PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Jak przetrwać czas zamknięcia? Czym się zająć podczas długich wieczorów spędzanych w domu? Myślę, że ile osób, tyle sposobów na przetrwanie tego trudnego okresu. Jeśli wciąż jeszcze nie macie pomysłu, proponuję mały eksperyment. Weźcie pół kilograma mąki, pół szklanki mleka, 2 jaja i to, cokolwiek tylko znajdziecie w kuchni. Zapachy, które rozejdą się po domu, z pewnością ukoją nerwy i poprawią humor wam i pozostałym domownikom. W końcu każdy wie, że przez żołądek najłatwiej dotrzeć do serca!

Jeśli jednak brak wam pomysłów lub po prostu uważacie, że gotowanie to nie jest zajęcie dla was, to proponuję wam filmową ucztę kulinarną. W zbiorach Fonoteki znajdziecie kilka filmów, których bohaterowie gotują, smakują i eksperymentują w kuchni, są to m.in.: Ratatuj, Podróż na sto stóp, Ugotowany, Życie od kuchni, Julie & Julia i inne. Dzięki nim zgłębicie sekrety kuchni francuskiej, hinduskiej, włoskiej oraz dowiecie się jak przyrządzić homara. Te filmy pobudzą wszystkie zmysły i trafią prosto do serca każdego miłośnika kina. Jeśli potrzebujecie większej zachęty,  poniżej przedstawiam kilka filmów z naszych zbiorów.

Podobno „gotować każdy może” – jak się przekonacie, nawet szczur o imieniu Remy! W 2007 roku na ekrany kin weszła niezwykła animacja studia Pixar, którą obsypano prawdziwym deszczem nagród filmowych. Jeśli jeszcze nie znacie filmu Ratatuj (reż. Brad Bird) pora jak najszybciej nadrobić te zaległości! Jest to historia małego szczura, który tym różnił się od swoich wszystkożernych i niezbyt wybrednych krewnych, że miał talent kulinarny i marzenie, by zostać wielkim kucharzem. Wskutek pewnego zbiegu okoliczności Remy trafia do Paryża. Poznaje tam niezbyt rozgarniętego pomywacza Linguiniego, z którym zawiązuje niezwykły sojusz. Od tego momentu rozpoczyna się ich wspólna przygoda w kuchni słynnej paryskiej restauracji. Ten zabawny duet musi się uporać nie tylko z podstępnym szefem kuchni, wybrednym krytykiem kulinarnym, ale i nauczyć się wzajemnego zaufania i przyjaźni. A wszystko to wśród unoszących się kuchennych aromatów. Ratatuj to historia, która spodoba się całej rodzinie, zwłaszcza dzieciom. Gwarantuję, że po seansie pobiegniecie prosto do kuchni, aby szukać przepisu na tytułową potrawę.

Z urokliwego Paryża przenosimy się całkiem niedaleko, do pewnej niewielkiej miejscowości na południu Francji, do której trafia rodzina hinduskich emigrantów. Bohaterowie filmu Podróż na sto stóp (reż. Lasse Hallström) na obcej ziemi postanawiają zająć się tym, czym zajmowali się w swojej ojczyźnie, czyli, oczywiście, gotowaniem. Otwierają prawdziwą hinduską restaurację. Traf chce, że jedyny budynek do wynajęcia znajduje się dokładnie naprzeciwko restauracji Madame Mallory (Helen Mirren), miejsca znanego w całej okolicy i uhonorowanego gwiazdką w słynnym przewodniku Michelin. Jak łatwo się domyślić, Madame Mallory i jej pracownicy nie są przychylnie nastawieni do głośnych przybyszów. Ale niespodziewanie hiduska restauracja zyskuje coraz więcej gości, a wszystko za sprawą niezwykle utalentowanego kucharza Hassana (Manish Dayal). Bohaterowie filmu będą musieli zawalczyć nie tylko o kolejne gwiazdki Michelin, ale również odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest ważne w życiu. Podróż na sto stóp przekonuje nas, że gotowanie to pasja, która nie zna granic, różnic kulturowych, ani językowych. Historia przesiąknięta jest zapachami curry, kardamonu i innych smakowitych woni. Możliwe skutki uboczne: apetyt na ostre przyprawy!

Następnie, na trasie naszej kulinarnej podróży, udajemy się za ocean, gdzie rozgrywa się akcja filmu Życie od kuchni (reż. Scott Hicks). Opowiada on historię Kate (w tej roli Catherine Zeta-Jones), świetnej szefowej kuchni, która po nagłej śmierci siostry musi się zająć swoją siostrzenicą. Obie nie do końca potrafią sobie poradzić w tej zupełnie nowej sytuacji. Na domiar złego właścicielka restauracji zatrudnia nowego kucharza. Niepokorny Nick (Aaron Eckhart) prezentuje całkowicie odmienny styl pracy, co oczywiście nie podoba się perfekcyjnej Kate. W takiej sytuacji niełatwo o konflikty, a jak wiadomo od nienawiści do miłości już niedaleka droga. Życie od kuchni to przemiła opowieść, która może nieszczególnie was zaskoczy, ale na pewno pomoże miło spędzić czas.

A jeśli szukacie pomysłu na prawdziwe kulinarne wyzwania, to koniecznie zobaczcie film Julie & Julia (reż. Nora Ephron). Film inspirowany jest życiem dwóch kobiet Julie Powell i Julii Child. Pierwsza z nich mieszka w Nowym Jorku i jest zmęczona swoją niewdzięczną pracą biurową. Julie (Amy Adams) postanawia pisać bloga o gotowaniu i stawia sobie trudne zadanie: w ciągu 365 dni chce ugotować potrawy według 524 przepisów ze słynnej książki kucharskiej Mastering the Art of French Cooking, autorstwa Julii Child, Simone Beck i Luisette Bertholle. Julia Child (Meryl Streep) w 1949 roku przyjeżdża do Francji ze swoim mężem dyplomatą. Nie zamierza jednak siedzieć sama w domu, oczekując na powrót męża z pracy. Zapisuje się więc na kurs gotowania. Zniesmaczona brakiem angielskich książek z przepisami kuchni francuskiej, postanawia naprawić to niedopatrzenie, przy okazji stając się idolką gospodyń domowych na całym świecie.

Wyżej wymienione filmy możecie znaleźć w zbiorach Fonoteki, do której już was serdecznie zapraszamy. Przybywajcie, wypożyczajcie i zajadajcie... to znaczy, oczywiście, oglądajcie!


Joanna Chaszczewicz – wrocławianka, absolwentka Uniwersytetu Wroclawskiego (kierunek – antropologia literatury, teatru i filmu). Miłośniczka kina i literatury kryminalnej. Pracuje w Fonotece DBP.