Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Czytelników, których interesuje codzienność ludzi minionych epok, czy też żyjących w nie tak bardzo odległej przeszłości, zachęcamy do sięgnięcia po powieści obyczajowe z tłem historycznym. Pozwalają one przyjrzeć się ówczesnemu życiu ludzi zwyczajnych, ich miłosnym wzlotom i rozczarowaniom, ich sukcesom i porażkom, postawom, relacjom międzyludzkim, zwyczajom, ale także, co nie mniej ważne dla obrazu czasów, ubiorom, codziennym sprzętom, architekturze itp.
„Córka nazisty” Maxa Czornyja to przejmująca powieść o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć. O strasznych czasach II wojny światowej i o miłości na przekór wszystkiemu. O dzieciach, które nie powinny odpowiadać za winy swoich rodziców. I o odkupieniu, które przynosi dopiero zmierzenie się z prawdą. Aby na nowo odnaleźć spokój i miłość, trzeba czasem przejść przez piekło. Gen zła. Czy coś takiego w ogóle istnieje? (z noty wydawcy)

Max Czornyj, Córka nazisty, [wydawnictwo:] Filia, 2020
Jak być lekarzem w czasie Powstania, gdy pozostaje tylko bezradność? Jak pozwolić sobie na miłość, kiedy świat wokół płonie nienawiścią? „Doktor Irka” z powieści Katarzyny Drogi zawsze chciała zostać lekarzem, jednak wojna to nie jest dobry czas na studia. Kiedy Warszawę ogarnie zawierucha Powstania, świeżo zdobyta wiedza medyczna okaże się niezbędna. Studentka medycyny będzie zaszywać rany postrzałowe, wyjmować kule, amputować nogi i patrzeć w oczy setkom umierających. I przekona się, że wojna to nie jest dobry czas na słabość. Opowieść inspirowana prawdziwą historią doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników z czasów studiów, okupacji i Powstania Warszawskiego. (z noty wydawcy)
Katarzyna Droga, Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020
Najnowsza książka Anny Dziewit-Meller „Od jednego Lucypera” opowiada o rodzinie, Śląsku i kobietach, o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii. (z noty wydawcy)
Anna Dziewit-Meller, Od jednego Lucypera, Wydawnictwo Literackie, 2020
„Kołysanka dla Łani” Ewy Formelli rozgrywa się na dwoch planach. Pierwszy – podczas drugiej wojny światowej. Do leśnych partyzantów dołączają dwie siostry z pobliskiej wsi: Danusia i Jadwiga. Starsza zostaje brutalnie zgwałcona i pobita przez Sowietów i umiera podczas porodu, zostawiając na świecie swoją małą córeczkę Danusię. Między młodszą z sióstr, Jadwigą, a partyzantem o pseudonimie Ryś rodzi się uczucie.  Jednak zakochani nie będą mogli długo cieszyć się swoją obecnością: ktoś wsypał oddział partyzantów. W wyniku aresztowań Jadzię wywożą na roboty do Niemiec, a „Ryś” trafia do obozu koncentracyjnego. Mała Danusia znajduje opiekę u sióstr szarytek. // Drugi plan jest osadzony we współczesności. Pewnego dnia na skutek niespodziewanego splotu wydarzeń Alicja spotyka bezdomnego starszego mężczyznę, który stracił pamięć, Zygmunta, i mimo niechęci męża proponuje mu mieszkanie w swoim domku dla gości. Za wikt i opierunek mężczyzna opiekuje się jej ogrodem. Zygmunt nie wie kim jest, skąd pochodzi, nie pamięta swojej przeszłości, ale nie może się pozbyć natarczywego wrażenia, że twarz Alicji nie jest mu obca. // Czy tę dwójkę coś łączy? Dlaczego Zygmuntowi niekiedy stają przed oczami obrazy lasu, jakiejś młodej dziewczyny i czemu wciąż powraca do niego zapach konwalii? (z noty wydawcy)
Ewa Formella, Kołysanka dla Łani, Wydawnictwo Replika, 2020
Dwa pierwsze tomy dwóch cykli powieściowych autorstwa Moniki Rzepieli, składających się, jako całość, na serię „Saga Polska”.

Nostalgiczna, barwna i lekko napisana historia miłosna, rozgrywająca się po upadku powstania styczniowego na dalekim Podolu, w czasach i miejscach, których nie ma, ale które rzewnie wspominamy. „Dwór w Czartorowiczach” ukazuje losy mieszkańców od urodzenia aż po grób, towarzysząc im w salonie i w kuchni, w alkowie i w ogrodzie, przy ołtarzu i nad mogiłą. (z noty wydawcy)

Monika Rzepiela, Dwór w Czartorowiczach, [cykl:] Dwór w Czartorowiczach, t. 1, Wydawnictwo Szara Godzina, 2017

Ostatniego dnia 1776 roku na Pogórzu Karpackim przychodzą na świat dwie dziewczynki. Leontyna rodzi się w dostatnim szlacheckim dworze, a Marysia w ubogiej chłopskiej zagrodzie. Są mlecznymi siostrami. Mąż mamki jest ekonomem na dworze podczaszego. Pomimo różnic pochodzenia splot wydarzeń połączy panny ze sobą. Starszy brat Leontyny, dziedzic majątku, wyrusza w kilkuletnią podróż za granicę. Po powrocie do Pawłówki zakochuje się z wzajemnością w córce zarządcy, natomiast podczaszanka oddaje serce ubogiemu guwernerowi. Ukazane w „Szlacheckim gnieździe” codzienne życie osiemnastowiecznej szlachty i chłopów pańszczyźnianych przeplata się z bolesną historią Polski. Majątek odwiedza Tadeusz Kościuszko. Zbliża się rok 1792. (z noty wydawcy)

Monika Rzepiela, Szlacheckie gniazdo, [cykl:] Szlacheckie gniazdo, t. 1, Wydawnictwo Szara Godzina, 2017
Losy dwóch młodych kobiet dramatycznie się splatają. Obie żyją w jednym mieście, w przedwojennej i wojennej Warszawie. Maryla Wetlińska pochodzi z zamożnej rodziny, ma kochającego męża i spodziewa się dziecka. Debora Leman, pozostając w związku z żonatym mężczyzną, wie, że ona i Aleksander nie stworzą prawdziwego domu. Poznają się kilka dni przed wojną, gdy ciężarna Maryla mdleje na ulicy, a pielęgniarka Debora udziela jej pomocy. Jesienią 1942 r. spotkanie jest równie symboliczne: uciekająca z getta Żydówka staje w progu domu Wetlińskich, szukając schronienia po aryjskiej stronie; Maryla musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ryzykować istnienie swego świata, aby uratować świat zupełnie obcy. „Maryla i Debora” to pierwsza część trylogii Magdaleny Mosiężnej, której zamierzeniem jest ukazanie dziejów kilku warszawskich rodzin w dwudziestoleciu międzywojennym, w czasach wojny i w PRL-u. (z noty wydawcy)
Magdalena Mosiężna, Maryla i Debora, [wydawnictwo:] JanKa, 2020