Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Challenge Accepted!
Celeste Barber
Wydawnictwo MUZA S.A., 2019

Znają ją wszyscy, którzy mają profil na Instagramie. Szturmem podbiła Internet, publikując na swoim koncie ironiczne parodie zdjęć celebrytów. Beyonce, Celine Dion, Justin Bieber czy rodzina Kardashianów… [...] Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 6 milionów osób. Celeste Barber, niekwestionowana królowa Instagramu wydała pierwszą książkę!



Znany na całym świecie projekt #CelesteChallengeAccepted rozpoczął się w 2015 roku. Prosta forma – kolaż złożony ze zdjęcia Celeste oraz jednej z gwiazd podkreśla absurdalność wizerunku kreowanego na Instagramie. Autorka kpi ze wszystkich: od Gigi Hadid, Miley Cyrus czy Gwyneth Paltrow po Jennifer Lopez. // Celeste w swoich zdjęciach nie idzie na kompromisy. Nie idzie na nie także w swojej książce. Jest szczera do bólu i niezwykle zabawna. „Challenge Accepted!” rozprawia się z niedorzeczną obsesją na punkcie sławy i „idealnego życia” prezentowanego w mediach społecznościowych. (z noty wydawcy).

? Kowalska. Ta od Dąbrowskiej
Sylwia Chwedorczuk
Wydawnictwo Marginesy, 2020

Powieściopisarka, nowelistka, redaktorka. Żona Jerzego, partnerka Marii Dąbrowskiej, matka Tuli. Anna Kowalska była osobą niezwykłej energii i temperamentu, błyskotliwą i rozległych horyzontów intelektualistką, przewrotną i władczą indywidualnością.  // Wyjątkowość twórczego talentu Kowalskiej można odnaleźć bez wątpienia w prowadzonej od 1940 roku niemającej podobnego przykładu w historii literatury polskiej korespondencji z Marią Dąbrowską. Burzliwy, głęboki, długoletni związek dwóch pisarek porusza, intryguje i zachwyca. [...]  Książka opowiada m.in. historię uczucia dwóch kobiet, z którym nie wiadomo było, co uczynić – od samego jego początku. Ukazuje złożoność relacji z mężem oraz dramatyzm żywionych uczuć do Marii. (z noty wydawcy)

? Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego
Jack Fairweather
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020

We wrześniu 1940 roku do KL Auschwitz trafia Witold Pilecki. Przekroczywszy bramę obozu, staje się numerem 4859. Mundur polskiego oficera dobrowolnie zamienia na obozowy pasiak [...]. Kiedy naziści przekształcają obóz koncentracyjny w machinę śmierci, Pilecki tworzy w nim ruch oporu. [...] Jego raporty – będące dramatycznym wołaniem o pomoc z samego środka piekła na ziemi – wydostają się za druty obozu. Ale [...] ratunek nie nadchodzi. „Ochotnik” to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków. (z noty wydawcy)

? Kobiety przełomu
Katarzyna Jurkowska, Katarzyna Kościelak
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020

W Polsce upada komunizm. [...] Pojawiają się pierwsze supermarkety, nowoczesne reklamy telewizyjne, zachodnie rozrywki. W nowej rzeczywistości lat 90. musi się odnaleźć wiele kobiet. Polki uczą się żyć na nowych zasadach. // Iwona Guzowska jako pierwsza kobieta w Polsce rozpoczyna zawodową karierę bokserską. // Katarzyna Figura zostaje gwiazdą międzynarodowego formatu i ikoną seksu. // Nina Kowalewska-Motlik kieruje wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach. // W rytmie disco polo bawi się cała Polska, a Shazza staje się jego królową. // Nieznana szerzej licealistka dostaje główną rolę w „Metrze”. Tak rozpoczyna się kariera Katarzyny Groniec. // Janina Ochojska jedzie z pomocą humanitarną na ogarnięte wojną tereny byłej Jugosławii. // Ilona Łepkowska zostaje okrzyknięta królową polskich seriali. // Bohaterki zabierają nas w sentymentalną podróż do niezwykłych czasów, kiedy to odnosiły pierwsze sukcesy, które zmieniły ich życie. (z noty wydawcy)

