Kiedy spoglądamy na kartkę z kalendarza, zdajemy sobie sprawę, jak nieubłagany jest upływ czasu – mamy już prawie połowę grudnia. Wokół nas cały świat przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia, w przestrzeni publicznej pojawiają się bogato przystrojone i uginające się pod ciężarem bombek choinki, do naszych uszu dochodzi dźwięk świątecznych piosenek i kolęd. Zbliżający się  koniec roku to także czas podsumowań. Rok 2020 był wyjątkowy – pandemia koronawirusa, która wtargnęła niepostrzeżenie w nasze życie na początku marca, miała ogromny wpływ na to, jak mijał nam czas. Również my, bibliotekarze, odczuliśmy boleśnie obecność wirusa – odwołany Festiwal Frankofonii, zamknięcie i brak kontaktu z Wami – czytelnikami, brak możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak projekcje filmowe, warsztaty czy degustacje.

Jednak, pomimo szalejącej wokół pandemii, w tym roku udało nam się bardzo wzbogacić księgozbiór! Pojawiło się wiele nowych pozycji książkowych, i to nie tylko po francusku, ale także po włosku, hiszpańsku a nawet po portugalsku!

Najnowsza partia książek, które do nas dotarły, to powieści w języku francuskim.

Aż cztery powieści Amelie Nothomb, belgijskiej pisarki, która pisze w języku francuskim. W zeszłym roku jedna z jej powieści znalazła się w finale rywalizacji o Prix Goncourt. Nothombe podejmuje różne tematy, nie boi się także tych kontrowersyjnych. Publikuje nieprzerwanie od 1992 roku, a jej dzieła zdobywały różne nagrody literackie. Ciekawostką jest fakt, iż na okładkach książek często pojawia się sama autorka, nieraz w dziwacznych pozach i ujęciach.

Amelie Nothomb, Frappe-moi le coeur, Albin Michel, 2017
Amélie Nothomb, Les Aérostats, Albin Michel, 2020.
Amelie Nothomb, Les prenoms epicenes , Librairie Générale Française, 2020
Amelie Nothomb, Riquet à la houppe, Librairie Générale Française, 2019

Powieść Histoire du fils zdobyła tegoroczną nagrodę Prix Renaudout – to historia matki i syna, wyjątkowa opowieść o dojrzewaniu. Ksiązki Marie-Helene Lafon już wcześniej były nagradzane różnymi nagrodami literackimi. Prócz powieści, tworzy ona również krótsze formy – eseje i opowiadania.

Marie-Helene Lafon, Histoire du fils,  Buchet-Chastel, 2020

Nasz księgozbiór wzbogacił się ostatnio o wszystkie książki, nominowane do najważniejszej,  prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix Goncourt – jest wśród nich także powieść tegorocznego laureata Hervé’a  Le Telliera „L’Anomalie” . Nagroda jest przyznawana od 1903 roku i można ją zdobyć tylko raz w życiu. Prix Goncourt des lycéens to inna wersja tej nagrody, głos zabierają młodzi – jest wręczana przez francuskich licealistów od 1988 roku. Istnieje również polska wersja – Liste Goncourt – le choix polonais; jest przyznawana od 1998 roku, a w jury zasiadają studenci polskich romanistyk.

Mohammed Aïssaoui, Les funambules,  Gallimard,2020
Djaïli Amadou Amal, Les impatientes, Emmanuelle Collas, 2020
Miguel Bonnefoy, Héritage, Rivages, 2020
Emmanuel Carrère, Yoga, P.O.L, 2020
Sarah Chiche, Saturne, Seuil, 2020
Irène Frain, Un crime sans importance, Seuil, 2020
Lola Lafon, Chavirer, Actes Sud, 2020
Hervé  Le Tellier, L'anomalie, Gallimard, 2020
Jean Pierre Martin, Mes fous,  L'Olivier,2020
Carole Martinez, Les roses fauves, Gallimard, 2020
Tobie Nathan, La Société des Belles Personnes,  Stock, 2020
Camille Pascal, La chambre des dupes, Plon, 2020
Maël Renouard, L'historiographe du Royaume, Grasset, 2020
Maud Simonnot, L'enfant céleste,  L'Observatoire, 2020
Camille de Toledo, Thésée, sa vie nouvelle, Verdier, 2020

Kryminały, powieści dokumentalne, książki nawiązujące do historii literatury i sztuki, powieści poruszające ważne problemy społeczne...

Adrien Absolu, Les disparus du Joola, Jean-Claude Lattès, 2020
Alice Zeniter, Juste avant l'oubli, J’ai lu, 2020
Camille Laurens, Dans ce bras-là, Gallimard, 2019
Camille Laurens, Fille, Gallimard, 2020
David le Bailly, L’autre Rimbaud, L'Iconoclaste, 2020
Dominique Bona, Camille et Paul, Librairie Générale Française, 2020
Eric Laurrent, Une fille de rêve, Flammarion, 2020
Fabrice Caro, Broadway, Gallimard, 2020
Faiza Gaine, Kiffe, kiffe demain, Librairie Générale Française, 2020
Franck Bouysse, Buveurs de vent, Albin Michel, 2020
Guillaume Musso, Skidamarink, Calmann-Lévy, 2020.
Isabelle Carré, Du côté des Indiens,  Bernard Grasset, 2020.
Joel Dicker , L’énigme de la chambre 622, Éditions de Fallois, 2020
Julia Kerninon, Liv Maria, L'Iconoclaste, 2020
Loulou Robert, Zone grise,  Flammarion, 2020
Muriel Barbery , Une rose seule, Actes Sud, 2020
Pierre Lemaitre, Miroir de nos peines, Albin Michel, 2020
Pierre Lemaitre, Robe de marié, Calmann-Lévy,  2009
Veronique Olmi, Les évasions particulières, Albin Michel, 2020
Nowości jest tak dużo, że aż ciężko je wszystkie opisać! Ale mamy na to radę – zapraszamy wszystkich w nasze progi! Będziecie mogli nowości obejrzeć i wybrać w spokoju tę, którą chcielibyście przeczytać, zapytać nas o rekomendacje lub po prostu z nami porozmawiać. Czekamy na Was z niecierpliwością.

Bibliotekarze z Biblioteki Romańskiej