Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Lubimy powieści obyczajowe, bo pokazują życie zwykłych ludzi, ich sukcesy i klęski, miłosne wzloty i rozczarowania, problemy życia codziennego, międzyludzkie relacje i uwikłania. Jak zwykle, tak i tym razem, mają wśród nowości najliczniejszą reprezentację.
„Domy z soli” amerykańsko-palestyńskiej pisarki Hali Alyan to liryczna wielopokoleniowa opowieść o miłości, dojrzewaniu, radości i niepokojach. Niezwykle odważne kobiety są w rodzinie Jakoub odpowiedzialne za zagwarantowanie szczęścia własnym dzieciom. Gdy miłość i nadzieja przeplatają się z wojną i smutkiem, najpiękniejsze potrafią być najmniejsze okruchy codzienności... Alia wraz z dziećmi zmuszona jest do przeprowadzki do Kuwejtu, gdzie mimo trudności zaczynają układać sobie życie od nowa. W poszukiwaniu bezpieczeństwa dla siebie członkowie rodziny udali się do Bejrutu, Paryża, Bostonu i wielu innych miejsc. (z noty wydawcy)
Hala Alyan, Domy z soli, [wydawnictwo:] Czarna Owca, 2019
Mimo lekko pesymistycznego tytułu, „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma” Agnieszki Błażyńskiej jest dodającą otuchy historią szalonej babskiej przyjaźni i jeszcze bardziej szalonej podróży. Kiedy Magda znika, Aśka i Sylwia postanawiają niezwłocznie wyruszyć na poszukiwania zaginionej. I choć dwadzieścia lat dorosłego życia pchnęło dziewczyny na różne tory, to gdy przyjaźń wzywa, od razu porzucają swoje rodzinne i zawodowe obowiązki i ruszają w stronę Białowieży. Każda otrzyma od losu szansę naprawienia własnych błędów, ale czy wszystkie będą potrafiły tę szansę wykorzystać? I czy wspólny cel, jakim jest znalezienie Magdy, wystarczy, żeby przypomniały sobie, na czym była zbudowana ich przyjaźń? (z noty wydawcy)
Agnieszka Błażyńska, Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, Wielka Litera, 2020
Tytułowy „Gwiazdor” to Benek. Bernard, nie Benedykt. Scenarzysta, alkoholik i lekoman. To najgorsza chwila w jego życiu. Ma 40 lat. Nie ma ochoty na seks. Zapchał mu się zlew. Mieszka w Warszawie, jest zima. I jeszcze ktoś wali do jego drzwi. Za chwilę warszawska lala na wycieraczce okaże się łapówką, a prosta prośba od Rygla  – napakowanego sterydami rapera – stanie się morzem problemów, które zmienią Benka na zawsze. Przyjaźń kontra sława, miłość kontra koks. Eskortki, modelki, celebrytki. Pieniądze, ścianki, prochy,  kolorowe drinki, social media i gwiazdy showbizu. Świat o którym marzysz i którego nie chcesz poznać. Warszawa jest kobietą, która nocą pokazuje swoje tajemnice. Zobacz, komu zazdrościsz. (z noty wydawcy)
Piotr C., Gwiazdor, [wydawnictwo;] Novae Res, 2020
Tomek Wilczek pamiętał twarze swoich rodziców, kolory, kształty. Dotknął piękna świata. Wkrótce światło zgasło. Choroba odebrała mu wzrok, ale nie odebrała mu sił. Czy traumatyczne doświadczenia z pobytu w ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci niewidomych oraz rozłąka z rodziną zbudowały herosa walczącego z demonami, czy słabego chłopca pogodzonego ze swoim losem? „A jednak” Krzysztofa Galasa to przejmująca opowieść, zainspirowana prawdziwą drogą autora. (z noty wydawcy)
Krzysztof Galas,  A jednak, [wydawnictwo:] Czwarta Strona, 2020
Choć Teresa i Kateryna mają wspólną siostrę, to koleje ich losów były zupełnie różne. Bolesna przeszłość sprawiła, że nigdy nie miały okazji lepiej się poznać. Czy jako dorosłe kobiety będą potrafiły od nowa zbudować rodzinne więzi, a podobne problemy zbliżą je do siebie? Od nowej książki Gabrieli Gargaś „Zawsze będziemy razem”, tak jak od wielu poprzednich, nie sposób się oderwać. Jej poruszające i pełne emocji opowieści sprawiły, że stała się czarodziejką kobiecych uczuć. (z noty wydawcy)
