Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Olbrzymi obraz Jana Styki „Polonia” (6 x 3 m) był pokazany po raz pierwszy w roku 1891 we Lwowie, podczas obchodów setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Przedstawia przykutą do skały kobietę, symbolizującą Polskę zniewoloną przez zaborców, a u jej stóp leżące ofiary walki o niepodległość. W centrum obrazu widać też Tadeusza Kościuszkę i wiele innych postaci zaangażowanych albo w samą walkę, albo w budzenie ducha walki o wolność kraju. Ci ostatni zostali przestawieni jako grupa skupiona z prawej strony płótna. Są tam wieszcze i inni zasłużeni dla sprawy pisarze, a także malarze, muzycy, filozofowie… Ten fragment był na przełomie XIX i XX w. często reprodukowany, zwłaszcza na pocztówkach i to on – właśnie w wersji pocztówkowej – jest podstawą naszej zgaduj-zgaduli.

Dziś obraz Styki jest przechowywany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Przez wiele lat pozostawał w muzealnym magazynie, wyeksponowano go podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości w 2018 r.

Ciekawe, czy rozpoznacie Państwo sportretowane przez Jana Stykę postacie. Wybraliśmy tylko te najbardziej znane, niekiedy dorzucając drobne podpowiedzi. Poniżej — w galerii – prezentujemy reprodukcję całości dzieła, a także inną jego wersję (rodzaj szkicu) z roku 1889. Po rozwiązaniu całości, pojawi się – jako bonus – ten sam fragment obrazu z pocztówki, ale już „rozszyfrowany”  – znajdziecie tam Państwo nazwiska większości (nie tylko wybranych) postaci.
PRZEJDŹ DO PIERWSZEJ ZAGADKI >>