Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Tym razem biografii więcej niż w sierpniu, a sam zestaw jest bardzo zróżnicowany. Można poczytać o genialnych wynalazcach (jak Tesla), polihistorach (jak da Vinci czy Franklin), czy niezwykłym alianckim agencie (Wilhelm von Habsburg). Dwie książki próbują odsłonić losy związane z tragicznymi czasami nazizmu. Obozowa autobiografia więźniarki i pisarki Seweryny Szmaglewskiej ukazuje je z perspektywy ofiary. Zupełnie przeciwstawną perspektywę daje książka o żonach Göringa, Himmlera, Hessa, Goebbelsa czy Bormana, które żyły w przepychu, wśród zrabowanych dzieł sztuki, niewolniczej służby, jedząc warzywa i owoce z ogrodów uprawianych przy obozach koncentracyjnych. Wśród nowości pojawiły się również biografie muzyczne – które prezentujemy, ze względu na muzycznych fanów, w osobnej kategorii (patrz: TUTAJ >>).
Nikola Tesla, bohater opowieści Bernarda W. Carlsona, przyczynił się do rewolucji elektrycznej, która całkowicie zmieniła ludzkie życie na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazł radio, dynamo rowerowe, baterię słoneczną i widowiskowy transformator, nazwany od jego nazwiska. Carlson przygląda się Tesli nie tylko pod kątem jego osobowości, ale również szeroko opisując czasy i realia, w których działał. Skupia się również na konkretnych wynalazkach i procesem pracy nad nimi. Pochyla się nad tym, w jaki sposób Tesla pracował, jak próbował w eksperymentalny sposób urzeczywistnić swoje idee, które wielu mogły wydawać się błędne. Opisuje, jak doprowadził do opatentowania niemal trzystu swoich wynalazków. Opierając się na oryginalnych dokumentach, wskazuje, jak Tesla potrafił przyciągać zainteresowanie publiczności, tworząc mity na swój temat i świadomie kreując swój wizerunek ekscentrycznego wizjonera, geniusza na skraju szaleństwa. (z noty wydawcy)
Bernard W. Carlson, Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa, Wydawnictwo Poznańskie, 2020
Wciągająca biografia jednego z najwybitniejszych polityków i najbardziej wszechstronnych myślicieli w historii. Benjamin Franklin był nie tylko jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, lecz również genialnym naukowcem, wynalazcą, przedsiębiorcą, dyplomatą, pisarzem, strategiem i jednym z najwybitniejszych myślicieli politycznych w historii. Walter Isaacson, autor bestsellerowych biografii Leonarda da Vinci i Steve’a Jobsa, kreśli fascynujący portret Benjamina Franklina – myśliciela i polityka, który stworzył podwaliny tożsamości narodowej Amerykanów i został wzorem dla przyszłych pokoleń. (z noty wydawcy)
Walter Isaacson, Benjamin Franklin, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2020
Według „Wall Street Journal” „Stać się Leonardem” to najlepsza książka non-fiction roku 2017. Mike Lankford przenosi nas do Włoch czasów renesansu: czujemy ich zapachy, smaki i słyszymy ich dźwięki. To okres wojen, plag i intryg dworskich, artystów zaciekle ze sobą konkurujących oraz tyranów o morderczych skłonnościach i zamiłowaniu do sztuki. Tę opowieść o Leonardzie da Vinci czyta się jak powieść przygodową! Miał życie fascynujące i pełne niebezpieczeństw – są tu i ucieczki, i walka o możliwość tworzenia, a także niełatwe decyzje, których ceną była samotność. Jeden z autorów piszących renesansie i o Leonardzie (Ross King) zauważył, że Lankford w swojej książce: „odrzuca dawne klisze i założenia, ocenia wieloznaczne dowody rzeczowe z nowej perspektywy i maluje chyba najbardziej intymny i wyrazisty portret tego niełatwego do uchwycenia artysty”. To dobra rekomendacja... (wg noty wydawcy)
Mike Lankford, Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci, Wydawnictwo Marginesy, 2019
Agata Puścikowska opisuje w „Siostrach z powstania” nieznane dotąd dramatyczne historie zakonnic, które brały udział w powstaniu warszawskim. Niektóre z sióstr były sanitariuszkami, inne wspierały powstańców, leczyły cywili i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały złamanych ludzi. Do tej pory o zaangażowaniu warszawskich klasztorów niewiele się mówiło, tymczasem skala pomocy niesionej przez zakonnice skrwawionej Warszawie była ogromna i trudno ją przecenić. Książka zawiera portrety bohaterek, ale zarazem kobiet z krwi i kości. Dzięki dotarciu do archiwów zgromadzeń zakonnych, nieznanych dokumentów, wspomnień oraz prywatnych dzienników, często wcześniej nie publikowanych, to również pozycja świetnie udokumentowana. Znajdują się w niej autentyczne opisy życia codziennego w schronach, walk o kawałek chleba i kubek wody dla rannych, poruszające losy mieszkańców wysiedlonych z miasta po upadku powstania. (z noty wydawcy)
Agata Puścikowska, Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2020
Wilhelm von Habsburg (1895–1948) od dzieciństwa był przygotowywany do objęcia polskiego tronu. Z wyboru Ukrainiec, nazywany przez ukochany lud „Wasylem Wyszywanym”, a jednocześnie biseksualny playboy i hulaka, który nie oparł się urokowi nazizmu. Skończył jako aliancki agent, który ostatecznie umarł w stalinowskim więzieniu. Książkę tę można czytać jak polityczny romans balansujący na krawędzi tragikomedii. Timothy Snyder – nagradzany wielokrotnie historyk z uniwersytetu w Yale, znakomicie uchwycił zmierzch epoki wielkich dynastii i odmalował obraz Europy zatracającej się w barbarzyństwie XX wieku. (z noty wydawcy)
Timothy Snyder, Czerwony książę, [wydawnictwo:] Znak, 2020
„Zapowiada się piękny dzień” Serweryny Szmaglewskiej jest kontynuacją „Dymów nad Birkenau”, jednej z najważniejszych relacji o obozie Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 roku hitlerowcy na wieść o zbliżającej się armii radzieckiej zaczęli zacierać ślady swojej zbrodni i ewakuowali więźniów Oświęcimia. Tysiące schorowanych i wygłodniałych ludzi pognano w marszu śmierci na zachód. Wiadomość o klęsce Niemców rodzi bunt. Trzem więźniarkom udaje się uciec. Po latach Oświęcimia muszą znaleźć siłę do walki o swą wolność, o swoje życie.
„Działo się to wczoraj – pisze Szmaglewska. – Ale, żeby nie wróciło dziś ani jutro, potrzebna jest biała broń cywilizowanego człowieka: świadomość. Umiejętność pojmowania, po co, dlaczego, za co ludzie padali wówczas na śnieg przy śląskiej drodze, naznaczeni czerwonym śladem krwi”. (z noty wydawcy)

