Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Mimo trudnej sytuacji, wywołanej koronawirusem, w minionym roku w Bibliotece Romańskiej pojawiło się wiele nowych książek w języku hiszpańskim. Są to bardzo zróżnicowane pozycje – obok literatury beletrystycznej (powieści obyczajowe, kryminały, literatura tłumaczona na język hiszpański) na naszych półkach znalazły się także dzieła z zakresu religioznawstwa i filozofii.


Największą popularnością wśród naszych czytelników wypożyczających książki hiszpańskojęzyczne cieszy się hiszpańska proza. Wśród ubiegłorocznych nabytków znalazły się powieści obyczajowe, kryminały, powieści historyczne i inne gatunki. Oto niektóre z nich:

María Dueñas, El tiempo entre costuras, Planeta, 2019
Ildefonso Falcones, El pintor de almas, Grijalbo, 2019
Lorena Franco, Ella lo sabe, Maxi, 2018
Luz Gabás, Palmeras en la nieve, Temas de hoy, 2015
Almudena Grandes, Los pacientes del doctor García, Maxi Tusquets, 2017
Lucía Mallén, Lo que esconde el mar, Rocaeditorial, 2019


Pojawiło się kilka pozycji z literatury francuskiej w hiszpańskim tłumaczeniu. Książki tych autorów znajdują się na szczytach list bestsellerów.

Patrick Deville, Ecuatoria, Editorial Anagrama, 2015
Laetitia Colombani, Las vencedoras, Narrativa Salamandra, 2020
Michel Bussi, Mamá no dice la verdad, Debolsillo, 2017


W Bibliotece Romańskiej znajdziecie Państwo również w przekładach hiszpańskich powieści pisarzy włoskich. Federico Moccia to urodzony w Rzymie scenarzysta filmowy i pisarz. Jego powieści cieszą się ogromną popularnością, a Trzy metry nad ziemią (A tres metros sobre el cielo) to dziś książka kultowa. Międzynarodową popularność zdobyła też pisarka (bądź pisarz) o nie ustalonej tożsamości, kryjąca się pod pseudonimem Elena Ferrante.

Frederico Moccia, „A tres metros sobre el cielo”, Planeta, 2015
Federico Moccia, „Tres veces tú”, Planeta, 2016
Elena Ferrante, „El amor molesto”, Lumen, 2018
Elena Ferrante, „La amiga Estupenda”, Debolsillo, 2018


Wszyscy chętnie sięgamy po kryminały skandynawskie, bo gwarantują dreszczyk emocji i trzymają w napięciu do ostatniego zdania. Książka Stiega Larssona to bestseller, który sprzedał się dotychczas w ponad ośmiu milionach egzemplarzy. Jest to pierwsza część cyklu Millenium.

Stieg Larsson, Los hombres que no amaban a las mujeres, Destino, 2005


I jeszcze powieść iberoamerykańska. Ángela Becerra to pisarka pochodząca z Kolumbii. Książka „El penúltimo sueño” („Przedostatnie marzenie”) została uhonorowana jedną z najważniejszych literackich, przyznawanych powieściom hiszpańskojęzycznym – Premio Azorín de novela 2005 oraz Premio a Mejor Libro Colombiano de Ficción 2005 (najlepsza kolumbijska książka literacka roku).

Ángela Becerra, El penúltimo sueño, Planeta, 2017
Ostatnio nasz księgozbiór wzbogacił się również o pozycje z zakresu religioznawstwa i filozofii. Są to dzieła św. Jana od Krzyża (karmelita i poeta; jego dzieła uważa się za najwybitniejsze osiągniecie mistycyzmu w literaturze hiszpańskiej), św. Teresy z Ávili (karmelitanka, reformatorka reguły tego zakonu, teolożka i pisarka) oraz książka poświęcona Matce Teresie z Kalkuty (zakonnica-misjonarka, która całe swoje życie poświęciła pomaganiu biednym w Kalkucie w Indiach; laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 roku).

San Juan de la Cruz, Noche oscura del alma, 2017
San Juan de la Cruz, Obras completas, Biblioteca de autores cristianos, 2019
Lush Gjergji, La madre Teresa de Calcutta, Encuentro, 2016
María Fernández de Cόrdova, Teresa de Calcuta. La madre de los más pobres, 2011
Santa Teresa de Ávila, Camino de Perfecciόn, 2017
Do Biblioteki Romańskiej zapraszają 
Bibliotekarze Anna Sapiejka, Kazimierz Galik.