PolskiEnglishFrançais (France)

 

Rok 1955. Podczas spaceru sześcioletnia Marysia znika bez śladu i pomimo akcji poszukiwawczej nie udaje się jej odnaleźć. Dopiero kilka dni później miejscowy grzybiarz natyka się w lesie na dziewczynkę – ta, cała zakrwawiona, nie potrafi jednak niczego wyjaśnić i nie pamięta, co się z nią działo przez ostatni tydzień.

Rok 1985. Dorosła już Maria jest nauczycielką języka polskiego. Z rodzinną Mgielnicą najchętniej nie miałaby już nic wspólnego, jednak sprawy rodzinne zmuszają ją do powrotu. Znajduje pracę w miejscowej szkole podstawowej, jednak mimo upływu kilku miesięcy z nikim nie nawiązuje bliższych kontaktów. Zmagając się z depresją, Maria izoluje się od ludzi, tym bardziej, że jest przekonana, że wszyscy wokół wytykają ją palcami, wiedząc że to ona jest dziewczynką, która przed laty zniknęła w dziwnych okolicznościach. Dla niej samej najgorsza jest jednak świadomość, że nawet po trzydziestu latach nie pamięta tego, co się wówczas wydarzyło.


Wydawnictwo Czarne, 2016

Spokój mieszkańców Mgielnicy burzy nagle śmierć Wojtka, jednego z uczniów Marii. Chłopiec popełnia samobójstwo i chociaż milicja wyklucza działanie osób trzecich, to zajmujący się sprawą porucznik Bogusz ma coraz większe wątpliwości. Również Maria nie wierzy w samobójstwo swojego ucznia. Tuż przed śmiercią Wojtek podrzucił jej dziwny rysunek, przedstawiający grupkę dzieci i „potwora” i zasugerował, że powinna doskonale go rozumieć. Kobieta zbagatelizowała jednak tą rozmowę i teraz męczą ją wyrzuty sumienia. Kiedy w ciągu kolejnych dni dochodzi do brutalnego zabójstwa drugiego chłopca, a  z pobliskiego domu dziecka ucieka jedna z podopiecznych, Maria zaczyna wierzyć, że to, co spotkało ją w 1955 roku, teraz znów się powtarza i być może to właśnie ona jest jedynym kluczem do rozwiązania tej zagadki…

„Łaska” to mroczny kryminał, w którym równolegle śledzimy tajemnicze zdarzenia z 1955 i 1985 roku. Chociaż akcja rozwija się powoli, przez cały czas towarzyszy nam ciężka, ponura atmosfera, którą dodatkowo podkreśla postać głównej bohaterki – cierpiąca na depresję Maria ma coraz większy problem, żeby każdego ranka wstać z łóżka, nie zależy jej na własnym wyglądzie, zaczyna nawet zaniedbywać posiłki. Nawet próba rozwikłania zagadki zabójstw kolejnych uczniów i własnej niepamięci z trudem wyrywa ją z tego marazmu.

Chociaż „Łaska” jest pierwszą kryminalną próbą Anny Kańtoch, to autorka doskonale odnalazła się w tym gatunku. Książka od pierwszej strony trzyma nas w napięciu, które wraz z kolejnymi zbrodniami rośnie. Sprawnie skonstruowana, biegnąca dwutorowo fabuła, kolejne ponure tajemnice, które podczas śledztwa wychodzą na jaw, postać tajemniczego i złowrogiego potwora, zagrażającego dzieciom – to wszystko sprawia, że trudno oderwać się od lektury.


Agnieszka Smok

Powieść „Łaska” to pierwszy z kryminałów w dorobku Anny Kańtoch (ur. 1976 r.). Pisarka swoją karierę literacką rozpoczęła od publikowania opowiadań fantastycznych i to właśnie z tym gatunkiem literackim była przez lata kojarzona. Do najgłośniejszych publikacji należy trzytomowy cykl „Przedksiężycowi”, również trzytomowa „Tajemnica diabelskiego kręgu”, „Światy Dantego”, czy seria o Domenicu Jordanie. Jej opowiadania ukazały się w wielu antologiach, m. in. „Inne światy”, „Epidemie i zarazy” czy „Harda horda”. Pisarka jest też kilkukrotną laureatką Nagrody im. Janusza Zajdla. Po sukcesie „Łaski” Kańtoch wydała kolejne kryminały pt. „Wiara” i „Pokuta”, których akcja również rozgrywa się w latach 80., a w 2020 roku ukazała się „Wioska zaginionych” (według zapowiedzi to pierwszy tom trylogii). Wyżej wspomniane książki znajdują się oczywiście w zbiorach Biblioteki Dolnośląskiej.
Agnieszka Smok - bibliotekarka z wykształcenia i zamiłowania. Dzień bez książki to dla niej dzień stracony, uwielbia fantastykę i thrillery, a w ramach odpoczynku od czytania grywa w planszówki i gry komputerowe. Na co dzień pracuje w Wypożyczalni DBP.