Kiedy się używa sieci internetowej, połów jest zazwyczaj obfity, ale w tej sieci jest coraz więcej śmieci, a warte uwagi i zachodu okazy trafiają się rzadko. Kiedy przygotowywałem pierwszy artykulik o literackich memach (patrz TUTAJ >>), wydawało mi się, że to będzie materiał na cały cykl. Ale przy drugim podejściu udało mi się wyjąć z sieci zaledwie 8 ciekawszych. Pozostałe były: albo wtórne, albo prymitywne, albo wulgarne.

Wśród tych prezentowanych w galerii znajdziecie zabawną wymianę facebookowych komentarzy między wieszczami z profilu „Facecje”. Mimo że pomysł jest świetny, nie jest ona, niestety, pozbawiona błędów (nazwisko „Krasicki” przy portrecie Krasińskiego), a Mickiewiczowi włożono w usta wypowiedź przekraczającą granicę dobrego smaku... Obok niej zobaczycie też: zręczną zabawę zdjęciami jakiejś suczki, dla skomentowania relacji Izabela Łęcka – Stanisław Wokulski, niezły mem-kalambur, w którym wykorzystano prawdziwe zdjęcie Vladimira Nabokova i pracowicie wykonany fotomontaż, a ponadto inteligentnie zrobiony komentarz do walki klasyków z romantykami (to zapewne dziełko jakiegoś ucznia, zrobione po amatorsku, ale pomysłowe). Szczególnie rozbawił mnie skromny mem z cytatem z II części „Dziadów” ułożonym na portrecie ich autora. Przypomniałem sobie, że kwestię tę wypowiada WIDMO, rozszarpywane później przez kruki, i wtedy ten wyrzut poety „lekturowego”, skierowany zapewne do uczniów, wydał mi się naprawdę śmieszny...

Obok tekstu prezentujemy, opublikowane w internecie jako mem, zdjęcie graffiti naniesionego na miejską skrzynkę przyłączeniową (elektryczną), zawierające grę słowną z nazwiskiem Juliana Tuwima. Nie dziwi jednak, że funkcjonuje w internecie jako mem  – oba środki wyrazu – i graffiti, i memy – posługują się podobną poetyką. Pod Tuwimem Szekspir w goglach (aluzja do „google”?) na ścianie jednej z kamienic Florencji.