Gabriela Gargaś, Zawsze będziemy razem, [wydawnictwo:] Czwarta Strona, 2020
Monika opiekuje się dzieckiem swojej siostry i choć jednocześnie wciąż ma nadzieję na założenie własnej rodziny, wydaje się szczęśliwa i spełniona. Kiedy przewrotny los stawia na jej drodze mężczyznę, który burzy jej spokój – nie zamierza na to pozwolić i dać się ponieść emocjom. Zwłaszcza że od pierwszej chwili jest świadoma jego specyficznych zainteresowań; przecież między innymi właśnie z tego powodu zdecydowała się wynająć mu pokój. „Szczęście pod stopami” Renaty Górskiej to powieść z tajemnicą w tle, w której nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. (z noty wydawcy)
Renata L. Górska, Szczęście pod stopami, Wydawnictwo Replika, 2020
„Postscriptum” to drugi tom cyklu „Pamiętaj o mnie”. Jej bohaterka, Małgorzata spotyka się z tajemniczym nadawcą listów, ale odkrycie, kim on jest, bardzo ją zaskakuje. Musi ponownie zajrzeć w przeszłość, by przeanalizować wydarzenia sprzed dwudziestu lat. Oprócz własnych, dopadają ją kłopoty najbliższych, które często przesłaniają walkę o własne szczęście. A to może czekać za progiem, bo jej serce mocniej zabiło do nadawcy listów. Czy tajemniczy mężczyzna okaże się idealnym partnerem dla Małgorzaty? Czy bohaterce uda się wydobyć z dotychczasowego toksycznego związku, pomóc siostrze i uratować rodzinę? (z noty wydawcy)
Anna Karpińska, Postscriptum, [cykl:] Pamętaj o mnie. Tom 2, Prószyński Media, 2020
„Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej” Małgorzaty Klunder to pełna ciepła i optymizmu saga rodzinna, która opisuje losy poznańskiej rodziny Niziołków od lat sześćdziesiątych do roku 2013. Wszyscy członkowie rodziny uwielbiają książki, a rodzinnym numerem jeden jest „Władca Pierścieni”. Ciekawa, mądra, ciepła i ozdobiona poczuciem humoru opowieść, w której wartości takie jak przyjaźń, miłość, rodzina, lojalność, godność, miłosierdzie, wiara – jeszcze coś znaczą. Wśród naszych wrześniowych nowości dwie powieści z tego cyklu. (z noty wydawcy)
Małgorzata Klunder, Tadeusz od spraw zwykłych, [seria:] Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej. Tom 4, Wydawnictwo Replika, 2020
Małgorzata Klunder, Dokąd nas zaprowadzisz, [seria:] Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej. Tom 5, Wydawnictwo Replika, 2020
Akcja powieści Agaty Kołakowskiej „Uśpione pragnienia” rozpoczyna się w dramatycznym momencie. Dwie kobiety tkwią na leśnym odludziu w zmiażdżonym samochodzie. Auto staje się pułapką bez wyjścia. Magda jest mężatką, matką dwójki dzieci, nauczycielką angielskiego pracującą dorywczo w radiu, a Bianka reportażystką, która żyje w wolnym związku. Choć tak wiele je różni, to łączy więcej, niż są skłonne przypuszczać. Kobiety nawzajem uwikłały się w swoje losy. Te relacje zmieniły każdą z nich i stały się pretekstem do działań, które doprowadziły je do miejsca pośród lasu, gdzie walcząc o swoje życie, muszą zmierzyć się z konsekwencjami wcześniejszych wyborów. (z noty wydawcy)
Agata Kołakowska, Uśpione pragnienia, Prószyński Media, 2020
Bohaterka powieści Agnieszki Lis „Listy w góry” jest żoną himalaisty. Wie, że wspinaczka górska jest największą miłością jej męża. Z czasem uświadamia sobie jednak, że z każdym kolejnym wyjazdem, bezpowrotnie traci więź z ukochanym mężczyzną. Trudy lat osiemdziesiątych, zmieniająca się sytuacja polityczna i gospodarcza wpływają na losy kobiety i jej powiększającej się rodziny. Wyjazd goni wyjazd, a popularność wspinacza staje się namacalna. Bohaterka każdego roku zostaje w domu sama na wiele miesięcy. Czy w świecie pełnym pasji, jest miejsce na rodzinę i miłość? (z noty wydawcy)
Agnieszka Lis, Listy w góry, [wydawnictwo:] Skarpa Warszawska, 2020