? Waleczne kobiety roku 1920
Kienzler Iwona
Wydawnictwo Bellona, 2020

W sierpniu 1920 roku wojsko polskie skutecznie zastopowało marsz bolszewików dążących do opanowania całej Europy. Odrodzona Rzeczpospolita [...] okazała się skuteczną tamą, która skutecznie obroniła nasz kontynent przed zalewem krwawego, bolszewickiego terroru. // Polskie kobiety też miały niemały wkład w sukces polskiego oręża, jakim było odparcie bolszewików. Nie tylko wspierały swoich mężów i synów, zmagających się z wojenną codziennością, ale chwytały za broń, by bronić swoich domów w obliczu wroga. Były również sanitariuszkami, zaopatrywały mężczyzn w odzież, dostarczały paczki z żywnością. (z noty wydawcy)

? Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił
Barbara K. Lipska, Elaine McArdle
[wydawnictwo:] Agora, 2020

Barbara K. Lipska, Polka mieszkająca w USA, wybitna neurolożka, specjalistka od chorób psychicznych, zachorowała na raka mózgu. Postępujące w błyskawicznym tempie objawy choroby przypominały demencję i schizofrenię. [...] Wydawało się, że nie ma nadziei dla doktor Lipskiej, która straciła kontakt z rzeczywistością. Tymczasem [...] terapia odniosła skutek, a Barbara nie tylko doszła do siebie, ale zapamiętała wszystko, co jej mózg wyprawiał w okresie choroby. Badaczka mózgu nie tylko doświadczyła szaleństwa na własnej skórze, zdołała także zarejestrować, na czym ono dokładnie polegało. (z noty wydawcy)

? Miłość w Auschwitz
Francesca Paci
[wydawnictwo:] Prószyński Media, 2020

To jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych, prawdziwych opowieści o miłości. Polski więzień polityczny, żydowska dziewczyna, szaleńcza miłość i obóz w Auschwitz w 1944 roku. Edward Galiński i Mala Zimetbaum, wykształcona, błyskotliwa młoda kobieta, pełniąca w obozie rolę tłumaczki, zakochali się w sobie i dokonali niemożliwego. Uciekli z Auschwitz, by chociaż przez chwilę cieszyć się swoją miłością na wolności. // Włoska dziennikarka, Francesca Paci przywraca w swojej książce pamięć o dwojgu niezwykłych ludziach i ich heroicznej miłości, która okazała się warta śmierci. (z noty wydawcy)

? Dzieci z Pawiaka
Sylwia Winnik
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020

Piekło Pawiaka widziane oczami dziecka. Pawiak – największe więzienie gestapowskie na terenach Polskich. // Jan spędził 2 pierwsze lata swojego dzieciństwa w celi. [...] Więzienie było jego jedynym domem. // Emilię zgarnęli w szóstym miesiącu ciąży. Jako pierwszy na Pawiak trafił jej mąż. Lilii, ich córka urodzona w więzieniu, do dziś nie potrafi spokojnie czytać wspomnień katowanego tam ojca. // Janina, pseudonim Mirka, już w wieku dziesięciu lat postanowiła pomagać mamie w działalności konspiracyjnej. Jako dwunastolatka została zaprzysiężona jako samodzielna łączniczka. Gdy miała czternaście lat, aresztowało ją Gestapo. Trafiła prosto do piekła Pawiaka. // Sylwia Winnik w swojej nowej książce dotarła do niepublikowanych dotąd opowieści i osobistych zdjęć bohaterów tamtych wydarzeń. (z noty wydawcy)

? Germanofil. Władysław Studnicki.
Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą

Piotr Zychowicz
Dom Wydawniczy Rebis, 2020

Władysław Studnicki [...] w najdrobniejszych szczegółach przewidział klęskę 1939 roku w wojnie z Niemcami, sowiecki cios w plecy i zdradę aliantów. Bezskutecznie apelował do ministra Becka o przyjęcie oferty III Rzeszy i wspólny marsz przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Podczas II wojny światowej żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. Niemcy uwięzili go na Pawiaku. // „Czołowy polski germanofil", jak sam się nazywał, krytykował AK, sprzeciwiał się zamachom, sabotażom i akcji "Burza", gdyż działania te kosztowały Polaków mnóstwo krwi, a korzystali na nich wyłącznie Sowieci. Powstanie warszawskie uważał za błąd i narodowe nieszczęście. // „Germanofil” przedstawia dramat i niejednoznaczne losy tej postaci. (z noty wydawcy)