczony Werter pożycza broń od męża Lotty i strzela sobie w głowę. Pozostaje świadomy przez wiele godzin przed śmiercią.
 
  1. Julia i Saint-Preux („Nowa Heloiza”)
Podobnie jak Abelarda i Heloizę (średniowiecznych uczonych), skromnego nauczyciela Saint-Preuxa i jego arystokratyczną uczennicę łączy zakazane uczucie. Świadomi niemoralności swoich czynów, usiłują walczyć z miłością i nie widują się, jedynie pisząc listy. Mimo to uczucie trwa, nawet po ślubie Julii z bogatym baronem.
 
  1. Quasimodo i Esmeralda
Niepełnosprawny dzwonnik katedry jest zakochany w pięknej cygance, którą porywa na polecenie swojego pana, Frollo. Esmeralda zostaje oswobodzona, jednak wkrótce Frollo zabija jej wybawiciela, a odpowiedzialność za czyn spada na kobietę. Zostaje ona powieszona na oczach Quasimodo, a ten znika. Po 2 latach ludzie odnajdują ich szkielety razem.
 
  1. Anna Karenina i hrabia Wroński
Bohaterka powieści Lwa Tołstoja z miłości gotowa jest rozwieść się z mężem i narazić na ostracyzm społeczny. Ten jednak odmawia rozwodu i utrudnia jej kontakty z synem. Pogrążona w depresji i zazdrosna o kochanka, który nie potrafi jej pomóc, w akcie rozpaczy rzuca się pod pociąg.
 
  1. Daisy i Gatsby
Fitzgerald tworzy postać bogatego Gatsby’ego, który stara się odzyskać dawną miłość, poślubioną innemu mężczyźnie. W świecie burzliwych lat 20. XX wieku nic nie jest jednak proste. Zdrady, pieniądze i pycha uniemożliwiają bohaterom doświadczenie czystych uczuć. Amerykański sen kończy się tragiczną śmiercią.
 
  1. Winston i Julia („1984”)
Żyjący w totalitarnym społeczeństwie Winston i Julia wbrew obowiązującemu prawu obdarzają się miłością. Razem buntują się przeciwko systemowi, dopuszczając się myślozbrodni i szeregu wykroczeń. Poddani śledztwu bohaterowie przyznają się do winy i zdradzają wzajemnie. Ich uczucie gaśnie.
 
  1. Doktor Żywago i Lara
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat burzliwej historii państwa rosyjskiego wielokrotnie przecinają się losy dwóch bohaterów. Spętani różnymi zobowiązaniami, rozdzieleni przez wojnę nawiązują jedynie krótki romans, którego nie mogą kontynuować. Zgorzkniały Żywago umiera w samotności, podczas gdy Lara musi się ukrywać.
 
  1. Ennis del Mar i Jack Twist („Tajemnica Brokeback Mountain”)
Annie Proulx rysuje obraz zakazanej miłości między dwoma kowbojami. Jack i Ennis przez lata wypierają i ukrywają swoje uczucia, by nie narazić się na przemoc ze strony społeczeństwa. Zakładają rodziny i wiodą z pozoru normalne życie. Niezaspokojone uczucie powraca jednak we wspomnieniach i zamienia ich losy w okrutne brzemię.