Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Tuż po ogłoszeniu przez Akademię Szwedzką wiadomości, że laureatką Literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka i eseistka Louise Glück, biblioteczny  Dział Gromadzenia I Opracowania Zbiorów zareagował natychmiast, zamawiając angielskojęzyczne edycje dwóch tomów poetyckich, które już można wypożyczyć w naszym American Corner. Oba zbiory zostały wydane przez brytyjską oficynę Carcanet Press Ltd – tom dziesiąty „Averno” w roku 2006, a jedenasty, „A Village Life” w 2010.
AVERNO
Carcanet Press Ltd, 2006

Averno to jezioro na zachód od Neapolu, w mitologii starożytnych Rzymian uznawane za wejście do podziemnego świata. Jednym z głównych motywów zbioru jest mit o Persefonie, córce Demeter i jej małżeństwie z Hadesem. Motyw ten powraca, podobnie jak tematy zapomnienia i śmierci, duszy i ciała, miłości i izolacji.

(Na podstawie noty wydawcy.)
A VILLAGE LIFE
Carcanet Press Ltd, 2010

W wierszach z tego zbioru czarny humor splata się z głębokim liryzmem. Opowiadają historie związane z bezimienną śródziemnomorską wioską. Wszystkie drogi łączą się tu przy fontannie, wokół której zarysowują się koncentryczne kręgi, wyznaczane przez losy różnych postaci. Czas ludzki został tu nałożony na czas geologiczny, wszystko oglądane jest powoli, mamy czas na refleksję. Spotykamy tu dzieci kryjące swoje tajemnice i dorosłych żyjących wbrew presji otoczenia i świata przyrody. Komentatorzy podkreślają, że mimo narracyjności tych opowieści, poetka skupia się nie na akcji, ale na przerwach, chwilach zawieszenia, kiedy możliwe sa poetyckie spekulacje i refleksje.

(Na podstawie noty wydawcy.)
Szczerze polecamy!