Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Wprawdzie książki związane ze sportem są tylko trzy, ale trzeba by ich szukać w trzech różnych kategoriach, dlatego – podobnie jak w wypadku fanów muzyki – umieściliśmy je w specjalnej kategorii ze względu na kibiców... Różne aspekty sportu – od zmagań sportowców, do zmagań między... kibicami.
Daniela Walkowiak, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rzymie, w ostatniej chwili dotarła na linię startu, bo polska ekipa odjechała z wioski olimpijskiej bez niej. Na tych samych zawodach Jarosława Jóźwiakowska, mająca jedynie sto sześćdziesiąt siedem centymetrów wzrostu, wywalczyła srebrny medal w skoku wzwyż. Po latach mówi, że skakała charakterem, nie możliwościami fizycznymi. Ewa Kłobukowska, złota medalistka igrzysk w Tokio, z telewizyjnych wiadomości dowiedziała się, że uległa kontuzji i nie pojedzie na zawody do Montrealu.  // „Olimpijki” Anny Sulińskiej to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły historię sportu. (z noty wydawcy)
Anna Sulińska, Olimpijki, Wydawnictwo Czarne, 2020
Christo Stoiczkow, legendarny, zadziorny, bezkompromisowy, odważny i... legendarny piłkarz bułgarski napisał (z pomocą znanego sportowego dziennikarza) autobiografię, którą najepiej zarekomenduje od sam: „Niektóre historie są zbyt prawdziwe, aby o nich opowiadać. O pewnych sprawach wspominam tu po raz pierwszy i prawdopodobnie ostatni. Wierzę, że to docenicie. Nie przemilczałem i nie ukryłem niczego. Jedni mnie kochają, inni nienawidzą. Ja to szanuję. Lubię mieć swoje zdanie i nie boję się głośno o nim mówić. Jestem byłym piłkarzem, który w 1994 roku zdobył Złotą Piłkę, a chwilę później ją zgubił. Ukrywałem się przed bułgarską bezpieką, która nie chciała wypuścić mnie z kraju. PSG chciało wykupić mnie z Barcelony, czyniąc tym samym najlepiej zarabiającym piłkarzem świata. Piłka nożna połączyła mnie z setkami światowych megagwiazd, a także z dziwakami, jak to ich nazywam. Byłem w samym środku gwiazdorskiej reprezentacji Bułgarii i nieosiągalnej Barcelony. Oto moja prawda, moja historia. Na pewno po jej przeczytaniu znajdą się tacy, którzy mnie oplują, bo nie udaję kogoś, kim nie jestem, i już od pierwszych zdań chcę być z Wami absolutnie szczery". (z noty wydawcy)
Christo Stoiczkow, Pamukow Władimir, Christo Stoiczkow. Autobiografia, Wydawnictwo SQN, 2019
„Miasto Noży” Wojciecha Muchy to nie tylko wstrząsający thriller o brutalnych porachunkach kibiców dwóch krakowskich drużyn – Cracovii i Wisły. To opowieść o tym, co kształtowało ludzi wchodzących w dorosłe życie w pierwszej dekadzie po transformacji ustrojowej. Przenieś się do Polski, o której istnieniu wielu wolałoby nie pamiętać. (z noty wydawcy)
Wojciech Mucha, Miasto noży. Najniebezpieczniejsza powieść o Polsce lat 90., Wydawnictwo LTW, 2020