Laila Shukri, to polska pisarka, znawczyni Wschodu, kryjąca się pod arabskim pseudonimem. „Perska kobiecość” to drugi tom serii „Perska miłość”, która przenosi czytelnika w pełen wzruszeń świat płomiennych miłości i namiętności. Jej bohaterka po nagłym wyjeździe z Bali, gdzie spotkała miłość swojego życia, nie przestaje myśleć o ukochanym Richardzie. Chociaż nie ma z nim żadnego kontaktu, nie  potrafi go wymazać ze swojego serca. Za namową przyjaciółki, Angeliki, leci razem z nią i ze swoją córką, Sarą, do Szanghaju. Nieoczekiwana rozmowa z najdroższym mężczyzną skłania ją do podróży na Bali i ponownego z nim spotkania. Towarzysząca jej na rajskiej wyspie Sara, niepomna wcześniejszych dramatycznych przeżyć, zaczyna pałać gorącym uczuciem do przystojnego i czarującego Balijczyka, Wayana. (z noty wydawcy)
Laila Shukri, Perska kobiecość, Prószyński Media, 2020
„Pałac w Moczarowiskach” to najdziwniejsze na świecie miejsce, gdzie wszystko może się wydarzyć. W żyrandolach płoną świece, słychać szelest sukien, stary kamerdyner pilnuje dawnych rytuałów. Otoczony lasami Pałac, chociaż mieści się tu hotel, nie przyjmuje zwyczajnych gości. Nie wystarczy móc zapłacić za pobyt; arystokratyczne pochodzenie i koligacje też nie są przepustką, gdyż właściciel majątku, hrabia Sęp-Moczarowski, wpuszcza tylko wybranych. Jakim więc cudem znalazła się tutaj Magda, nieciekawa, przynajmniej we własnym mniemaniu, szara myszka, której u progu błyskotliwej naukowej kariery ziemia usuwa się spod nóg? Jak trafił do Pałacu Julian, zawodowy oszust, prawdziwy wirtuoz swej sztuki? Którędy wślizgnął się do parku ktoś, kto wygląda jak łobuziak, i czemu hrabia pozwolił mu zostać? Czy tych dziwnych gości coś łączy? Takie i inne pytania zadaje sobie Leokadia, bogata dama, która nie wierzy w przypadki. Jeszcze nieświadoma, że pobyt w Pałacu całkowicie odmieni nie tylko jej życie. Każdy dzień w Moczarowiskach niesie kolejne niespodzianki. (z noty wydawcy)
Jacek Skowroński, Maria Ulatowska, Pałac w Moczarowiskach, [wydawnictwo:] Prószyński Media, 2020
Joanna Szarańska znów opowiada o mieszkańcach z ulicy Miodowej. Bohaterka powieści „Popołudnia na Miodowej”, Klara, zawsze obawiała się związków, gdyż nie chciała powtórzyć błędów swoich rodziców, których małżeństwo się rozpadło. Kiedy Tomek skradł jej serce i obiecał nigdy go nie złamać, uwierzyła, że ich miłość wytrzyma każdą próbę. Pięć lat później Tomek odchodzi, a Klara zostaje samotną matką. Wraz z córką Nelą przeprowadzają się na Miodową. W piekarni, której wnętrze wypełnia aromatyczny zapach ciasta i kawy, Klara próbuje pogodzić się ze stratą i zapewnić dziewczynce szczęście. Nela, jako że jest dzieckiem wyjątkowym,  wymaga jednak wiele uwagi. Jak atmosfera Miodowej wpłynie na Nelę? Czy Klara odzyska spokój i rozpocznie nowe życie? A może Tomek wcale nie odszedł na zawsze? (z noty wydawcy)
Joanna Szarańska, Popołudnia na Miodowej, Czwarta Strona, 2020
„Nazajutrz cię odnajdę” Magdaleny Wali to poruszająca opowieść o tym, jak dramatyczna wojenna przeszłość może wpływać na nasze dzisiejsze wybory. Adrianie udało się w końcu dotrzeć do ukrywanej przez męża prawdy. Postanowiła go opuścić i dąży do rozwodu. W jej życiu ponownie pojawia się Maciek. Agnes, jej wiekowa przyjaciółka, opowiada Adrianie o wydarzeniach ostatniego roku wojny. Część jej rodziny, dawni przyjaciele i znajomi opuścili na zawsze Mysłowice i Polskę. Agnes latami czekała na męża. Tymczasem Adriana w domu matki przegląda pudełko z dokumentami po dziadku. Niespodziewanie odkrywa takie, które rzucają nowe światło na powiązania jej rodziny. Również na Agnes. A może dziewczynę ze staruszką łączy coś więcej? (z noty wydawcy)
Magdalena Wala, Nazajutrz cię odnajdę, [wydawnictwo:] Czwarta Strona, 2020