? Bo nadal Cię kocham
Magdalena Kordel
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020

Autorka w swojej książce „Bo nadal Cię kocham” opowiada historię Leontyny, głównej bohaterki, która kiedyś była zakochana, ale uczucie to przygasło i zostało wyparte z pamięci. Wojna rozdzieliła ją i jej ukochanego w momencie, gdy miłość była tak silna, że nie widzieli poza sobą świata. // Czas mijał, a myśli Leontyny zaprzątnięte były czymś zupełnie innym, choć dalej przebijał przez nie obraz przystojnego mężczyzny. Kobieta trzyma wprawdzie w rękach list od swojej pierwszej miłości, ale pozostał on nieotwarty. Nie chce tego zrobić, bo wie, że uczucia ponownie mogłyby zawładnąć jej sercem i umysłem, tym bardziej, że oboje ułożyli sobie życie u boku innych ludzi.

Czy otwarcie listu i przypomnienie sobie o wielkiej miłości pomoże Leontynie? Czy pozwoli wypełnić jej puste dotąd serce prawdziwym uczuciem? Po długim czasie kobieta wraca do miejsc ze swojej młodości, co staje się impulsem do tego, by obudzić drzemiącą w niej tęsknotę. Czy w czasie świąt Bożego Narodzenia doświadczy ona cudu i ponownie spotka dawnego ukochanego, z którym łączy ją prawdziwa miłość? (z noty wydawcy)

? Droga Pani Bird
J.A. Pearce
Wydawnictwo Literackie, 2020

Londyn, 1941. Pośród bomb spadających na miasto Emmeline Lake, młodziutka ochotniczka służby pożarniczej, marzy o karierze dzielnej korespondentki wojennej. Nieoczekiwanie zostaje zatrudniona w redakcji „Przyjaciółki Kobiety” jako maszynistka apodyktycznej i pruderyjnej Henrietty Bird, redaktorki rubryki z poradami. Pani Bird nie chce czytać ani tym bardziej odpowiadać na listy „nieprzyjemne”, a już na pewno nie te o miłości, smutku czy moralnych rozterkach. Jednak Emmy nie potrafi przestać myśleć o pozbawionych wsparcia zrozpaczonych czytelniczkach – kobietach, którym wojna wywróciła życie do góry nogami, które tęskniły za swoimi mężami albo zostały same i zakochały się w nieodpowiednim mężczyźnie. Głęboko poruszona uznaje, że musi im pomóc. Potajemnie zaczyna odpisywać na listy, które miały wylądować w koszu – w końcu to nic złego. (z noty wydawcy).

? Kolorowe szkiełka
Mirosława Kareta
[wydawnictwo:] Mando, 2020

Nic nie było w stanie zepsuć dobrego humoru Marty. Ani nieudana randka, ani jeszcze bardziej nieudana wizyta u matki. Nawet zimna listopadowa mżawka i ciemne ulice nie mogły wpłynąć na jej samopoczucie. Postanowiła, że nie da się nostalgii! Poradzi sobie. Kto, jeśli nie ona? Przecież jest dorosła, mądra i... całkiem zadowolona z życia. // Szukając klucza do drzwi, Marta zauważa przeziębionego chłopca bawiącego się samotnie na podwórku. Adrian z zachwytem wpatruje się w niesioną przez nią paczkę z pączkami. Ciastka miały oczywiście przedłużyć świetny nastrój, bo idealnie pasowały do jej wizji wieczoru spędzonego z książką i herbatą imbirową… Ale od tej chwili wszystko się zmieniło. (z noty wydawcy)