Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Ostatno mieliśmy prawdziwy wysyp kryminałów wśród nowych nabytków. Teraz jest skromniej. Wyłącznie polscy autorzy, ale świetni i znani czytelnikom.
„Zaśpiewaj mi kołysankę” Ryszarda Ćwirleja to kryminał retro. Jest kwiecień roku 1922. Ośmioletnia dziewczynka wychodzi z domu po wodę do kranu na podwórku i znika bez śladu. Policja przesłuchuje sąsiadów i bliskich, ale nikt nic nie wie. W tym samym czasie podkomisarz Antoni Fischer zajmuje się sprawą zabójstwa, którego dokonano w centrum Poznania, niedaleko Starego Rynku. Na miejscu zbrodni widziany jest złodziejaszek Zenuś Brodziak, członek bandy Tolka Grubińskiego. Policja szuka chłopaka, podejrzewając, że on może być mordercą. Ale nikt nie szuka dziewczynki. Sytuacja zmienia się, gdy do Fischera trafia matka zaginionej Zosi. Tymczasem kapitan Feliks Mikołajewski z polskiego kontrwywiadu szuka w mieście pewnego Niemca, który miał mu dostarczyć niesłychanie ważne dokumenty. Szpieg nie daje znaku życia od kilku dni. Trzeba więc jak najszybciej go odnaleźć. Może mu w tym pomóc, współpracujący z wywiadem podkomisarz Fischer. Trzy sprawy, trzy zagadki i trzy wyjścia, ale jedno rozwiązanie. A może  potrzebny jest tu tylko jeden, właściwy klucz? Znaleźć go może tylko podkomisarz Fischer. (z noty wydawcy)
Ryszard Ćwirlej, Zaśpiewaj mi kołysankę, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2020
Prestiżowa praca, wystawne życie, przygodny seks, narkotyki, pieniądze, władza. To warszawska codzienność Kacpra Bergera – błyskotliwego i chorobliwie ambitnego młodego milionera, tytułowego „Sprzedawcy” z powieści Krzysztofa Domaradzkiego. Jednak Berger to także hedonistyczny psychopata, który czerpie przyjemność z dręczenia i wykorzystywania kobiet. Na trop jego zbrodni trafia dwoje policjantów z Komendy Stołecznej Policji – doświadczona komisarz Maria Falk i starszy aspirant Oleg Gusiew. Książka wykorzystuje kryminalną oś fabularną dla zbudowania opowieści o wynaturzonej stronie dużego polskiego biznesu. Momentami jest prześmiewcza i zabawna, momentami przerażająca. (z noty wydawcy)
Krzysztof Domaradzki, Sprzedawca, Wydawnictwo Czarna Owca, 2020
„Córka nieboszczyka” to pierwsza część kryminalnego cyklu Joanny Jodełki, którego bohaterkami są przyrodnie siostry Raj: Tycjana – konserwatorka dzieł sztuki i Angelina – charakteryzatorka teatralna. Poznają się na pogrzebie ojca, bibliotekarza z Pracowni Zbiorów Masońskich. Ekscentryczna ciotka jako jedyna wątpi, że ich ojciec zmarł śmiercią naturalną. Podejrzani są wszyscy: stary antykwariusz, kolekcjoner masoników, brat naukowiec, właścicielka sklepu ezoterycznego, kuzynki bliźniaczki, młoda instagramerka, a nawet ogrodnik. Mimo pierwotnej niechęci siostry zmuszone są jednak rozpocząć własne śledztwo. Stawką jest nie tylko dotarcie do prawdy, ale też odnalezienie cennego miniaturowego portretu. Czas nagli... ginie kolejna osoba, a w śledztwo wplątuje się nadużywający alkoholu ekspolicjant Jarota. Akcja powieści toczy się w Poznaniu, a jednym z ważniejszych wątków jest sprawa największego w Europie zbioru masoników. (z noty wydawcy)
Joanna Jodełka, Córka nieboszczyka, Dom Wydawniczy Rebis, 2020
„Sarkofag” Jacka Ostrowskiego to powieść oparta na faktach. Mecenas Zuza Lewandowska (energiczna i niepokorna bohaterka kryminałów Ostrowskiego) musi się zmierzyć z nierozwiązaną sprawą sprzed lat. Chodzi o tajemnicze zaginięcie kolegi jej ojca. Sprawa na pozór prosta zaczyna się gmatwać. Giną kolejni ludzie, krąg podejrzanych zaczyna się powiększać. Tym razem charakterna pani mecenas musi się zmierzyć nie tylko z duchami przeszłości, ale również ze służbą bezpieczeństwa. Czy i tym razem uda jej się rozwiązać zagadkę kryminalną? Czy znów ośmieszy kapitana Mariańskiego? (z noty wydawcy)
Jacek Ostrowski, Sarkofag, [wydawnictwo:] Skarpa Warszawska, 2019