Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
Tę specjalną kategorię wydzieliliśmy trochę ze względu na muzycznych fanów, którzy z kultem konkretnych pieśniarzy, muzyków czy zespołów niekoniecznie muszą łączyć upodobanie do opowieści biograficznych. Są tu pozycje dla fanów heavy metalu, a także książka znakomitej wokalistki Patti Smith, mimo że nie jest autobiografią, a raczej jej „intymnym autoportretem”.
„Dla dobra metalu” to historia jednej z najważniejszych metalowych wytwórni płytowych, czyli Metal Blade Records, stworzonej przez Briana Slagela, opowiedziana przez jej twórcę. Slagel przedstawia w niej swoją życiową pasję, która stała się również celem przewodnim stworzonej przez niego firmy: odkrywanie i promowanie jak najlepszej muzyki metalowej. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat działalności wytwórni, współpracy z Amon Amarth, As I Lay Dying, Behemoth, The Black Dahlia Murder, Cannibal Corpse, Cirith Ungol, Corrosion of Conformity, Fates Warning, Gwar, King Diamond i Mercyful Fate, Lizzy Borden, Manowar, Sacred Reich, Six Feet Under, Trouble, Unearth, Whitechapel i innymi. Książka zawiera również wywiady z przyjaciółmi i współpracownikami Slagela oraz z wieloma artystami – w tym Jamesem Hetfieldem z Metalliki, Kerrym Kingiem ze Slayera, Kingiem Diamondem i innymi. Polska wersja książki została wzbogacona o recenzje najważniejszych albumów wytwórni przygotowane przez tak znanych metalowych dziennikarzy, jak Maria Konopnicka, Jarosław Szubrycht, Maciej Krzywiński, Przemysław Bukowski i Piotr Dorosiński. (wg noty wydawcy)
Brian Slagel, Mark Eglington, Dla dobra metalu. Historia Metal Blade Records, [wydawnictwo:] In Rock Music Press, 2020
Heavy metal to nie muzyka, to styl życia. Za kulisami często bardziej nieobliczalny niż na scenie. Demolka, rozpusta, przekraczanie granic. Jon Wiederhorn zebrał w „Piekle na ziemi” szalone, zabawne, a czasem przerażające anegdoty na temat życia takich gwiazd metalu, jak muzycy Black Sabbath, Judas Priest, Twisted Sister, Nine Inch Nails, Megadeth, Slayer i wielu innych. Heavy metal zawsze przyciągał barwne jednostki, gardzące konwenansami, a życie w trasie to prawdziwa puszka Pandory szalonych doświadczeń. Metal dał też tym wszystkim buntownikom poczucie przynależności i tożsamości. (z noty wydawcy)
Jon Wiederhorn, Piekło na ziemi, [wydawnictwo:] Kagra Krzysztof Grausz, 2020
Patricia Lee „Patti” Smith to wybitna amerykańska wokalistka rockowa, autorka piosenek i poetka. Jest uważana za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka. Ta książka nie jest biografią, ale włączyliśmy ją tutaj ze względu na, w pewnym sensie autobiograficzny charakter tego zbioru osobistych zapisków, w których – jak pisze wydawca, rekomendując „Rok Małpy” – „sen miesza się z rzeczywistością, dobre zjawy z przeszłości spotykają się z politycznymi demonami teraźniejszości, a wszystkiemu przyświeca pochwała codzienności w duchu poezji Williama Carlosa Williamsa. Smith z czułością wspomina tych, którzy już odeszli, rozmyśla nad największymi dziełami literatury i nie boi się pytać o niepewną dla świata przyszłość. „Rok Małpy" to poetycki manifest zaangażowanej artystki i intymny autoportret ikony amerykańskiej popkultury”.
Patti Smith, Rok Małpy, Wydawnictwo Czarne, 2020