Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Rok 2020 to trudny czas, pełen zaskoczeń, ograniczeń i wyrzeczeń. Pandemia odcisnęła swoje piętno na gospodarce, edukacji, turystyce czy kulturze. Dosyć mocno ucierpiał też rynek prasy, spadły nakłady wydawanych czasopism drukowanych, niektóre tytuły nie obroniły się w nowej rzeczywistości. Epidemia przyspieszyła decyzje o zaprzestaniu ukazywania się niektórych tytułów. Zabraknie ich także w naszej Czytelni. Sądzimy, że informacja o ich sytuacji przyda się Czytelnikom.

„Playboy : edycja polska” – ostatni numer tego znanego miesięcznika ukazał się w grudniu 2019 r. i – mimo że to nie wirus podjął tę decyzję – nie można nie wspomnieć o tak znanym czasopiśmie. W 1992 r. ukazał się w Polsce pierwszy numer tego popularnego na całym świecie periodyku publicystycznego i erotycznego dla mężczyzn. Przez wszystkie lata miesięcznik cieszył się dużą poczytnością. Niestety, w 2019 r. wydawca Marquard Media Polska, wycofał się z polskiego rynku prasy. Tym samym zakończył się u nas czas „Playboya”. Nasza biblioteka posiada w archiwum wszystkie numery periodyku. Sprawdź TUTAJ >>

„Wprost” – pierwszy numer tego tygodnika ukazał się w 1982 r. Przez pierwsze lata był pismem regionalnym Wielkopolski, a od roku 1989 ma zasięg ogólnopolski. Do ostatniego wydanego numeru w formie papierowej, czyli do 30 marca 2020, był jednym z najbardziej opiniotwórczych i poczytnych tygodników w Polsce. PMPG Polskie Media, wydawca pisma, uzasadnił decyzję o zakończeniu tytułu trudną sytuacją w gospodarce, będącą następstwem pandemii koronawirusa. Biblioteka posiada egzemplarze od 1991 r., do ostatniego wydanego numeru. Sprawdź TUTAJ >>

„Podróże : magazyn turystyczny” – ukazujący się od 1998 r. miesięcznik o szeroko pojętej turystyce. Ciekawe artykuły, piękne fotografie,  zachęcały nawet najbardziej zatwardziałych miłośników foteli do wzięcia plecaka i ruszenia przed siebie. Ostatni drukowany numer ukazał się w maju 2020. Archiwalne numery czasopisma są dostępne w Czytelni. Sprawdź TUTAJ >>


„Zdrowie : czasopismo popularne, poświęcone zagadnieniom zdrowia” ukazało się po raz pierwszy w 1949 r. Przez ponad siedemdziesiąt lat pokolenia Polaków budowały swoją wiedzę na temat zdrowia i jego ochrony, czytając artykuły w tym miesięczniku. Ostatni numer pisma w wersji drukowanej ukazał się w czerwcu 2020 r. Czytelnia udostępniała ten tytuł na bieżąco.

Pierwszy numer „Żagli”, czyli ilustrowanego magazynu o tematyce związanej z żeglarstwem i kulturą żeglarską, ukazał się jeszcze w roku 1959. Pandemia przyczyniła się do tego, że w maju 2020 r. ukazał się ostatni numer drukowany. Ten tytuł również był stale obecny na półkach w naszej Czytelni.

W 2020 r. przestały się ukazywać kolorowe magazyny Wydawnictwa Bauer – „Barwy Życia”, „Emocje i Wzruszenia”, „Moja Historia”, „Sekrety i Namiętności” oraz „Kalejdoskop Losów”, które do tej pory były na bieżąco udostępniane w Czytelni (kilka innych tytułów jeszcze się trzyma i pozostają w naszej prenumeracie). Historia ich wydawcy rozpoczęła się pod koniec XIX wieku od produkcji wizytówek. Dzisiaj to największy wydawca kolorowych magazynów w Europie. W roku 1991 Wydawnictwo Bauer rozpoczęło publikację periodyku „Bravo” w Polsce. Dzisiaj liczba czasopism wydawanych przez nich w naszym kraju przekracza 60 tytułów.

To tylko niewielki wycinek z listy tytułów, które zniknęły z rynku prasowego. Jednak o tym, jaka będzie skala następstw koronawirusa, jak się wydaje, dopiero się dowiemy. Ale będziemy uważnie śledzić rynek prasowy, żeby zapewnić Państwu rzetelną informację o naszej ofercie.

Dagmara Batóg
Źródła:
Wikipedia [online] https://pl.wikipedia.org, dostęp 23.11.2020
Wirtualne media [online] https://www.wirtualnemedia.pl/, dostęp 23.11.2020
Wydawnictwo Bauer [online] https://bauer.pl/, dostęp 23.11.2020
Dolnośląski Zasób Biblioteczny [online]
https://primo-48wbp.hosted.exlibrisgroup.com/ dostęp 23.11.2020