Seweryna Szmaglewska, Zapowiada się piękny dzień, Prószyński Media, 2020
Kobiety nazistów nie były postaciami drugorzędnymi, nieświadomymi czynów bliskich im mężczyzn. Życie u boku potwora było wyborem każdej z tych kobiet. Ta książka przywraca im miejsce na pierwszym planie niechlubnej historii. Gdy świat cierpiał głód, one żyły w przepychu, kochały, kłóciły się, rywalizowały o pozycję w oczach wielbionego Hitlera. Nieostrożne zachowanie kobiety mogło zniszczyć karierę i reputację męża w oczach nazistowskiej elity. Niemieckie żony stały u boku hitlerowskich zbrodniarzy, równie gorliwie jak oni wyznając nazistowską ideologię. James Wyllie zastanawia się, jakimi kobietami były Gerda Bormann, Magda Goebbels, Carin i Emmy Goering, Ilse Hess, Lina Heydrich i Margaret Himmler, żony i przyjaciółki luminarzy III Rzeszy. Czy miały na nich wpływ? Ile wiedziały? (z noty wydawcy)
James Wyllie, Żony nazistów, [wydawnictwo:] Agora, 2020
Na koniec biografia regionalna. Dotyczy jednego z pracowników Politechniki Wrocławskiej dra Jana Ratajczaka.

Od autorki, Beaty Sadowej: „Klasyfikacja tego dzieła może stanowić problem. To reportaż czy raczej esej wyrażony w formie pamiętnika studentki? Forma literacka jest bez znaczenia, książka stanowi bowiem swego rodzaju traktat, do przekazania którego użyto narracji. Narratorką jest młoda kobieta i to z jej relacji dowiadujemy się o przeżyciach mężczyzny. Historia ubrana jest w dramaty życia, owiana tajemnicą i mrokiem. Czytelnik może odnieść wrażenie, że katedra naukowa nie pozwala bohaterowi opowieści zaspokoić potrzeby poznania innego świata, tego pełnego pokus, ciemnych spraw, często sprzecznych z głoszonymi przez niego naukowymi teoriami”.

Beata Sadowa, W cieniu motyla, [nakładem własnym autorki], 2020