Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Przygotowana w naszej Bibliotece wystawa „Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz”, którą można było oglądać w naszej siedzibie z okazji 220. rocznicy urodzin Poety, jest od września prezentowana w pięknych wnętrzach Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Przypomnijmy, że Poeta odwiedził Śmiełów latem 1831 roku. Chciał przeprawić się do ogarniętego powstaniem Królestwa przez granicę prusko-rosyjską, która po rozbiorach znajdowała się  niedaleko tej miejscowości. Ukrywał się pod pseudonimem Adama Mühla i podawał się oficjalnie za nauczyciela synów państwa Gorzeńskich, rezydujących w pałacu w Śmiełowie. Przez granicę się nie przeprawił, bo opór powstańców się załamał, a po kapitulacji Warszawy zamiar dołączenia do walczących stał się nieaktualny. W Śmiełowie spędził jeszcze trzy tygodnie, przebywając w różnych miejscowościach Wielkopolski do marca 1832 r. Stamtąd wyjechał do Drezna.

U schyłku XIX w. majątek należał już do rodziny Chełkowskich, ale dopiero w okresie międzywojennym Maria Chełkowska uczyniła Śmiełów ośrodkiem kultu Mickiewicza, otaczając opieką pokój, w którym mieszkał i dąb, który własnoręcznie zasadził. Postawiono też pomnik Poety.

Dziś w śmiełowskim pałacu mieści się Muzeum Adama Mickiewicza, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Prezentuje się w nim wystawę stałą o charakterze biograficznym, a także ekspozycje malarstwa. Oto link do strony Muzeum, w którym znajdziecie Państwo informacje i zdjęcia dotyczące tej ekspozycji – TUTAJ >>.

Dyrekcji i pracownikom Muzeum dziękujemy za piękną aranżację naszego „Wieszcza u fotografa” – można go oglądać w tzw. salonie centralnym.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze śmiełowskiego Muzeum nie zwiedzali, do odbycia wycieczki w tamte okolice. Naprawdę warto!
Poniżej, w galerii, prezentujemy zdjęcia wykonane przez pracownicę Muzeum, p. Dorotę Florczak.