Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Rosnące napięcie, dreszcz emocji, przerażenie, to wszystko działa w thrillerze i w kryminale. I chociaż thriller nie wymaga koniecznie detektywa czy inspektora i czysto kryminalnej zagadki, a kryminał może być zabawny, a nie przerażający, w wielu utworach często dochodzi do przemieszania cech obu gatunków.
W nowej powieści Roberto Constantiniego „Tańcząc w ciemnościach”, komisarz Michele Balistreri musi spojrzeć w oczy komuś, o kimś przez lata usilnie próbował zapomnieć – sobie samemu z przeszłości. Jest rok 1986. Tego samego dnia, kiedy słynne zagranie Maradony – „Ręka Boga” – niweczy mundialowe aspiracje Anglików, jeden strzał w serce z walthera P38 kończy życie Ringa, który z działacza skrajnej prawicy przeistoczył się w umiarkowanego parlamentarzystę zasiadającego w ławach rządzącej krajem Chrześcijańskiej Demokracji. Śledztwo ma poprowadzić Michele Balistreri, mimo że znał ofiarę i ludzi zamieszanych w morderstwo. Jednak najgorszym wrogiem, z którym będzie się musiał zmierzyć komisarz, jest on sam, chłopak, którego starał się pogrzebać przy pomocy alkoholu, tytoniu, kobiet i cynizmu. Aby znaleźć zabójcę, Balistreri spojrzy prosto w oczy sobie z przeszłości i zakwestionuje wiele żelaznych przekonań...
Roberto Costantini, Tańcząc w ciemnościach, Wydawnictwo Sonia Draga, 2020
„Czerń” jest drugą częścią bestsellerowej serii Małgorzaty Oliwii Sobczak „Kolory zła”. Poprzednia, czyli „Czerwień”, uznana została za jeden z najważniejszych debiutów kryminalnych ostatnich lat. Tym razem prokurator Leopold Bilski po sprawie Skalpela zostaje zesłany z Sopotu do prokuratury w Kartuzach. Bilski nie najlepiej znosi tę degradację. Ania Górska tymczasem błyskotliwie zdaje egzaminy i rozpoczyna pracę jako samodzielny prokurator. Pierwszą poważną sprawą, jaką musi się zająć Ania, jest zaginięcie trzynastoletniej dziewczyny. Jeden z tropów prowadzi do Kartuz. Okazuje się, że idylliczne miasteczko skrywa niejedną makabryczną tajemnicę.
Małgorzata Oliwia Sobczak, Kolory zła. Czerń. Tom 2, Wydawnictwo W.A.B., 2020
Akcja „Wyspy zero” Jarosława Sokoła (twórca serialu „Czas honoru”) zaczyna się w maju 1945 roku. Poniemieckie Świnoujście na wyspie Uznam leży w gruzach. Na ulicach grasują bandy uzbrojonych szabrowników. Panuje głód, chaos i strach. W mieście rządzi żelazną ręką sowiecki komendant Osipowicz. Ale fala zbrodni narasta. Ktoś zabija byłych więźniów obozów koncentracyjnych – Polaków, Rosjan, Niemców. W schwytaniu mordercy może pomóc tylko przedwojenny polski policjant Kostrzewa, którego detektywistyczne umiejętności okazują się nie do przecenienia. Chciał uciec do Argentyny, śladem miłości swojego życia. Teraz jednak będzie musiał zmierzyć się nie tylko z psychopatycznym zabójcą, ale także z koszmarami własnej wojennej przeszłości.
Jarosław Sokół, Wyspa Zero, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2020