Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Już w tym tygodniu (19 XI) przypada trzeci czwartek listopada, czyli dzień, w którym Francuzi radośnie celebrują święto młodego wina – beaujolais nouveau.

Beaujolais nouveau (inna nazwa, spotykana głównie we Francji to beaujolais primeur) to młode, czerwone wino, które charakteryzuje się lekkością i cierpkim smakiem. Tradycyjnie wino to pochodzi z rejonu Beaujolais, który znajduje się na północ od Lyonu.

Beaujolais nouveau produkuje się głównie ze zbieranych ręcznie winogron odmiany gamay, przy czym dopuszczalny jest niewielki (maksymalnie 15%) dodatek innych odmian. Stosuje się przyspieszony proces winifikacji (maceracja węglowa); nie zgniata się też winogron, ale poddaje się fermentacji całe owoce, dzięki czemu wino nie ma bardzo wytrawnego smaku, cały proces kończy się szybko, a to pozwala sprzedawać wino od razu po jego zakończeniu. Jednak taki proces produkcji wpływa na krótką trwałość wina – jest to maksymalnie rok. Później przemienia się ono w ocet winny.

Tradycja Święta Wina narodziła się we Francji – w regionie Beaujolais. Od wielu lat lokalni producenci próbowali tegorocznego wina niedługo przed rozpoczęciem Adwentu. Degustacja odbywa się w czwartki, ponieważ nadchodzący kolejny dzień pracy nie pozwala nadużyć alkoholu – zamiast tego należy delektować się specyficznym, oryginalnym smakiem młodego wina.

Od lat 50. XX wieku skuteczne działania na gruncie marketingu sprawiły, że popularność święta wzrosła i wyszła poza granice Francji. Obecnie duża część butelek młodego wina jest importowana za granicę. Mimo wszystko, najważniejsze obchody Święta Wina są organizowane wciąż we Francji. Niektóre z festiwali mogą trwać nawet kilka dni!

Beaujolais nouveau ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Pierwsi doceniają nuty owocowe i odświeżający smak wina, drudzy zaś uważają, że jest zbyt cierpkie, aby nadawało się do picia. Należy jednak zwrócić uwagę, iż koneserzy z niecierpliwością wyczekują tego święta, gdyż degustacja młodego baujolais z danego roku pozwala im stwierdzić, jaki on będzie dla wina.

W zeszłym roku, jako instytucja promująca kulturę francuską, razem z Alliance Française we Wrocławiu i przy współpracy ze Skarbcem Bachusa organizowaliśmy dla Was wieczór połączony z degustacją baujolais nouveau. Choć wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i wolne miejsca zniknęły w mgnieniu oka, w tym roku – ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce i na świecie – nie możemy włączyć się w obchody Święta Wina.

W ramach akcji wspierania branży gastronomicznej zachęcamy Was natomiast do zakupienia butelki beaujolais nouveau u naszego partnera (Skarbiec Bachusa - http://www.skarbiecbachusa.pl/) i delektowania się wspaniałym smakiem tegorocznego wina w domowym zaciszu, wśród najbliższych.